עקמת, סקוליוזיס

 

עקמת, סקוליוזיס – במבט מן הצד על פלג גופנו העליון ניתן לזהות בקלות את הקשתות המבניות, הטבעיות, האופייניות למערך חוליות עמוד השדרה (קשתות בדומה לאות הלועזית S).

לעומת זאת ! במבט מאחור, או במבט חזיתי מקדימה על גוף האדם – חוליות עמוד השדרה אמורות להזדקף, ישר כלפי מעלה על-פי קו אנכי העולה כניצב ממרכז המותניים ומוביל עד לקצהו העליון של עמוד השדרה.

עקמת, סקוליוזיס

בספרות הרפואית, סקוליוזיס (Scoliosis), או עקמת מוגדרת כנטייה הצידה של החוליות (ביחס לקו ישר) היוצרת קשת בעמוד השדרה בזוית העולה על 10 מעלות.

תופעת העקמת נפוצה בקרב 3% פרטים מן האוכלוסייה אשר ברובם אינם מודעים כלל לקיומה ומתפקדים למרות העקמת ללא כל קושי – לעומת זאת עקמת בדרגה מתקדמת גורמת, בד"כ לעיוות הצורה הנורמטיבית של מבנה השלד ויוצרת מנח לא סימטרי של איברי הגוף כגון: אי-סימטריה של גובה הכתפיים, סטייה של אגן הירכיים, שינויים בתפקודי התנועה של הגוף ועוד.

הסימפטומים האופייניים הם בד"כ: דפוס יציבה אסימטרי הנוטה באופן עקבי לצד מסוים, חוסר איזון של מנח אגן הירכיים והכתפיים , תופעת רגל "קצרה", אי-סימטריה של המרחק בין הזרועות לבין הגוף, בליטה לא סימטרית של צלעות הגוף, אי-סימטריה של החזה אצל נשים, כאבי גב ועייפות מוגברת של השרירים.

עקמת, סקוליוזיס – אבחון

בניגוד לדעה הנפוצה הרווחת, העקמת אינה נרכשת כתוצאה מדפוסי יציבה, תנועה או עבודה לקויים אלא בעיקר כתוצאה משינויים ניווניים אשר מקורם בגורם גנטי, תורשתי הבאים לידי ביטוי בגוף, כבר בגיל צעיר.
העיוות מתחיל, בד"כ להיווצר בתקופת הילדות או במהלך גיל ההתבגרות כאשר מבנה השלד של הנער או הנערה המתבגרים עוברים תהליך טבעי של צמיחה מואצת.

נהוג לסווג את האוכלוסייה הלוקה בעקמת על-פי שכבת הגיל בו מופיעה העקמת לראשונה:
א. עקמת גיל הינקות, Infantile scoliosis אשר מופיעה עד גיל 3 שנים ולרוב החלה להתפתח כבר בשלב העוברי.
ב. עקמת הילדות, Juvenile scoliosis המתפתחת בין הגילים 3 עד 9 שנים.
ג. עקמת גיל ההתבגרות, Adolescent scoliosis המתפתחת בין גיל 10 ועד סיום צמיחת השלד.
הבדלה זו חשובה, בעיקר לצרכי אבחון לרבות זיהוי סוג הטיפול הנדרש.

מסיבה בלתי ידועה, מספרן של בנות הסובלות מעקמת בדרגת זוית נטייה של 20 מעלות ומעלה רב יותר מאשר אצל בנים ביחס של כ-7:1.
הגישה הטיפולית משתנה בהתאם לחומרת העקמת וכוללת: מעקב רפואי, טיפולי פיזיותרפיה, עיסוי רקמות עמוק, איזון שלד שריר ועוד אשר נועדו לתקן את מנח חוליות עמוד השדרה וכמו כן נעשה שימוש במחוך אורתופדי מיוחד (Brace) אשר נועד לבלום ולמתן את התפתחות העקמת – במקרים קיצונים, אף נדרשת התערבות ניתוחית לצורך איחוי וליישור עקומת החוליות.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר D.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן