סיאטיקה, אישיאס

 

סיאטיקה (אישיאס), או בשפה העברית: 'תסמונת העצב הסיאטי', הינה תופעת כאב אשר נוצרת כתוצאה מלחץ פיזי, או גירוי של העצב הארוך ביותר בגוף האדם  העצב ה'סיאטי' Sciatic nerve.

סיאטיקה

מקור תסמונת ה- 'סיאטיקה'  הנו, כאמור העצב ה-'סיאטי' (Sciatic nerve) אשר מורכב בפועל מהתלכדות של שלושה שורשי עצבים נפרדים במוצאם בין החוליות המותניות בגב התחתון, חוליות L4 – L5 – S1.
שלושת העצבים הופכים לעצב ארוך ומפותל אשר מסלולו נפרש החל מן הגב התחתון, חולף דרך האגן, שרירי העכוז אל אחורי הירך ועד לקצה התחתון של הרגל.

סיאטיקה – מנגנון הפגיעה

העצב ה- 'סיאטי' אשר, כאמור עובר בראשית מסלולו דרך חלל האגן, ממשיך ישירות אל תוך סבך שרירי העכוז אשר מהווה מוקד כאב סיאטי אופייני עקב התכווצות ולחץ אשר יוצר שריר ה'פיריפורמיס'.

סיאטיקה – מוקדי לחץ וכאב

  • לחץ, או גירוי של שורשי העצבים הנפרדים, עצמם L4 – L5 – S1 במקור מוצאם בעמוד השדרה.
  • לחץ הפועל על ה'עצב הסיאטי' בעת מעברו דרך פתחי ה'פורמינה' בין עצם הכסל (Illium) לבין עצם העצה (סאקרום) – Greater / lesser sciatic foramens.
  • לחץ הפועל על העצב הסיאטי בעת מעברו תחת, או דרך הסיבים של שריר ה- Piriformis באחורי העכוז.

בעקבות הלחצים הנ"ל יופיעו, תחילה הפרעות עצביות כגון: תחושת 'נימול', 'דקירה', 'צריבה' ו/או חוסר תחושה.
במקרה של החמרה, ניתן לצפות לתופעת כאבים מתגברים המתמקדים באזור העכוז, אחורי הירכיים, השוק האחורי ו/או כפות הרגלים, לרבות חולשת שרירים עד כדי מוגבלות תנועה ברמה משתנה.

לתשומת לב !
במקרים קיצוניים, תיתכן, חלילה, אף פגיעה בתפקודי האיברים הפנימיים כגון: אי-שליטה על פעולת הסוגר בקצה המעי הגס, פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן ואף, חלילה פגיעה בתפקוד איברי המין.

סיאטיקה – גורמי סיכון

הלחץ על העצב הסיאטי וכן התהליך הדלקתי אשר מלווה אותו, נוצרים, בד"כ כתוצאה ממספר גורמים אופייניים, כגון:

א. התכווצות שרירים באזור הגב התחתון, אגן הירכיים, או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת-יתר, חוסר פעילות גופנית, או עקב מתח נפשי (stress, strain, spasm).

ב. עומסים פיזיים, קיצוניים, כגון: ריצה מאומצת / תחרותית, קפיצות ונחיתות חוזרניות (כדורסל), דיווש על אופניים, טיפוס על מדרון, נשיאת משאות כבדים, משקל יתר, מתיחות פיזיות קיצוניות וכד'.

ג. שינויים ניווניים במבנה החוליות, היצרות תעלת עמוד השדרה (Stenosis), או היצרות של המעברים המפרקיים בין החוליות

ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation), או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis).

ה. L4 – L5 – S1  פריצת דיסק, או בלט דיסק בין-חולייתי   (disc herniation).

ו. אספקת דם לקויה לעמוד השדרה – איסכמיה (ischemia).

ז. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר, אורח חיים יושבני.

 

 

יש לציין, כי רוב רובם של תופעות ה'סיאטיקה' נוצרות עקב, או על רקע התכווצות שרירים ספונטנית, או כרונית לאורך מסלול העצב בדרכו אל איברי היעד.
רק 6% מכלל מקרי ה'סיאטיקה' נובעים במקור מאי-סדירות עצבית הקשורה לחוליות עמוד השדרה כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק.

 

סיאטיקה – הטיפול הטבעי !

לצורך טיפול בכאבי סיאטיקה, ראשית יש להימנע מביצוע פעולות אשר מגבירות עומסים על האגן ועל עמוד השדרה, כגון: ריצה, קפיצה ונחיתה, דיווש, טיפוס על מדרון, הרמת משא כבד וכד'.

הטיפול באמצעות עיסוי רפואי אורטופדי, או עיסוי רקמות עמוק, יעיל מאד לשיכוך תופעות 'סיאטיקה' וכן לבלימת התהליך הדלקתי באמצעות הפעולות הטיפוליות הבאות:

  • הרפיית השרירים הסמוכים לעמוד השדרה, מגדילה את המרווח הבין-חוליתי ובכך מפחיתה את הלחץ על הדיסקים ועל שורשי העצבים.

  • הרפיית השרירים בקדמת אגן הירכיים וכן הרפיית השרירים בצד האחורי של האגן, מפחיתה את הלחצים הפנימיים הפועלים על 'העצב הסיאטי'

  • הרפיית שרירי העכוז ושל שרירי הירך האחוריים מפחיתה את הלחץ הרב אשר יוצר ה'שריר האגסי' Piriformis על 'העצב הסיאטי' – ראה הרחבה בהמשך.

  • שיכוך כאבים באזור הגב התחתון וכן באזור האגן והעכוז מרגיעה את המערכת העצבית ומפוגגת את התכווצות השרירים אשר כה אופיינית ל'סיאטיקה'.

  • הגברת זרימת דם ואספקת חומרי בניה אל הרקמות הפגומות אשר מאיצה את תהליך ההחלמה.

  • הפעלה יזומה ומבוקרת של מפרקי האגן והגפיים לצורך הרפיה שרירית ושחזור תפקודי התנועה של הגפיים.

quadriceps streches, groin streches, Psoas streches, iliotibial strechses, squatting

 

שחרור לחץ בין-חולייתי

עיסוי רקמות עמוק וכן עיסוי רפואי אורטופדי, הינן שיטות טיפול מרכזיות לשחרור לחצים בין-חוליתיים בעמוד השדרה לצורך שיכוך תופעת הכאב ובלימת תהליכים דלקתיים בסביבת עמוד השדרה.

שחרור הלחץ בין-חולייתי בעמוד השדרה, מתבצע בפועל באמצעות הרפיה ושחרור של רקמות שרירים מכווצות, או רקמות נוקשות בסביבת עמוד השדרה וכן באמצעות הפעלה תנועתית מבוקרת אשר מיועדת ליצור רווחה בין חוליות עמוד השדרה.

מתאים מאד עבור אנשים בעלי אורח חיים יושבני (sedentary) אשר עבודתם מחייבת, בלית-ברירה ישיבה יום-יומית ממושכת.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !
אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

 

תסמונת פיריפורמיס / השריר האגסי

Piriformis syndrome

תסמונת פיריפורמיס אשר מקורה בהתכווצות חריגה של שריר ה- 'Piriformis' (השריר האגסי) מתבטאת בתופעת כאב והקרנת כאב אשר דומים ולעיתים, אף זהים לסימפטומים של תסמונת ה- סיאטיקה המוכרת והידועה.

ה'שריר האגסי' אשר שוכן עמוק בתוך סבך שרירי העכוז – תפקידו המרכזי, הוא לתמוך ולייצב את ראש עצם הירך (femur) במקום מפגשה עם האגן, בעיקר בעת ביצוע תנועות הליכה או ריצה.

פעולת השריר האגסי מבצעת תנועה סיבובית של עצם הירך לכיוון חיצוני אשר בולמת תנועת-יתר נגדית של הירך לכיוון פנימה. (הפעלת השריר האגסי מייצרת, גם פשיטה של הירך לאחור וגם הרחקה של הירך כאשר היא כפופה).

מנגנון הפגיעה

התכווצות כרונית של ה'שריר האגסי', יוצרת לחץ על ה'עצב הסיאטי' אשר נמצא מתחת לשריר זה ואשר, לעיתים, אף עובר דרך סבך סיביו.
לחץ זה פוגע בתפקוד העצבי של ה'עצב הסיאטי', יוצר מוקדים מעוררי כאב באזור מפרק עצה / כסל (Sacroiliac joint) וכן באזור צוואר עצם הירך. בנוסף, יוצר סימפטומים נוירולוגיים, אופיינים, כגון: הקרנת כאב אל הירך והשוק, חוסר תחושה, תחושת 'נימול', 'צריבה', 'עיקצוץ' וכד', לאורך הגפה התחתונה ועד לכף הרגל.

להלן רשימת מוקדים עצביים, שריריים מעוררי כאב – מלבד ה'שריר האגסי' עצמו אשר מקרינים כאב לאורך כל הגפה התחתונה: Qudratus lumborum, Psoas, Gluteus medius, Gluteus minimus, Adductor magnus, Tibialis anterior, Soleus

גורמי סיכון

א. התכווצות שרירים באזור הגב ו/או אגן הירכיים, או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת-יתר, חוסר פעילות גופנית, או עקב מתח נפשי (stress, strain, spasm).
ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (disc herniation).
ג. אי-סדירות מבנית של עמוד השדרה.
ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis)
ה. אספקת דם לקויה באזור האגן – איסכמיה (ischemia).
ו. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר, אורח חיים יושבני.

הטיפול הטבעי

'עיסוי רפואי אורטופדי', הינו כלי טיפולי יעיל במיוחד לטיפול בתסמונת ה'שריר האגסי' באמצעות שחרור ההתכווצות של ה'שריר האגסי', עצמו, בלימת התהליך הדלקתי הנקודתי וכן הגברה של אספקת דם וחומרי בניה לזירוז והאצה של תהליך ההחלמה.

טיפול באמצעות 'עיסוי רפואי אורטופדי' מתאים, הן עבור פגיעות כרוניות, מתמשכות והן עבור פגיעות אקוטיות כגון טיפול לאחר הליך ניתוחי, כירורגי וכן לאחר, חבלה, תאונת דרכים, תאונת עבודה, או עקב פציעת ספורט.
הטיפול כולל שיקום תפקודי התנועה של הגוף, שיקום רקמות שרירים, גידים והרצועות הפגועות, שיפור כוח וסיבולת של השרירים והמפרקים וכן תיקון דפוסי יציבה ותנועה.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

Youtube –  Anatomy, Pathalogy

סגירת תפריט
דילוג לתוכן