אטרופיה

 

אטרופיה Atrophy הינה הגדרה עבור תהליכים פיזיולוגיים שונים, בהם חלה הידלדלות (הפחתה) חלקית, או מלאה של הנפח והמסה של רקמות בגופנו.

אטרופיה

אטרופיה נוצרת בדרך כלל עקב חוסר פעילות פיזית לאורך זמן, תת-תזונה, אספקת דם לקויה, כשל בעצבוב איבר כל-שהוא, אי-סדירות הורמונלית ותהליכי התנוונות אחרים, הינם גורמים נפוצים היוצרים מצבים אטרופיים.
סוגי אטרופיה שונים נבדלים על-פי מחולל התהליך, להלן מספר דוגמאות.

אטרופיה שרירית

הפעלה שגרתית של שרירי הגוף חיונית לשמירת המסה של השרירים ושל העצמות.
לדוגמא: חוסר פעילות של השרירים בגלל ריתוק ממושך למיטה, או קיבוע ממושך של איבר (חבישת גבס) וכד', הינם גורמים נפוצים להידלדלות של רקמות השרירים.

חוסר הפעילות מתבטאת באופן מצטבר בהפחתת המסה והכוח של השרירים.
ידוע כי עקב העדר כוח הכבידה, נדרשים אסטרונאוטים בחלל לבצע הפעלה יזומה ושיטתית של השרירים כדי למנוע אטרופיה של השרירים והעצמות.

אטרופיה מוחית

בעיקר אצל אוכלוסיה קשישה – דלדול של רקמת המוח עקב התנוונות של התאים המתבטאת בהתמעטות החומר אפור ו/או הלבן במוח כתוצאה מכשל בחימצון, לחץ פנימי או מחלה גנטית.

אטרופיה הורמונלית

1. אטרופיה של בלוטת יותרת הכליה עקב שימוש ממושך בתכשירים מבוססי סטרואידים מקבוצת Glucocorticoids
2. אצל נשים: אטרופיה של החזה (שדיים), אטרופיה נרתיקית או אטרופיה של השחלות עקב מחסור באסטרוגן Estrogen
3. אצל גברים: אטרופיה של האשכים עקב שימוש ממושך בהורמוני מין (פריון)

הטיפול במגע – הטיפול הטבעי

כאשר קיימת הידלדלות של רקמות השרירים נפגעת הגמישות של מעטפת הפאשיה של השרירים (Fascia) אשר הינה רקמת חיבור אלסטית אשר עוטפת את השרירים ואת רוב איברי גופנו.

 

בעקבות כך, גם גמישות השרירים עצמם נפגעת ונוצרים "קיצורים" בשרירים ומוקדים נוקשים אשר מונעים אספקת דם תקינה אל האזור הפגוע, יוצרים תופעות כאב, כאבים ואף גורמים למוגבלות תנועה של האיבר כולו.

עיסוי רקמות עמוק ו/או עיסוי רפואי אורטופדי אשר פועל על הרבדים העמוקים של השרירים הפגועים, משכך תופעות כאב, מזרז החלמת שרירים ותומך בשיקום תפקודי התנועה.

עיסוי רקמות עמוק, ו/או עיסוי רפואי אורטופדי משמש כלי יעיל ביותר להרפיית שרירים מכווצים, טיפול בכאבים כרוניים ואקוטיים והינו אידיאלי עבור נפגעים הנמצאים בתהליך שיקום לאחר תאונות דרכים, תאונות עבודה, פציעות ספורט או ניתוח.

השפעת הטיפול, הינה עוצמתית ומתבטאת הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים של מנגנון שלד שריר והן בהקלה במישור הרגשי.

 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !  אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן