יציבה – כף הרגל

מאחר וכף הרגל שלנו, הנו האיבר היחיד בגוף אשר מקיים מגע קבוע עם הקרקע – כף הרגל משמשת, למעשה בסיס יציבה בלעדי עבור כל הגוף, כפי שיפורט להלן.

 

השינוי מתחיל מלמטה !

במצב רגיל כאשר מתקיימת יציבה מאוזנת, הגוף נמצא בשיווי משקל אופטימלי, אך כאשר שיווי המשקל מופר ! – הגוף יקלע למצוקה והוא יגיב בתנועות "פיצוי" באמצעות עבודת שרירים מאומצת – הכל במטרה להשיג שיווי משקל מחדש.

נגד כוח הכבידה אשר מושך אותנו בכל כוחו לכיוון מטה ומאיים להפיל אותנו אל האדמה – קיים משוב נגדי, היא תמיכתה המבורכת של 'אימא אדמה' אשר הודפת את כפות הרגלים כלפי מעלה.
משוב מבורך זה מתפקד כתמיכה פיזית מושלמת עבור מבנה הגוף כולו.

התמיכה של האדמה פועלת מלמטה כלפי מעלה ועוברת בשרשרת, דרך כל מפרקי הגוף עד לקדקוד ואף מעבר לו ! הכל לטובת איזון הגוף ורווחתו.

יציבה – כף הרגל

כף הרגל, מפרק הקרסול, או מפרק הברך אשר זוכים לתמיכה אנכית, העולה מן הקרקע – נהנים מיציבה תקינה וכן מהפוגה מבורכת מפני העומס הקבוע אשר רובץ עליהם – כך הלאה במעלה הגוף ! גם מפרקי אגן הירכיים, עמוד השדרה ואתם, כמובן, גם כל שרירי הגוף, יזכו באותה תמיכה ורווחה.

לצערנו, מעציב ואף מפתיע עד כמה רבים מאתנו מחמיצים את תמיכתה המבורכת של הקרקע – הכל בגלל ליקוי נפוץ, קרי דפוס יציבה לקוי של הגוף אשר נוצר במקור בגלל מנח כף-רגל בלתי מאוזן אשר מכונה: 'פלטפוס', או 'כף רגל שטוחה'.

 

פלטפוס – 'כף רגל שטוחה'

Pes Planus – Pronation / Eversion – Flatfoot

'פלטפוס', הינו מנח בלתי תקין של מפרק הקרסול אשר מאפיינו המרכזי, הינה נטייה, או "קריסה" אנטומית של עצמות הקרסול אשר יוצרות במקור, במצב תקין את הקשת האורכית, האנטומית של כף הרגל.

מאחר וכפות רגלינו, הינן התשתית, עליה נשענת כל תבנית הגוף בכללותה – אזי, כל שינוי בזווית מנח כפות הרגליים, הינו בעל השפעה מרחיקת לכת על מבנה הגוף, על היציבה של הגוף וכמובן על מערך השרירים והמפרקים בגוף.

כאמור, כאשר שיווי המשקל הטבעי של יציבת הגוף, מופר ! – הגוף נקלע, מיד למצוקה והוא יגיב בתנועות תמרון ו"פיצוי" ספונטניות באמצעות עבודת שרירים, מאומצת, מתקנת – הכל במטרה להשיג שיווי משקל מחדש.

 

נזקים לעמוד השדרה

במצב לא נורמטיבי כאשר היציבה של הגוף לקויה ! דהיינו יציבה בלתי מאוזנת ! תיווצר נטייה של אגן הירכיים ונטייה של החוליות המותניות (גב תחתון) אשר תגרום ללחץ על כרית הדיסק הבין-חולייתי ועל שורשי העצבים בעמוד השדרה ומכאן נסללת הדרך להיווצרות פתולוגיות נפוצות כגון 'בלט דיסק', או 'פריצת דיסק', 'סיאטיקה' ועוד.

 

 

חוסר איזון במערך המפרקים של הגפיים התחתונות, נוטה לגרום להטייה של עמוד השדרה אשר עלולה להתפתח לאי-סדירות עצבית, נוירולוגית (Radiculopathy), בעלת השפעה מזיקה על תפקודי התנועה של הגפיים וכן על תפקודי מערכת העיכול, הסוגרים, דרכי השתן ואיברי המין.

נהוג לחשב את רמת הנטייה / סטייה המצטברת, הנגרמת למערך שלד שריר על פי אמת מידה של כ- 1 מילימטר סטייה באזור כפות הרגליים יוצרת עד 1 סנטימטר סטייה אפשרית באזור הצוואר.

מן הראוי לשוב ולהזכיר, כי כל מפרק בגופנו מהווה 'צומת' ביו-מכאנית, בה נפגשים ראשי העצמות בזווית מסוימת אשר תואמת את המבנה האנטומי, הייחודי של אותו מפרק – אך כאשר ראשי העצמות הנ"ל נפגשים בזווית לא תקינה ! עלולים להיווצר במפרק נזקים פיזיים, ישירים כגון: התכווצות קיצונית של השרירים המפעילים את המפרק , מתיחה או קרע של גידים ו/או רצועות בסביבת המפרק, שחיקת סחוס בתוך המפרק, היווצרות תהליך דלקתי, תופעות כאב, כאבים, מוגבלות תנועה ועוד.

אם כך, מה הוא הפתרון ?

מדרס אורטופדי מותאם אישית

מלבד טיפול גופני, ישיר באמצעות שיטות טיפול במגע שונות, כגון: עיסוי רפואי אורטופדי ו/או עיסוי רקמות עמוק, יש לציין את התמיכה המבנית, המבורכת אשר מעניקים 'מדרסים אורתופדיים' כאמצעי זמין לאיזון מנח כף הרגל.

המדרס האורטופדי מותאם אנטומית למבנה האישי של כף הרגל ומטרותיו הן:

  • תמיכה בקשתות הקרסול ובמבנה כף הרגל

  • איזון זווית מנח כף הרגל במישור החיצי והרוחבי

  • ספיגה ופיזור של העומסים הרובצים על כף הרגל

  • שיפור זרימת הדם ושיפור המוליכות העצבית

 

 

'אנטי כאב קליניקה' אשר מתמחה בפתרון בעיות יציבה ובשיקום תנועתי, מתאימה עבור מטופליה, מדרסים אורטופדיים, איכותיים אשר מותאמים למבנה האנטומי, האישי של כף הרגל.
המדרסים מצוידים בתומך קשת "רב-גמיש" המספק תמיכה מושלמת וחופש תנועה מירבי לכף הרגל.


 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן