התכווצות שרירים

 

התכווצות שרירים, כיצד ?
מערכת התנועה של גופנו מופעלת מעיקרה באמצעות עבודה של כיווץ השרירים במשולב עם עבודת הרפיה של השרירים (כפיפה ופשיטה).

מלבד הכושר לנוע ממקום למקום, מערכת התנועה מספקת לנו, גם כישורי הישרדות חיוניים, כגון: הכושר לנוס מפני סכנה, הכושר לרדוף ציד, לטפס על עץ, להגיש מזון לפה וכד'.

מעבר לכל! תפקידה העליון של מערכת התנועה, היא הבטחת אספקה רצופה של נוזל הדם אל איברי היעד בגוף באמצעות עבודת התכווצות והרפיה של שרירי מערכת התנועה.

התכווצות שרירים

 • להבדיל ! ממצב מנוחה ! בו 'טונוס' השרירים של הגוף, הינו מינימלי – לצורך עבודת שרירים עצמונית, ספונטנית בלבד ! כגון: פעולת נשימה, זרימת דם, יציבת גוף וכו'.
 • להבדיל ! ממצב עבודה נורמטיבי, בו אנו מפעילים את שרירי הגוף באופן רצוני, נשלט  ומבוקר – יש להחריג תופעות כגון: 'עווית שרירים' cramp, או 'התכווצות כרונית' Spasm, אשר, הינו מצב לא נורמטיבי, בו מתרחשת התכווצות שרירים בלתי נשלטת אשר מלווה, בד"כ בתופעות כאב, כאבים ולעיתים, אף במוגבלות תנועה ברמה משתנה.

 

התכווצות שרירים וכאב

התכווצות שרירים ותופעת כאב, הינם צמד סימפטומים הכרוכים אחד ברעהו – דהיינו כאשר קיימת התכווצות שרירים, היא יוצרת בסופו של יום, גם מצב של תופעת כאב ולחילופין מצב של תופעת כאב, יוצרת תופעה של התכווצות שרירים – מעין "מעגל קסמים" אשר ניתן לעצירה רק ע"י נטרול אחד ממחולליו.

ראוי לציין, כי הגורם הישיר להתכווצות שרירים, לרבות תופעת כאב, כאבים, הינו, שיבוש כימי, עצבי אשר מתרחש במנגנון העצבי התוך-שרירי, המקומי ו/או, לחילופין שיבוש נוירולוגי אשר מתרחש במערכת העצבים המרכזית, כפי שיפורט להלן.

פתולוגיה

רקמות השרירים בגופנו מאורגנות בצורה של סיבים ארוכים וגמישים, בעלי תכונה אלסטית אשר מתבטאת ביכולת: א. להתכווץ ולהתקצר ב. להרפות ולהתארך.

כאשר רקמת החיבור אשר עוטפת את השרירים, קרי מחתלת ה'פאשיה', סובלת ממצוקה כגון: 'שימוש-יתר', או מחסור בנוזלי סיכה, היא נוטה להתכווץ ולכלוא בתוכה את השרירים. התכווצות ה'פאשיה' משפיעה לרעה על תפקודי השרירים, גורמת ל'התקצרות' של השרירים, לצמצום טווחי התנועה של השרירים וכן ליצירה של מוקדים מעוררי כאב (Trigger points).

 

גורמי סיכון

 • שימוש יתר (Over use) – ביצוע תנועות שרירים חוזרניות, מזיקות, קרי (RSI Repetitive strain injuries) וכן עייפות שרירים כרונית, מתמשכת.

 • מתיחת יתר (Strain) – פעילות מוטורית, אינטנסיבית אשר יוצרת קרעים מיקרוסקופיים בשרירים ו/או בגידים.

 • התייבשות והידבקות של רקמות הפאשיה Fascia  אשר משבשת את פעולת מנגנוני התנועה העצביים, הקיימים בסיבי השרירים.

 • חוסר פעילות פיזית ממושכת, אספקת דם לקויה (איסכמיה), תהליכי דילדול (אטרופיה), חילוף חומרים לקוי (הפרעה מטאבולית), מחסור בנוזלים בגוף.

 • אי סדירות, עצבית, נוירולוגית – לחץ על שלוחות עצבים, לרוב בנקודת המוצא של שורשי העצבים, או היצרות של תעלת עמוד השדרה.

 • חוסר איזון מינרלי, כגון: מחסור של אלקטרוליטים בדם (מלחים בדם), מחסור באשלגן, סידן ו/או מגנזיום וכן מחסור בויטמינים, בעיקר ויטמין E.

 • השפעת לוואי של תרופות המאזנות את רמת לחץ הדם עלולות לגרום לירידה גדולה בריכוז האשלגן ולהוביל להתכווצויות שרירים חוזרות.

 • יציבה לקויה, דפוסי תנועה לקויים, או מבנה שלד לא מאוזן, מובילים לחוסר איזון של מערכת התנועה ולתופעות של התכווצות שרירים.

 • חבלה, לחץ מכאני נקודתי, מחלה ממושכת, מתח נפשי (סטרס), מצבי חרדה ודכאון מובילים לרוב להתכווצות שרירים.

 • הצטברות מוגברת של חומצת חלב (Lactic acid) ברקמות השרירים.

 

 

הגישה הטיפולית הטבעית

'עיסוי רפואי אורטופדי' ו'עיסוי רקמות עמוק' פועל על רקמות השרירים הפגועים וכן על מכלול המפרקים של הגוף. מיועד לטיפל בעיות כאב, כאבים, בעיות גב וצוואר, גפים ועל כלל בעיות אורטופדיה של מערכת התנועה.

בתהליך הטיפולי מתבצעת הפעלה תנועתית, מבוקרת של השרירים והמפרקים לצורך שיחזור תיפקודי התנועה של הגוף ולזירוז ההחלמה של השרירים והמפרקים הפגועים (Mobilization).

'עיסוי רפואי אורטופדי'

כלי טיפולי ראשון במעלה לטיפול ברקמות פגועות כגון: שרירים (גידים ורצועות) ועל מערך המפרקים. נועד לשיכוך תופעות כאב ולהאצה של תהליך ההחלמה (קרא הרחבה).

 

 

'עיסוי רקמות עמוק'

פועל על הרבדים העמוקים של השרירים הפגועים, משיג הרפיה של השרירים המכווצים, משכך תופעות כאב, מזרז החלמת שרירים ותומך בשיקום תפקודי התנועה (קרא הרחבה).

 

כל זאת בתהליך הדרגתי וטבעי המותאם לדינאמיקה המוטורית של הגוף ולסף הכאב של כל מטופל או מטופלת.

 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !  אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

 

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן