רגלים, נזקים וכאבים

 

רגלים, הגפים התחתונות של גופנו, הינן, כידוע איבר התנועה הדינמי ביותר של הגוף.
מעבר לתפקודי התנועה הבסיסיים, הרגלים מספקות כישורי הישרדות חיוניים, כמו הכושר לנוס מפני סכנה, לרדוף אחר ציד וכמובן הכושר לבצע יציבה אנכית של הגוף.

אם כך, אך טבעי הוא שהרגלים שלנו, הינן סמל אוניברסלי עבור מושגים כמו קידמה, חדשנות, חופש וחירות.

מנגד! במציאות היום יומית, על רקע של פציעה, או מחלה, חלילה, אנו עדים לתופעות של מוגבלות תנועה וכן תופעות כאב שונות באזור הגפיים התחתונות, כמפורט להלן.

מפרק הירך – Hip joint

מפרק הירך המהווה ציר תנועה רב-כיווני במרכז הגוף, הינו, גם הבסיס המבני עליו נשען משקל כל פלג הגוף העליון.
מבנה תקין של מפרק הירך מבטיח יציבה מאוזנת של כלל הגוף, מונע שחיקה של מפרקי האגן וכן מונע נזקים בעמוד השדרה.

מפרק הירך, הינו מפרק כדורי אשר נוצר במפגש ראש עצם הירך Femur עם ה"מכתש" הקעור Acetabolum בקידמת עצם הכסל Pelvis.
מפרק הירך בהיותו מפרק מסוג "מכתש ועלי", הינו בעל כושר תנועה רב-כיווני ולכן, הינו חשוף למצבי עומס-יתר אשר מוביל, לעיתים קרובות לאירועי פציעה וכן לתופעות של תת-פריקה.
מן הראוי להזכיר, כי מנח כפות רגלים בלתי מאוזן, גורם בהכרח לנטייה של האגן, לשינויים מבניים במפרקי הירך ובמקרים חמורים, אף לנזקים בעמוד השדרה כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק

מפרק הברך – Knee joint

בעת הליכה, או ריצה וכן במצב ישיבה וכריעה, משמש מפרק הברך ציר כפיפה ופשיטה בלעדי במרכז איבר התנועה, הארוך ביותר בגופנו, במרכז הגפה התחתונה.

הברך, הינו מפרק מורכב אשר נוצר ממפגש הקצה התחתון של עצם הירך Femur עם ראש עצם השוקה Tibia (חלקית, גם עם ראש עצם השוקית Fibula). מפרק נוסף נוצר מתנועת ההחלקה של עצם הפיקה Patella על גבי הקצה התחתון של עצם הירך.

בגלל העומסים המצטברים אשר מכבידים על מפרק הברך וכן בגלל גורמי סיכון נוספים, כגון יציבה לקויה, שימוש-יתר ועוד, חשוף מפרק הברך לנזקים אופיניים אשר מלווים לרוב במוגבלות תנועה ברמה משתנה וכן בתופעות כאב.

נזקים נפוצים במפרק הברך:

– נזקים ברצועות הצולבות  P.C.L – A.C.L
– שחיקה של סהרוני המיניסקוס התוך-מפרקי Meniscus
– שחיקה של משטחי הסחוס המצפים את עצמות המפרק
– תסמונת הכאב הפטלופמורלי Patellofemoral

הקרסול וכף הרגל

מאחר וכף הרגל שלנו, הינו האיבר היחידי אשר נמצא בקשר ישיר ומתמיד עם הקרקע, הינה מתפקדת כבסיס תמיכה בלעדי עבור כלל הגוף ובה בעת, הינה יוצרת התנועה העיקרית של הגוף.

תודות לגמישות המבנית של מפרק הקרסול ושל כף הרגל אנו זוכים לשיווי משקל וליציבה מאוזנת, אולם כאשר מנח כף הרגל, איננו מאוזן מסיבה כלשהיא, אזי נפגע, מייד האיזון הבסיסי של הגפיים ועימן, נפגע, מייד שיווי המשקל והיציבה הכללית של הגוף, לרבות הנזקים הנגזרים מכך, כגון נזקים למפרקי הברכיים, למפרקי אגן הירכיים וכן נזקים למערך עמוד השדרה.

פלטפוס

'פלטפוס' – Flatfoot, או כף 'רגל שטוחה', הינו, מנח בלתי תקין של מפרק הקרסול אשר מאפיינו המרכזי, הינה קריסה מטה של מבנה הקשת האורכית, הפנימית בכף הרגל – (Medial longitudinal arch), לעיתים עד כדי מגע מלא, או כמעט מלא עם מישור הקרקע.

מלבד טיפול פיזי ישיר באמצעות טיפול במגע, כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' ו/או 'עיסוי רקמות עמוק', יש לציין לחיוב את התמיכה המתקנת, המבורכת אשר מעניקים 'מדרסים אורתופדיים, אישיים' כאמצעי זמין לאיזון מנח כף הרגל לצורך איזון יציבת הגוף.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר D.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן