אטרופיה – Atrophy

 

'אטרופיה', הינה הגדרה כוללת עבור תהליכים פיזיולוגיים, בהם חלה הידלדלות (הפחתה) חלקית, או מלאה של נפח ומסה של רקמות בגופנו.
חוסר פעילות פיזית לאורך זמן, תת-תזונה, אספקת דם לקויה, כשל בעצבוב איבר כל-שהוא, אי-סדירות הורמונלית ותהליכי התנוונות אחרים, הינם גורמים נפוצים היוצרים מצבים אטרופיים.
סוגי האטרופיה השונים נבדלים על-פי מחולל התהליך, להלן מספר דוגמאות.

אטרופיה שרירית
הפעלה של שרירי הגוף חיונית לשמירת המסה של השרירים ושל העצמות.
לדוגמא: חוסר פעילות של השרירים בגלל ריתוק ממושך למיטה או קיבוע ממושך של איבר (חבישת גבס) וכד' הינם גורמים נפוצים להידלדלות של רקמות השרירים המתבטאת בהפחתת המסה והכוח של השרירים.
ידוע כי אסטרונאוטים בחלל, בשל העדר כח הכבידה נדרשים לבצע הפעלה יזומה ושיטתית של השרירים כדי למנוע אטרופיה של השרירים והעצמות.

 

אטרופיה מוחית
בעיקר אצל אוכלוסיה קשישה – דלדול של רקמת המוח עקב התנוונות של התאים המתבטאת בהתמעטות החומר אפור ו/או הלבן במוח כתוצאה מכשל בחימצון, לחץ פנימי או מחלה גנטית.

אטרופיה הורמונלית
1. אטרופיה של בלוטת יותרת הכליה עקב שימוש ממושך בתכשירים מבוססי סטרואידים מקבוצת Glucocorticoids
2. אצל נשים: אטרופיה של החזה (שדיים), אטרופיה נרתיקית או אטרופיה של השחלות עקב מחסור באסטרוגן Estrogen
3. אצל גברים: אטרופיה של האשכים עקב שימוש ממושך בהורמוני מין (פריון)

הטיפול במגע – הטיפול הטבעי

כאשר קיימת הדלדלות של רקמות השרירים נפגעת הגמישות של מעטפת הפאסיה של השרירים (Fascia) אשר הינה רקמת חיבור אלסטית, יחודית העוטפת את השרירים ואת רוב איברי גופנו.

 

בעקבות כך, גם גמישות השרירים עצמם נפגעת ונוצרים "קיצורים" בשרירים ומוקדים נוקשים אשר מונעים אספקת דם תקינה אל האזור הפגוע, יוצרים תופעות כאב, כאבים ואף גורמים למוגבלות תנועה של האיבר כולו.

'עיסוי רקמות עמוק' הפועל על הרבדים העמוקים של השרירים הפגועים, משכך תופעות כאב, מזרז החלמת שרירים ותומך בשיקום תפקודי התנועה.

עיסוי רקמות עמוק משמש כלי יעיל ביותר להרפיית שרירים מכווצים, טיפול בכאבים כרוניים ואקוטיים והינו אידיאלי עבור נפגעים הנמצאים בתהליך שיקום לאחר תאונות דרכים וותאונות עבודה, פציעות ספורט או ניתוח.

השפעת הטיפול הינה עוצמתית ומתבטאת הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים של מנגנון שלד שריר והן בהקלה במישור הרגשי.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן