בלט דיסק, פריצת דיסק

 

בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות עמוד השדרה נוספות, נוצרות לרוב עקב לחץ ישיר על הדיסק הבין-חוליתי ועל שורשי העצבים המסתעפים מבין החוליות.

בלט דיסק / אילוסטרציה

 

נזקים מצטברים !

הלחץ המכני אשר פועל על שורשי העצבים, פוגע במוליכות החשמלית של שלוחות העצבים, יוצר הקרנות כאב אל הגפיים וכן פוגע בתפקודים של איברי היעד.

בלט דיסק, פריצת דיסק

 

הפרעות תחושה, עצביות, כגון: תחושת 'נימול', 'עיקצוץ', 'צריבה', או לחילופין תופעה של חוסר תחושה, הינן הפרעות נוירולוגיות, אופייניות לתופעות של בלט דיסק, פריצת דיסק, או סיאטיקה.

לתשומת לב !
לחץ קיצוני על שורשי העצבים ו/או על חוט השדרה עצמו, עלול לפגוע בתפקודי התנועה והיציבה הבסיסיים של הגפיים, העליונות ו/או התחתונות.
עקב החמרה, עלול הלחץ, אף לפגוע בתפקודים של איברי הגוף הפנימיים, כגון: תפקודי לב / ריאה, תפקודי מערכת העיכול, מערך הסוגרים ואף בתפקוד של איברי המין.

אם כך, מה הוא הפתרון ?

הטיפול הראשוני בבעיות גב וצוואר נפוצות, כגון בלט דיסק ו/או פריצת דיסק, הינו, כמובן הטיפול השמרני, הטבעי לצורך שיכוך תופעת הכאב באמצעות ההפחתה של הלחץ המזיק אשר פועל על שורשי העצבים.

 

הידעת ?
שחרור הלחץ הבין-חולייתי בעמוד השדרה (בלט דיסק, פריצת דיסק) באמצעות הגדלה של המרווח המפריד בין חוליה לחוליה – מפחית את הגירוי העצבי של שורשי העצבים, מדכא את התהליך הדלקתי בעמוד השדרה וכאמור משכך את הכאבים האופיינים, הנלווים לפתולוגית בלט דיסק, פריצת דיסק ו- סיאטיקה.

יתרה מכך! הגדלה של המרווח המפריד בין חוליה לחוליה, משקמת את התפקוד העצבי של שלוחות העצבים, מאיצה את ההחלמה של הרקמות הפגועות ולעיתים, אף מאפשרת נסיגה טבעית של בליטת הדיסק (בלט דיסק), או נסיגה של נוזל הדיסק הפרוץ (פריצת דיסק).

שחרור לחץ בין-חולייתי, לא ניתוחי

הליך שחרור ה'לחץ בין-חולייתי' (לא ניתוחי) מתבצע בפועל באמצעות הרפיה, הגמשה והארכה של רקמות מכווצות בסביבת עמוד השדרה, כגון שרירים מכווצים, גידים ורצועות, כל זאת, כאמור לצורך הגדלה טבעית והדרגתית של המרווח הקיים בין חוליה לחוליה.

שחרור ה'לחץ בין-חולייתי' מתבצע בפועל באמצעות טכניקה טיפולית בדוקה ויעילה, כגון: עיסוי רפואי אורטופדי וכן 'עיסוי רקמות עמוק', לרבות הפעלה תנועתית, מבוקרת של השרירים והמפרקים.

 

עיסוי רפואי אורטופדי

הצלחתן הרבה של שיטות הטיפול במגע, כגון: עיסוי רפואי אורטופדי, או עיסוי רקמות עמוק לפתרון בעיות כאב ובעיות אורטופדיה, מיוחסת לניצול החכם אשר עושות שיטות אלה בתכונות הריפוי הטבעי של גופנו, קרי היכולת המבורכת ליצור תנאים מתאימים בגוף לצורך האצה של תהליך ההחלמה באופן הבא:

– שיחרור והרפיה של התכווצויות שרירים ורקמות נוקשות


– שיחזור ושיקום תפקודי התנועה של השרירים והמפרקים


– בלימת תהליכים דלקתיים ופיזור בצקות ושטפי דם


– האצה של אספקת דם וחומרי בניה אל הרקמות הפגועות


– חיזוק הכוח והסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות


– שיקום תפקודי תנועה ותיקון דפוסי יציבה לקויים.


הטיפול הטבעי משחרר את המטופל/ת משימוש במשככי כאבים וכן מבטל, לעתים קרובות את הצורך בהתערבות פולשנית, מתוכננת כגון ניתוח, או הזרקה בין-חוליתית.

 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !   אנטי כאב קליניקה

 


בלט דיסק, פריצת דיסק – הפתולוגיה

הדיסק הבין-חולייתי אשר משמש כמו 'כרית ריפוד' – יוצר מרווח הפרדה חיוני בין חוליה לחוליה, כדי לאפשר תנועה חופשית של מפרקי החוליות וכן משמש כ"בולם זעזועים" לצורך הגנה על שלמות עמוד השדרה מפני עומסים קיצוניים.

 

דיסק בין-חולייתי

מנגנון הפגיעה

בלט דיסק – כתוצאה מעומס ולחץ מכאני על כרית הדיסק נוצרת, חריגה בולטת של דפנות הדיסק כלפי חוץ, בד"כ לכיוון אחורי ו/או לצדדים.
פריצת דיסק, בקע דיסק – תחת לחץ קיצוני נפרצת מעטפת הדיסק והנוזל הג'לטיני אשר בתוכו, פורץ מבין סיבי המעטפת אל סביבת חוט השדרה ושורשי העצבים.
פריצת דיסק, בלט דיסק, או בקע דיסק גורמים, בד"כ ללחץ ישיר על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים. לחץ זה יוצר תהליך דלקתי, מקומי אשר פוגע בתפקודי העצבים וכאמור יוצר תופעות כאב והקרנת כאב.

גורמי סיכון

התקצרות, או התכווצות קיצונית של שרירים בסביבת חוליות עמוד השדרה.


צמצום, או קריסה של המרחב הבין-חולייתי ו/או שינויים ניווניים בדיסק הבין-חולייתי.


שינויים מכאניים במבנה עמוד השדרה כגון: סטייה, החלקה, או פריקה של החוליות.


ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון: סיבוב ו/או כפיפה, בו זמנית של הגוו.


חולשת שרירים, משקל-יתר, חבלה וכמובן דפוס יציבה, או דפוס תנועה לא תקין.

 

לחץ ב- s1

הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי, הנהוג, הנפוץ

לצורך בלימת התהליך הדלקתי משתמשת הרפואה המערבית בתרופות נוגדות דלקת כגון: אטופן, ארקוקסיה, וולטרן וכן בהזרקה  של סטרואידים, ישירות אל סביבת תעלת עמוד השדרה (אפידורל).
לשיכוך תופעות כאב, כאבים, נפוץ שימוש בתרופות כגון: נופאן, טרמדקס, אופטלגין וכן נגזרות שונות של מורפין.

מסתבר, כי הטיפול התרופתי, הינו המענה, הכמעט אוטומטי של מערכת הבריאות המקומית עבור בעיות כאב כרוניות אשר נובעות מפתולוגיות עמוד שדרה, כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק וכו'.

מסתבר, כי תרופות לשיכוך כאבים ו/או דיכוי דלקת, אומנם מספקות הקלה זמנית ואף מסייעות בניהול המחלה אך, לצערנו, הן אינן מספקות מענה אמיתי לפתרון שורש הבעיה וכהוכחה לכך- די אם נפסיק להשתמש בתרופות לפרק זמן קצר – אז, קרוב לוודאי שהכאבים יופיעו שוב.

מעבר לתלות הלא רצויה בתרופות וכימיקלים, דאגתנו נתונה לתופעות לוואי מזיקות אשר מופיעות עקב שימוש ממושך במשככי כאבים.
ד"ר חיים-משה אדהאן, מנהל היחידה לשיקום כאב במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר: "בישראל היום, יותר אנשים מתים מתופעות לוואי של השימוש בתרופות לדיכוי כאב, מאשר בתאונות דרכים או בפעילות טרור". לא יאמן !

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

 

פריצת דיסק, בלט דיסק – אנטומיה

מערכת העצבים המרכזית – חוט השדרה הינו המשך ישיר של מערכת העצבים המרכזית המתחילה במוח (גזע המוח) ומשם ממשיכה במורד תעלת עמוד השדרה לאורכם של מעברים חלולים הקיימים במרכזם של 19 חוליות עמוד השדרה העליונות.
מערכת העצבים ההיקפית – שורשי העצבים אשר מסתעפים אל מחוץ חוט השדרה, חולפים דרך המרווחים שבין חוליות עמוד השדרה, ממשיכים אל איברי היעד השונים ויוצרים את מערכת העצבים ההיקפית (פריפריאלית) אשר מעצבבת את כל איברי גופנו.

חוליות צוואריות

בלט דיסק פריצת דיסק

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות בעמוד השדרה הצווארי, בין חוליות C1-C7 אשר עלולים להקרין כאב ו/או לפגוע בתפקודי איברים באיזור הראש, הפנים, הצוואר ובתפקוד של הכתפים והגפיים העליונות.

חוליות מותניות

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות, גם בין חוליות המותניות L1-L5 / S1 ועלולה ליצור מלבד פגיעה בתפקודי הגפיים התחתונות, גם פגיעה בתפקודי איברים פנימיים כגון פגיעה בתפקודים של מערכת העיכול, שרירי הסוגרים, שלפוחית השתן, איברי המין ועוד.

לתשומת לב, ירידה משמעותית בכוח הגס של שרירי הגפיים התחתונות, צניחת כף רגל, פגיעה בתפקודי הסוגרים או חוסר תחושה קיצוני בגפיים מעידים על פגיעה עצבית חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה לניטרול מיידי של הלחץ הפועל על העצב באמצעות הליך כירורגי למניעת נזק בלתי הפיך.

פריצת דיסק, בלט דיסק – סימפטומים

במצב של 'פריצת דיסק', או 'בקע דיסק' עקב זליגת נוזל הדיסק, משתחררים באזור הפגיעה מרכיבים כימיים המעודדים דלקת מקומית אשר המלווה, בדרך-כלל בבצקת מקומית, תופעות כאב חד, מקומי (Shooting pain) וכן תופעת כאב מוקרן אשר יוצרת כאב לאורך מסלולו של העצב ומשפיעות על תפקוד איברי היעד שלו, כמפורט להלן:

 

L4-L5

פריצות דיסק בין החוליות המותניות L4-L5- שכיחות ביותר ומהוות כ- 45% מהמקרים. הסימפטומים האופייניים הם, בדרך כלל תופעת כאב מוקרן אל המדור הצידי והקדמי של הירך ושל השוק וכן כאב בגב כף הרגל בין הבוהן לבין האצבע השנייה. במבדק תנועתי, המטופל/ת יתקשו לעמוד על העקבים בגלל חולשה של השרירים פושטי כף הרגל. מצב קיצוני בו המטופל אינו מסוגל לפשוט את כף הרגל (אצבעות כף הרגל) כלפי מעלה, מוגדר כ"צניחת כף רגל" (drop foot). בפריצות דיסק אלו לא תהיה פגיעה ברפלקסים.

L5-S1

פריצת דיסק בין החוליה המותנית האחרונה L5 לבין חולית העצה הראשונה S1 הינה שכיחה ביותר ומהווה, גם היא כ- 45% מסך כל המקרים של פריצת דיסק או בקע דיסק והן מלוות, בדרך-כלל בהקרנת כאב אופיינית לאורך הצד האחורי של השוק, בצד החיצוני של כף הרגל (לרוב באצבע החמישית) וכן מתחת למפרק הברך.
במבדקי תנועה יתגלה קושי לבצע עמידה על קצות האצבעות עקב חולשה של שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus), לרבות חולשה של רפלקס גיד אכילס.

L4-L3

שכיחות של פריצת דיסק בין חוליות המותניות L3-L4 הינה כ- 10% מהמקרים ובה השריר העיקרי שתפקודו נפגע הוא השריר הארבע ראשי עקב חולשה או דלדול מצטבר. רפלקס פיקת הברך יהיה חלש והמטופל/ת יסבולו מכאבים בצד החיצוני-צידי של הירך, בקידמת הברך ובצד הפנימי של השוק.

פריצות דיסק בחוליות המותניות העליונות הינן נדירות יותר. פריצת דיסק בין חוליות L2-L3 מאופיינת בכאבים בקידמת הירך, או פריצת דיסק בין חוליות L1-L2 המאופיינת בכאב מוקרן אל המפשעה וכן בהיחלשות של השרירים מכופפי הירך (שריר הכסל והמותניים).

רפואה הקונבנציונלית

להבדיל מן הרפואה השמרנית, האלטרנטיבית – ברפואה הקונבנציונלית, ההליך הכירורגי המקובל מתבצע, בד"כ על-ידי חדירה לסביבת העצב דרך חתך או חריר בגב המטופל לצורך סילוק רקמות הדיסק אשר לוחצות על העצב על-ידי טכניקות של כריתה, שאיבה, צריבה או איוד.
בתהליך הטיפולי הניתוחי, מבוצע, לעיתים קיבוע מכאני של החוליות ליצירת מרווח יציב בין החוליות וכן נהוג להשתמש בטכניקות מתיחה שונות לצורך ריווח בין החוליות להקלת הלחץ על העצב.

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה


 

 

 

 

 

טיפול עצמי ומניעה

מאחר וכמעט כל אחד מאיתנו חווה בעבר, או חלילה, כנראה יחווה בעתיד אירוע גב ברמה כל שהיא ! מן ראוי להצטייד בידע ובכלים בסיסיים, כדי להימנע מכך ככל הניתן !

אכן נכון, אנו לא יכולים למנוע לחלוטין תהליכי בלאי ושחיקה פיזית אשר נוצרים באופן טבעי בגופנו, אולם קיימת ברשותנו הזדמנות פז, זמינה לצמצם את רמת הסיכון ואף לצמצם את חומרת הנזק הצפוי, חלילה.

מן הראוי לחזור והזכיר, כי, גם הטיפול הראשוני בבעיות גב וצוואר לרבות טיפול בפתולוגיות, כגון: 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק', או ‘סיאטיקה’, הינו כמובן טיפול שמרני, טבעי, קרי שיכוך תופעות הכאב ושיקום תפקודי התנועה, ללא שימוש, או תלות במשככי כאבים, או בכימיקלים.

תרגילים לטיפול עצמי בבעיות גב וצוואר

1. הרפיה של גב תחתון

בשכיבה על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגלים מונחות על הקרקע, יש לכופף ברך אחת לכיוון החזה (או שתי ברכיים), תוך כדי חביקת הברך ע"י כפות ידיים ואז:

א. יש לטלטל את הברך (או את שתי ברכיים) לצדדים, כדי ליצור הרפיה של השרירים באזור האגן והגב התחתון
ב. כמו כן יש לבצע סיבובים הולכים וגדלים של ראש הברך (או שתי ברכיים) סביב ציר האגן ליצירת הרפיה כנ"ל.
(יש לבצע את כל הנ"ל, גם עבור הצד השני של הגוף).


2. פיתול אגן וגב תחתון

בשכיבה על הגב כאשר הברכיים כפופות וצמודות, יש להטות את שתי הברכיים הכפופות לכיוון הצידה ולמטה ליצירת פיתול כללי של האגן והגב התחתון.
במצב פיתולי זה, יש להשתהות, לפחות 30 שניות, כדי ליצור מתיחה והגמשה של שרירי האגן.
(יש לבצע את הנ"ל, גם עבור הצד השני של הגוף).


3. מתיחת שרירי העכוז

בשכיבה על הגב כאשר רגל אחת ישרה והרגל השנייה כפופה בברך, יש להעביר את כף הרגל של הברך הכפופה אל מעבר לרגל הישרה ואז יש להטות את הברך הכפופה לכיוון הצידה ולמטה. במצב זה, יש להשתהות, לפחות 30 שניות למתיחה הדרגתית של שרירי העכוז.
(יש לבצע כל הנ"ל, גם עבור הצד השני של הגוף).


4. הרפיה של עמוד השדרה

במצב של עמידת "שש", יש לקמר כלפי מעלה את עמוד השדרה תוך כדי שאיפת אויר ולהשתהות במצב קמור זה במשך, לפחות 10 שניות.
לסיום יש להרפות את כל השרירים ולאפשר לבטן לצנוח מטה תוך כדי נשיפת אויר.
יש לבצע בנקודות שונות לאורך עמוד השדרה.

 

 


תנועה ובריאות

ברמת העיקרון, שילוב של פעילות גופנית כללית, כגון הליכה, או שחיה יחד עם ביצוע תרגילים מבוקרים, הינם אמצעים בדוקים ויעילים למניעת פגיעות בגב ובצוואר.

בנוסף ליתרון הטבעי של תנועה חופשית, יש להדגיש, כי כאשר מערכת התנועה, הינה פעילה ותקינה, היא מבטיחה זרימת דם חיונית לכל איברי הגוף, מבטיחה תפקוד תקין של מערכת העצבים וכך, גם מונעת תופעות כאב.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

גדעון מילק

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן