מרפק טניס – Tennis elbow

 

 

מרפק טניס, הינו שם כללי לתופעת כאב בצד החיצוני של המרפק ולקושי בתפקודי כף היד עקב דלקת בגידי שרירים המניעים את כף היד.

מרפק טניס – Lateral Epicondylitis
מקושר בדרך-כלל לפגיעה הנוצרת עקב עומס פיזי קיצוני הפועל על גידי השרירים' פושטי כף היד כתוצאה מתנועות חוזרניות בספורט מחבט, טניס, סקווש וכדומה, אולם פגיעה מסוג זה עלולה להיווצר, גם עקב פעילות מסוג אחר כגון ביצוע תנועות חוזרניות בעבודה או כתוצאה מתהליכים ניווניים.

תנועות שגרתיות יום-יומיות של כף היד כגון פעולות חיתוך, הברגה, צביעה, הקלדה על לוח מקשים, הפעלה אינטנסיבית של עכבר מחשב, נגינה על פסנתר או כל תנועה אחרת המחייבת כפיפה גבית ממושכת וחוזרנית של כף היד עלולה לעורר תופעת מרפק טניס.

תופעת מרפק טניס מיוחסת, בד"כ לפגיעות-יתר של גיד שריר "פושט כף היד החישורי הקצר"
(Extensor carpi radialis brevis) אשר שטח מאחזו האנטומי בעצם הזרוע מוערך כ"קטן מידי" ביחס לעומסים המופעלים עליו, עקב כך נגרם נזק מצטבר המתבטא בקרעים מיקרוסקופיים בסיבי הגיד, תהליך דלקתי, כאב ומוגבלות תנועה.

רוב המקרים מגיבים באופן חיובי לטיפול שמרני – לא פולשני הכולל מנוחה, רטיות קרח, עיסוי רפואי, פיזיותרפיה, אלקטרותרפיה, טיפול בנקודות טריגר (נמ"כ), תיקון דפוסי תנועה וחיזוק הדרגתי ומבוקר של השרירים הרלוונטיים.

לדיכוי הדלקת ברקמות הפגועות נעשה, לעיתים קרובות שימוש יעיל בתרופות נוגדות דלקת נטולות סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drug ).
הזרקת תרופה מבוססת סטרואידים (קורטיזון) נחשבת לבטוחה, באופן יחסי והיא מבוצעת באזור הרקמה הפגועה.
במקרה קיצוני כאשר הגישה הטיפולית השמרנית אינו יעילה נשקלת ע"י רופא מומחה אפשרות לביצוע ניתוח.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן