כאבי צוואר סלולריים

כאבי צוואר בגלל הטלפון הסלולרי שלנו ! הכיצד ?
מסתבר, כי תנוחת הכפיפה הממושכת של הראש כלפי מטה בעת השימוש במכשיר הטלפון הנייד, מובילה בדיעבד לנזקים משמעותיים בצוואר.

כאבי צוואר

כאבי צוואר – מנגנון הפציעה

על פי מחקר חדש של ד"ר קנת הנסראג' (מנתח עמוד שדרה בכיר), מתברר, כי בני-אדם נמצאים מידי יום, בין שעתיים לארבע שעות בממוצע במצב בו הצוואר והגולגולת נוטים חדות כלפי מטה. במצב זה מתבצעת בפועל כפיפת צוואר ממושכת (Full flexion) לצורך כתיבה וקריאה שגרתית של טקסטים, קריאת הודעות דגיטליות וכמובן צפייה בסרטוני וידאו.

עומס-יתר

מתברר, כי מבט ממושך בכיוון למטה אל צג הטלפון הנייד שלך מעמיס עד כ- 27 קילו / לחץ עודף אשר מהווה עומס-יתר מזיק על חוליות הצוואר שלנו.
פרק הזמן המצטבר, בו נמצא הצוואר שלנו במצב כפיפה במהלך שנה שלמה, מוערך בין 700 ל -1,400 שעות, בם נוצר לחץ-יתר מצטבר על עמוד השדרה הצווארי (5,000 שעות כפיפה אצל תלמידי תיכון).

הקרנה נוירולוגית

הכפיפה הממושכת גורמת לשחיקה מצטברת של חוליות עמוד השדרה, לשינויים פיזיים במבנה הדיסק הבין-חוליתי, לפגיעה בדפוס היציבה של הגוף, היווצרות גבנון בגב העליון וכן לעיתים, אף לנזקים עצביים (נוירולוגיים) באזור הצוואר, לרבות, כצפוי להקרנות כאב, כאבים אל הכתף וזרועות הידיים.

שינויים גרמיים

ועכשיו, גם חדשות 'מתפרצות' . . . במחקר המתפרסם ברשת החדשות BBC, נחשפת לראשונה תופעה פיזיולוגית מדאיגה אשר מכונה "Tech neck".
על-פי ממצאי המחקר – תנוחת הכפיפה האופיינית של הגולגולת לכיוון מטה בעת שימוש בטלפון הנייד, גורמת לצמיחת-יתר של זיזים גרמיים בעורף הצוואר ! תופעה אשר מזכירה נזק פיזי ידוע ונפוץ אחר אשר מתבטא, אף הוא בצמיחה בלתי-סדירה של בליטת עצם בדומה ל"דורבן" הידוע בכף הרגל.

גדילת-יתר בקרקפת

מתברר, כי מתיחת- יתר של שרירי הצוואר ו/או התכווצות ממושכת של השרירים העורפיים, הינם גורמים ישירים לצמיחת-יתר של רקמות עצם בשוליים התחתונות של עצם הקרקפת בעורף הצוואר.

מניעה ושיקום

התחום המקצועי המוגדר "הנדסת אנוש" עוסק בשיפור יחסי הגומלין בין האדם לבין המכונה אשר הוא, עצמו ממציא.
אכן נכון, אך "זה כמעט בלתי אפשרי לחמוק מהנזקים שהטכנולוגיות המתקדמות גורמות, אבל אנחנו יכולים לנקוט באמצעים לצמצום ולמניעת הנזקים", כותב ד"ר הנסראג' בדו"ח.

מתברר, כי אפשר להימנע מנזקים בצוואר ! פשוט באמצעות הקפדה על תנוחת צוואר תקינה בזמן השימוש בטלפון, דהיינו יש להגביה, ככל הניתן את הטלפון הנייד עד לגובה קו העיניים.


תנוחה מתקנת זאת מאפשרת לצוואר ולגולגולת להתייצב כהמשך ישר וטבעי של הגוף הנושא אותו, ללא עומס-יתר וללא מתיחת-יתר. (ראה ציור).

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !
אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן