דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית – אוסטאוארטריטיס (OA, Osteoarthritis) , הינה מחלת מפרקים נפוצה אשר מתבטאת בעיקר בתהליך של הידלדלות והרס הדרגתי של רקמות הסחוס (Cartilage) אשר עוטפות את ראשי עצמות המפרקים.
הסימפטומים השכיחים ביותר של דלקת מפרקים ניוונית, הינם תופעות כאב, כאבים במפרקים וכן אובדן גמישות של המפרקים (ציור – מפרק ברך פגוע לעומת מפרק תקין).

דלקת מפרקים ניוונית מאובחנת בקרב כמעט כ- % 60 אחוזים משכבת האוכלוסייה הבוגרת אשר מעל גיל 65 והינה מתבטאת לרוב בתהליך דלקתי מקומי, נפיחות אופיינית ולעיתים, אף במוגבלות תנועה ברמה משתנה. דלקת מפרקים ניוונית שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

האזורים המועדים ביותר לפגיעת המחלה הם:
מפרקי כפות הידיים הסמוכים לקצות האצבעות וכן בסיסי האגודלים, מפרקי הצוואר, מפרקי עמוד השדרה בגב תחתון, מפרקי הברכיים וכן מפרקי אגן הירכיים.
כאשר המחלה פוגעת בחוליות עמוד השדרה (צוואר ו/או גב תחתון), הינה מקרינה בדרך-כלל כאב, כאבים אל הגפיים העליונות, או התחתונות וכן יוצרת תסמינים עצביים כגון: חוסר תחושה ו/או תחושת 'נימלול'.

גורמי סיכון
לחץ פיזי מצטבר על המפרקים, הינה הסיבה העיקרית להתפתחות של אוסטאוארטריטיס. לחץ ממושך על מפרקי הברכיים ועל מפרקי אגן הירכיים עקב משקל גוף עודף מאיץ את התפתחות המחלה במפרקים אלה. גורמים נוספים אפשריים: רקע גנטי, תורשתי, היסטוריה מוקדמת של חבלה פיזית באזור המפרקים, גיל מתקדם ועוד.

הטיפול השמרני, הטבעי

פעילות גופנית, הליכה יזומה, שחיה, התעמלות פונקציונלית ותרגול שיווי משקל גופני ממולצים מאד לשימור תפקודי התנועה של המפרקים.
לתחזוקה שוטפת של המפרקים, למניעת נפילות ושברים וכן שימוש במדרסים אורטופדיים מומלצים לצורך איזון היציבה ולצורך פיזור העומסים הפועלים על המפרקים.

הצלחתן של שיטות הטיפול במגע כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי'  וכן 'עיסוי רקמות עמוק' לפתרון בעיות כאב וכלל בעיות מפרקים מיוחסת לשימוש המבורך אשר עושות שיטות טיפול אלה בסגולות הטבעיות של הגוף לטפל ולשקם את עצמו בכוחות עצמו.

במהלך הטפול נעשה שימוש מבורך בטכניקות הפעלה תנועתית, יזומה ומבוקרת של מפרק הגוף כאמצעי יעיל לשיקום ושחזור של תפקודי התנועה של המפרקים וכן ליצירת תנאים פיזיים אופטימליים לזירוז תהליך ההחלמה באופן הבא:
א. בלימת תהליכים דלקתיים במפרק ובפריפריה הסמוכה לו.
ב. האצת זרימת דם, נוזלי לימפה וחומרי בניה אל רקמות המפרק.
ג. תמיכה ביצירת נוזל סיכוך תוך-מפרקי (סינוביה)
ד. פתיחת הידבקויות וריכוך צלקות ברקמות מעטפת המפרק.
ה. התרת התכווצויות והגדלת טווחי תנועה של השרירים, הגידים והרצועות.

'עיסוי רפואי אורטופדי'  וכן 'עיסוי רקמות עמוק' הינן שיטות עיסוי החודרות לרבדים העמוקים של הרקמות, פועלים על המוקדים הפגועים ומאיצות החלמה של השרירים והמפרקים.
השפעת הטיפול מתבטאת, הן בשיפור התפקודים הפיזיים והמוטוריים של הגוף והן בהקלה במישור הרגשי.

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן