כאבי גב וצוואר

אם הנך, עדיין סובל/ת בגלל כאבי גב ולמרות שכבר נבדקת ע"י רופא מקצועי, עדיין אין לך תמונת מצב ברורה לגבי מצבך – מאמר זה עשוי לסייע לך.

כאבי גב – סוגים

ברמת העיקרון – יש להבדיל בין כאבי גב המוגדרים ככאב "אקוטי" אשר, הינו, כאב חריף המופיע, לרוב, מיד, או בסמוך לאירוע הפגיעה לבין כאבי גב המוגדרים ככאב "כרוני"  אשר מתקיים לאורך זמן, בעוצמת כאב משתנה  ההופך ל"אורח" קבוע בחייך.

כמו כן, יש להבדיל בין כאב המוגדר כאב "קורן" (Radicular pain) אשר מתפשט, גם אל אזורים מרוחקים מעבר לאזור הגב והצוואר עצמם, כלומר אל אזורי הגפיים העליונים, או הגפיים התחתונים  לבין כאב המכונה כאב "מכאני", מקומי אשר ממוקד באזור הפגיעה עצמו. (כפי שיוסבר להלן).

לתשומת לב ! אבחון שטחי עלול לשגות ולהכליל את סוגי הכאב הנ"ל למרות שהינם מייצגים פתולוגיות שונות במהותן.

כאב "קורן" (Radicular pain)

כאב "קורן" הינו כאב אשר מקורו בלחץ על שורש עצב במוצאו מתעלת עמוד השדרה או לחץ על שלוחת עצב במסלול הסתעפותו, בדרכו אל איבר היעד – לחץ זה יוצר גירוי חריג על העצב אשר יוצר תגובה פיזיולוגית במקום ולאחר מכן, מוביל לתגובה נוירולוגית "מתגלגלת" אשר המשפיעה, גם על איברי גוף מרוחקים.
לדוגמא – כאשר מקור הלחץ הוא על שלוחות עצבים באיזור עמוד השדרה הצווארי (חוליות C1-C7 לרבות חוליות חזיות עליונות) – הכאב עלול להתפשט אל הכתף והשכמה ולאורך הזרוע והאמה ועד לקצות האצבעות.
ובאופן דומה, כאשר מקור הלחץ הוא על שלוחת עצב באזור עמוד השדרה המותני (אזור הגב התחתון, חוליות מותניות L1-L5) – הכאב עלול להתפשט במורד האגן והעכוז, הירך והרגל ועד לקצה הגפה התחתונה.

חומרת הפגיעה

חומרת הפגיעה בעצב ובאיברים הנשלטים על-ידו נקבעת על פי עוצמת הלחץ או על-פי עוצמת הגירוי הפועל על העצב במובן הסנסורי או המוטורי:

פגיעה סנסורית – מתבטאת בהופעת סימפטומים תחושתיים כגון: חוסר תחושה, תחושת נימול "נמלים", תחושת "צריבה" או "בעירה", תחושת "דקירות", תחושות כאב ועוד.

פגיעה מוטורית – מתבטאת בירידת רמת התפקוד התנועתי של האיבר עצמו, ירידה בכוח השרירים ומוגבלות תנועה חלקי או מלאאו חלילה עד כדי סכנת שיתוק !

לתשומת לב !
ירידה קיצונית בתפקוד המוטורי של איבר כל-שהוא (או חוסר תחושה קיצוני) אשר מקורו באי-סדירות נוירולוגית, דהיינו פגיעה עצבית ! – מוגדר כפגיעה חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה למניעת נזק בלתי הפיך.

 

כאב "מכאני" – הכאב הנפוץ ביותר

כאבי גב וכאבי צוואר הנפוצים ביותר הינם כאבים המוגדרים ככאבים "מכאניים" – כאבים מסוג זה מופיעים וממוקדים באזורי הגב והצוואר עצמם ומקורם בנסיבות מכאניות מקומיות כגון:
– התכווצות (Contraction-Spasm)
– מתיחת-יתר (Strain) של שרירים, גידים או רצועות.
בד"כ בגלל פעילות מוטורית קיצונית
– "שימוש-יתר" (Overuse) של הרקמות.
– חבלה וכדומה.
– דפוסי יציבה או תנועה לקויים

בדיקות אבחנתיות
כפי הנהוג ברפואה המערבית, הקונבנציונאלית, גם במקצועות הפרא-רפואיים כגון: פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, עיסוי רפואי, עיסוי רקמות עמוק עושים שמוש מבורך בצילומי הדמייה מתקדמים, כגון: בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), בדיקת תהודה מגנטית (MRI), אולטרסאונד (US), מיפוי עצמות (SPECT) , אלקטרומיוגרם (EMG) אשר מאפשרות אבחון נקודתי מדויק של תהליכים פיזיולוגיים, פתולוגיים ותצוגה ברורה של הרקמות הפגועות.

חשוב!
יש להשוות את תוצאות הבדיקות והסימפטומים אשר הנך חווה עכשיו בזמן אמת עם נתונים וסימפטומים מן ה"היסטוריה" הרפואית האישית בעבר במטרה לזהות דפוסי פגיעה חוזרים כאמצעי בדוק למניעת פגיעה חוזרת שוב בעתיד.

רפואה משלימה
כיום יש נטייה להגדיר את הרפואה השמרנית הטבעית, הרפואה המשלימה בשם המתאים רפואה משולבת (אינטגרטיבית) במקום השם הקודם 'רפואה אלטרנטיבית' מכיוון ששיטת הטיפול אשר מציעה הרפואה השמרנית אינה מתיימרת להוות אלטרנטיבה / חלופה לרפואה המערבית הקונבנציונאלית אלא להשתלב בה !

הרפואה המשלימה כוללת בתוכה מגוון רחב של שיטות ריפוי ושיטות טפול במגע אשר רובן זוכות להכרה גוברת, הן מדעית והן ממסדית בישראל.
על פי סקר שנערך ב"מרכז הרפואי רבין" בו השתתפו כ-130 רופאי משפחה מרחבי הארץ, עולה כי כשליש מהאוכלוסייה נעזרת כיום בשירותי הרפואה המשלימה.

 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !    אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן