סיאטיקה, אישיאס

 

 סיאטיקה, או אישיאס אשר נקרא בעברית: 'תסמונת העצב הסיאטי', הינה תופעת כאב והקרנת כאב אשר מקורה בהפרעה עצבית (נוירולוגית) ב'עצב הסיאטי'.
תופעת הכאב מלווה בד"כ, גם בתהליך דלקתי, מקומי ולעיתים, אף בפגיעה בתפקוד המוטורי של הגפיים התחתונות.

העצב הסיאטי, הינו העצב הארוך ביותר בגוף אשר מורכב מהתלכדות של שלושה שורשי עצבים מותניים, סמוכים אשר מסתעפים בין החוליות L4 – L5 – S1

סיאטיקה – מנגנון הפגיעה

ה'עצב הסיאטי' עובר בראשית מסלולו דרך חלל אגן הירכיים ודרך סבך שרירי העכוז אל המדור האחורי של הירך. מסלול העצב נפרש לאורך כל הצד האחורי של הגפה התחתונה ושלוחותיו מגיעות עד לקצה כף הרגל.

סיאטיקה – לחץ ממוקד, או גירוי חריף אשר פועל על שורשי העצבים (L4 – L5 – S1) במקור מוצאם מבין חוליות עמוד השדרה, או לחילופין לחץ על העצב הסיאטי בנקודה כל-שהיא לאורך מסלולו – יוצר דלקת נקודתית באזור הלחץ.

בעקבות הלחץ יופיעו הפרעות עצביות כגון: חוסר תחושה, תחושת 'נימול', 'דקירה', 'צריבה', לרבות תופעות כאב חד וחריף ואף חולשת שרירים עד כדי מוגבלות תנועה ברמה משתנה.

שים לב ! במקרים קיצוניים, תיתכן, חלילה, פגיעה בתפקוד של איברים פנימיים כגון: אי-שליטה על פעולת הסוגר בקצה המעי הגס, פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן ואף, חלילה פגיעה בתפקוד איברי המין.

גורמי סיכון

הלחץ על העצב הסיאטי והתהליך הדלקתי אשר מלווה אותו, נוצרים, בד"כ כתוצאה ממספר גורמים אופייניים, כגון:

א. התכווצות שרירים באזור הגב התחתון, אגן הירכיים, או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת-יתר, חוסר פעילות גופנית, או עקב מתח נפשי מצטבר (stress, strain, spasm).

ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (disc herniation).

ג. שינויים ניווניים במבנה החוליות, היצרות תעלת עמוד השדרה (Stenosis), או היצרות של המעברים המפרקיים בין החוליות

ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis).

ה. אספקת דם לקויה לעמוד השדרה – איסכמיה (ischemia).

ו. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר, אורח חיים יושבני.

ז. חבלה פיזית בעמוד השדרה, טראומה.

 

 

יש לציין, כי רוב רובם של תופעות ה'סיאטיקה' נוצרות עקב, או על רקע התכווצות שרירים ספונטנית, או כרונית לאורך מסלול העצב בדרכו אל איברי היעד.
רק 6% מכלל מקרי ה'סיאטיקה' נובעים במקור מאי-סדירות עצבית הקשורה לחוליות עמוד השדרה כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק.

סיאטיקה – הטיפול הטבעי !

טיפול במגע באמצעות 'עיסוי רפואי אורטופדי' , או 'עיסוי רקמות עמוק', יעיל מאד לשיכוך תופעות 'סיאטיקה' וכן לבלימת התהליך הדלקתי בסביבת שלוחות העצבים הלחוצים – הכיצד ?

  • הרפיית השרירים הסמוכים לעמוד השדרה, מגדילה את המרווח הבין-חוליתי ובכך מפחיתה את הלחץ על הדיסקים ועל שורשי העצבים.

  • הרפיית השרירים באזור האגן והעכוז מפחיתה את הלחץ הרב אשר יוצר השריר האגסי Piriformis על העצב הסיאטי.

  • שיכוך כאבים באזור הגב התחתון וכן באזור האגן והעכוז מרגיעה את המערכת העצבית ומפוגגת את התכווצות השרירים אשר אופיינית ל'סיאטיקה'.

  • הגברת זרימת דם ואספקת חומרי בניה אל הרקמות הפגומות מאיצה ומזרזת את תהליך ההחלמה.

  • הנעה יזומה של מפרקי האגן והגפיים לצורך הרפיה שרירית ולצורך שיקום תפקודי התנועה של האגן ושל הגפיים.


 

'סיאטיקה' פסיכוסומטית

יחסי הגומלין בין גוף האדם לבין נפש האדם, מתבטאים, לעיתים בתופעות כאב פיזי, מוחשי בגוף אשר למעשה, הינם, אך תגובה ספונטנית של מנגנון ההגנה, התת-הכרתי שלנו אשר מגן עלינו מפני משבר נפשי עוצמתי מעבר לסיבולת האישית ! כפי שיוסבר להלן.
מסתבר, כי מנגנון ההישרדות התת-הכרתי שלנו, פשוט משתמש בתחושת הכאב הפיזי כאמצעי הסחה יעיל לצורך הדחקה של אותן חוויות נפשיות, ו/או רגשיות "בלתי נסבלות" אשר אין ביכולתנו לשאת.

 

מאחורי הקלעים ב'ממלכה הנסתרת' של התת-מודע כאשר מנגנון ההגנה האוטונומי מזהה מצוקה נפשית, רגשית קיצונית, הוא נוטה לייצר בגוף תופעת כאב נקודתית, או לחילופין כאב מפושט באמצעות כיווץ ספונטני של רקמות שרירים ורקמות חיבור וכלי דם אשר פוגעת באספקת דם סדירה Ischemia אל האזור המכווץ, הכל במטרה ליצור ראקציה דלקתית אשר תוביל, כמובן לתופעות כאב, כאבים.
ככל שעוצמת החוויה הרגשית המודחקת קשה יותר, כך נדרשת הסחה גדולה יותר ולכן גם עוצמת הכאב תהיה חמורה יותר!

מן הראוי להבהיר, כי תופעת הכאב הפסיכוסומטי איננה פרי דמיון לא מציאותי, אלא חווית כאב פיזית, מוחשית אשר מתרחשת בפועל בעוצמות משתנות. הכאב הפסיכוסומטי, הינה תופעה אנושית ידועה ומוכרת אשר נבדלת בין אדם לאדם רק במיקומה, עוצמתה ובמשך מופעה.

למרות ש"סיאטיקה" פסיכוסומטית, הינה בפועל תסמונת כאב שכיחה ונפוצה ביותר, היא איננה זוכה, לאבחנה מבדלת ראויה כאשר המערכת הרפואית הקונבנציונלית, פשוט לא ערוכה דייה כדי לטפל באופן מספק בבעיות הכרוכות באינטראקציה בין גוף ונפש.

טיפול במגע והפעלה תנועתית יזומה של המטופל /ת באמצעות שיטות טיפול במגע כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' וכן 'עיסוי רקמות עמוק' עושים נפלאות בתחום זה.
השפעת הטיפול מתבטאת, הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים של המפרקים והשרירים והן בהקלה במישור הרגשי.

בהיבט הפיזי, המיידי – הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את חוליות עמוד השדרה מגדילה את המרחב הבין-חולייתי, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים וכך תורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב וכן לבלימת התהליך הדלקתי בסביבת שורשי העצבים.

 


תסמונת ה'שריר האגסי'

Piriformis syndrome

תסמונת ה'שריר האגסי' אשר מקורה בתופעת התכווצות חריגה של שריר ה- 'Piriformis', מתבטאת בפועל בתופעת כאב והקרנת כאב אשר דומה ולעיתים, אף זהה לתסמונת מקבילה הידועה בשם 'סיאטיקה', או תסמונת ה'עצב הסיאטי'.

ה'שריר האגסי', Piriformis, הינו שריר קצר באזור העכוז אשר נמתח בין הגבול החיצוני של עצם העצה (Sacrum) לבין הקצה החיצוני של צוואר עצם הירך (Greater trochanter).

ה'שריר האגסי' אשר שוכן עמוק בתוך סבך שרירי העכוז – תפקידו המרכזי, הוא לתמוך ולייצב את ראש עצם הירך (femur) במקום מפגשה עם האגן, בעיקר בעת ביצוע תנועות הליכה או ריצה.

הפעלת השריר האגסי מבצעת תנועה סיבובית של עצם הירך לכיוון חיצוני אשר בולמת תנועת-יתר של הירך לכיוון פנימה. (הפעלת השריר האגסי מייצרת, גם פשיטה של הירך לאחור וגם הרחקה של הירך כאשר היא כפופה).

מנגנון הפגיעה

התכווצות כרונית של ה'שריר האגסי', יוצרת לחץ על ה'עצב הסיאטי' אשר נמצא מתחת לשריר זה ואשר, לעיתים, אף עובר דרך סבך סיביו.
לחץ זה פוגע בתפקוד העצבי של ה'עצב הסיאטי', יוצר מוקדים מעוררי כאב באזור מפרק עצה / כסל (Sacroiliac joint) וכן באזור צוואר עצם הירך וכן יוצר סימפטומים נוירולוגיים, אופיינים, כגון: הקרנת כאב אל הירך והשוק, חוסר תחושה, תחושת 'נימול', 'צריבה', 'עיקצוץ' וכד', לאורך הגפה התחתונה ועד לכף הרגל.

להלן רשימת מוקדים עצביים, שריריים מעוררי כאב – מלבד ה'שריר האגסי' אשר מקרינים כאב לאורך כל הגפה התחתונה: Qudratus lumborum, Psoas, Gluteus medius, Gluteus minimus, Adductor magnus, Tibialis anterior, Soleus

גורמי סיכון

א. התכווצות שרירים באזור הגב ו/או אגן הירכיים, או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת-יתר, חוסר פעילות גופנית, או עקב מתח נפשי (stress, strain, spasm).
ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (disc herniation).
ג. אי-סדירות מבנית של עמוד השדרה.
ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis)
ה. אספקת דם לקויה באזור האגן – איסכמיה (ischemia).
ו. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר, אורח חיים יושבני.

הטיפול הטבעי

'עיסוי רפואי אורטופדי', הינו כלי טיפולי יעיל במיוחד לטיפול בתסמונת ה'שריר האגסי' באמצעות שחרור ההתכווצות של ה'שריר האגסי', עצמו, בלימת התהליך הדלקתי הנקודתי וכן הגברה של אספקת דם וחומרי בניה לזירוז והאצה של תהליך ההחלמה.

טיפול באמצעות 'עיסוי רפואי אורטופדי' מתאים, הן עבור פגיעות כרוניות, מתמשכות והן עבור פגיעות אקוטיות כגון טיפול לאחר הליך ניתוחי, כירורגי וכן לאחר, חבלה, תאונת דרכים, תאונת עבודה, או עקב פציעת ספורט.
הטיפול כולל שיקום תפקודי התנועה של הגוף, שיקום רקמות שרירים, גידים והרצועות הפגועות, שיפור כוח וסיבולת של השרירים והמפרקים וכן תיקון דפוסי יציבה ותנועה.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן