ישיבה ממושכת

 

מה היא ישיבה ממושכת ? ההתפתחות העצומה של הטכנולוגיה והתעשייה הגבירה את רמת המיכון והאוטומציה בכל אתר ואתר בו עובדים ופועלים בני אנוש.
כיום מבוצעות משימות עבודות רבות באופן אוטומטי באמצעות מכונות, כאשר הפועלים האנושיים המפעילים את המכונות, נמצאים, רוב הזמן בתנוחת ישיבה.

נוהל עבודה המחייב ישיבה בעמדות הפעלה נייחת, הינה תופעה המאפיינת מגמה הולכת ומתגברת ככל שהטכנולוגיות היצור משתכללות.
האם ביצוע משימות עבודה בתנוחת ישיבה ממושכת – האם נהיגה ממושכת, או האם ישיבה מרתונית מול מסך מחשב פוגעים בבריאותנו? הינה שאלה מתבקשת.

מענה ברור ונחרץ לשאלה זאת מתקבל מאין ספור מחקרים אשר זיהו באופן חד-משמעי כי ישיבה ממושכת המתקיימת כשגרה לאורך זמן, הינה במפורש גורם המשפיע לרעה על כל מערכות הגוף ובעיקר על מערכת התנועה, היא מערכת שלד / שריר של גופנו.

גורמי סיכון

להבדיל ממצב בו הגוף נמצא במצב שכיבה או במצב עמידה – תנוחת ישיבה, הינה, למעשה תנוחת כפיפה מקובעת אשר מתמקדת באזור הציר המרכזי של הגוף, אך מפעילה באופן סטאטי, ללא תנועה את כל השרירים אשר מייצבים את פלג הגוף העליון, זוקפי הגב, שרירי הבטן, שרירי הליבה במרכז, שרירי אגן הירכיים והירכיים עצמן לרבות החזקה ממושכת של שרירי חגורת הכתפיים והצוואר.

נזקים

1. ישיבה ממושכת משנה את המנח הטבעי של אגן הירכיים (Pelvis) ומסיטה את חוליות עמוד השדרה, בד"כ לכיוון אחורי (פוסטריורי) – מצב זה יוצר אי-סדירות מבנית של החוליות המותניות אשר דוחקת את הדיסקים הבין-חוליתיים לכיוון תעלת עמוד השדרה ולכיוון שורשי העצבים המסתעפים ממנו אשר מאיצה היווצרות של תופעות כגון סיאטיקה, אישיאס, בלט דיסק ופריצת דיסק וכו'.

2. תנוחת ישיבה מכווצת ("מקצרת") את כל השרירים המעורבים בהחזקה הממושכת של תנוחת הכפיפה של הגוו וכן את כל השרירים המעורבים בכפיפת הגפיים התחתונות. כיווץ ממושך של השרירים יוצר לחץ מכאני / פיזי על שלוחות עצבים במסלולם אל איברי היעד, משבש אספקת דם סדירה לאיברים ויוצר תופעות כאב, כאבים באזור הגב, הגפיים התחתונות ובאזור הצוואר וחגורת הכתפים.

3. ישיבה לאורך זמן יוצרת מתיחה קבועה של השרירים הזוקפים של הגב אשר מצמצמת את המרווחים הטבעיים הקיימים בין חוליות עמוד השדרה – מרווחים אלה חיוניים למניעת לחץ על כריות הדיסקים הבין-חוליתייים ועל שרשי העצבים המסתעפים מעמוד השדרה.

4. ישיבה יוצרת עומס קבוע על עמוד השדרה אשר מתבטא בלחץ מכאני / פיזי על החוליות המותניות (Lumbar), על חוליות העצה (Sacrum) ובאופן ממוקד על עצם הזנב (Cox) אשר נושאים את משקל כל פלג הגוף העליון.

5. תנוחת ישיבה נועלת את המפרקים המעורבים בתנוחת הכפיפה של הגוו ושל הירכיים והברכיים ומאיצה תהליכי ניוון של הרקמות הרכות המקיפות המפרקים ואת הרקמות של פנים המפרקים.

6. תנוחת ישיבה ממושכת משבשת את פעולתה של מערכת הדם ולימפה.

בנוסף, עבודה במשך שנים בתנוחת ישיבה עלולה ליצור תנאים פיזיולוגיים המעודדים בעיות בריאות כגון תפקודי לב וריאות, אי-סדירות במערכת העיכול וכושר ירוד.

הטיפול הטבעי

בתהליך הטיפול הטבעי, נעשה שימוש בטכניקות יעילות ובדוקות כגון: עיסוי רפואי אורטופדי ו/או עיסוי רקמות עמוק,

שיקום תפקודי התנועה של הגוף באמצעות הפעלה יזומה.
זירוז פעילות מחזור הדם ופעילות מערכת הלימפה.
חיזוק הכוח והסיבולת של השרירים והגידים.
תיקון דפוסי ישיבה ויציבה לאיזון כלל מערכת שלד / שריר.
ארגון מחדש של עמדת העבודה וארגון המרחב האישי.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !
אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן