אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
 התכווצות שרירים


מערכת התנועה של גופנו פועלת באמצעות מערך מפרקים אשר מתפקד כמנגנון "מנופים" משוכלל המופעל על-ידי עבודת שרירים.
כאשר סיבי השרירים מתכווצים, מופעל המפרק, עצם אחת מתקרבת אל שכנתה וכך, למעשה מתרחשת תנועה.

פעולת הכיווץ והרפייה של השרירים הינה התרחשות דינמית, מבורכת אשר מלבד משימות שינוע והנעה של איברי הגוף, הינה אחראית, גם על תהליכי קיום פנימיים כגון הפעלה שוטפת של מחזור הדם ומערכת הלימפה.'התכווצות שרירים' / 'עווית שרירים'

להבדיל מן המצב הפיזיולוגי המוגדר 'טונוס' שרירים תקין אשר הינו מצב בו שרירי הגוף מכווצים ברמה מתונה כדי לתמוך במערכת התנועה לצורך ביצוע משימות יציבה או תנועה שגרתיות -
עווית שרירים - Muscle cramps, או התכווצות שרירים Muscle spasm,
הינו מצב חריג בו מתרחשת בשרירים תגובת כיווץ לא רצונית, קיצונית ומהירה אשר מלווה, לעיתים, גם בתופעות כאב ו/או מוגבלות תנועה ברמות משתנות.

לדוגמא: הפעלה קיצונית, מתיחת-יתר או שמוש-יתר של שרירי העכוז Gluteus maximus / medius / minimus כמו, גם של שריר ה- Piriformis  אשר פועלים באופן דומיננטי בשעת הליכה וריצה, או בעת סיבוב הירך לכיוון החוצה, או פנימה יגרמו להתכווצות לא-רצונית של סיבי השרירים אשר עלולה לגרום להגבלה בתנועה של הירך ואף לתופעות כאב מוקרן כגון: Sciatica syndrome ו- Piriformis syndrome

חשוב לציין, כי הגורם הנפוץ ביותר להתכווצות שרירים כרונית הינו שיבוש החל במנגנון העצבי התוך-שרירי עקב מחסור בנוזל סיכה הגורם להתייבשות רקמות הפאשיה (Fascia) העוטפות את סיבי השרירים כפי שיובהר להלן.

רקמות השרירים מאורגנות בגופנו בתצורה של סיבים מוארכים בעלי תכונה אלסטית דומיננטית המתבטאת: א. ביכולת להתכווץ ולהתקצר ב. ביכולת להרפות ולהתארך.
כאשר מעטפת הפאשיה (Fascia) סובלת ממחסור בנוזלי סיכה, היא נוטה להתכווץ ולכלוא בתוכה את השרירים אשר אותם היא עוטפת.
פאשיה מכווצת משפיעה לרעה על תפקודי השרירים וגורמת ל'התקצרות' השרירים, לצמצום טווחי התנועה שלהם, לרבות יצירת תופעות כאב ונקודות מעוררות כאב (Trigger points).

במצב הראשוני, בו השריר מופעל על-פי ברירת המחדל הטבעית שלו, דהיינו ביצוע התכווצות לצורך יצירת תנועה, כגון תנועה של הרגליים, הידיים, הצוואר וכדומה, אזי מבוצעת התכווצות השרירים באופן יזום ונשלט לעומת זאת, במצבי קיצון, מתרחשת בגופנו התכווצות שרירים בלתי-רצונית, ללא הרפייה מלאה אשר תלווה בהגבלת תנועה ולעיתים קרובות, גם בתופעת כאב, כמפורט להלן. 

 גורמי סיכון

- שימוש יתר (Over use) - מאמצים פיזיים חוזרניים של השרירים, קרי (RSI Repetitive strain injuries), ללא מתן זמן התאוששות הולם (עייפות) גורם לקרעים זעירים בגידים או בשרירים אשר יוצר תגובת התכווצות קיצונית של השרירים.

- מתיחת יתר (Strain) - פעילות שרירים אינטנסיבית ומאמצים קיצוניים יוצרים בסיבי השרירים ו/או בגידים קרעים מיקרוסקופיים גורמים לתגובת התכווצות של השרירים וכן לתופעת כאבים.

- התייבשות והידבקות של רקמות פאסיה Fascia (רקמת חיבור העוטפת את סיבי השרירים) אל סיבי השרירים אשר משבשת את פעולת מנגנוני התנועה העצביים הקיימים בסיבי השרירים וגורמת להתכווצות כרונית של השרירים.

- חוסר פעילות פיזית ממושכת, אספקת דם לקויה (איסכמיה), תהליכי דילדול (אטרופיה), חילוף חומרים לקוי (הפרעה מטאבולית), מחסור בנוזלים בגוף מובילים, לעיתים קרובות להתכווצות ולהתקצרות של רקמות השרירים.

- אספקת דם לקויה - היצרות של כלי דם המספקים דם לגפיים, מונעת אספקת חמצן תקינה לרקמות שרירים וגורמת לתופעות כאב והתכווצות שרירים.

- אי סדירות נוירולוגית - לחץ על שלוחות עצבים, לרוב בנקודת היציאה של שורשי העצבים אל מחוץ עמוד השדרה הצווארי או המותני גורם להקרנת כאב ולהתכווצות שרירים בגפיים העליונות והתחתונות (אופייני, גם למקרים של היצרות של תעלת עמוד השדרה או היצרות של המפרקים הבין-חוליתיים).

- הפרת האיזון  של ריכוז האלקטרוליטים בדם (מלחים בדם) - מחסור באשלגן, סידן ו/או מגנזיום וכן מחסור בויטמינים, בעיקר ויטמין E עלולים לפתח התכווצות שרירים.

- השפעת לוואי של תרופות המאזנות את רמת לחץ הדם עלולות לגרום לירידה גדולה בריכוז האשלגן ולהוביל להתכווצויות שרירים חוזרות.

- יציבה לקויה, דפוסי תנועה לקויים או מבנה שלד לא מאוזן מובילים לחוסר אזון של מערכת התנועה, לתופעות של התכווצות שרירים ולשחיקה של מפרקים.

- מתח נפשי (סטרס), מצבי דכאון, מצבי חרדה, מחלה ממושכת משפיעים על מערך השרירים ומובילים להתכווצות שרירים ברמות משתנות.

- הצטברות מוגברת של חומצת חלב (Lactic acid) ברקמות השרירים עקב פעילות שרירים מאומצת עלולה לגרום להתכווצות שרירים.

התכווצות שרירים לילית בשרירי הגפיים במיוחד ב'שריר התאומים' (Gastrocnemius), בצד האחורי של השוק הינה הפרעה נפוצה אשר, לרוב אינה קשורה, בהכרח לפעילות פיזית קיצונית, אלא למחסור במלחים (מגנזיום וכו').
 . 

הגישה הטיפולית הטבעית

סגולות הריפוי הטבעיות של שיטות הטיפול במגע השונות זוכות להכרה גוברת, הן על-ידי הממסד המדעי, הרפואי  והן בקרב קהל המטופלים אודות למכלול יתרונות חשובים הגלומים בטפול במגע.

על פי סקר שנערך ב"מרכז הרפואי רבין" בו השתתפו כ-130 רופאי משפחה מכל רחבי הארץ, עולה כי כשליש מהאוכלוסייה נעזרת כיום בשירותי הרפואה המשלימה, להלן מספר שיטות טיפול במגע יעילות לטיפול בהתכווצות שרירים ובבעיות מפרקים:

עיסוי רקמות עמוק - פועל על הרבדים העמוקים של השרירים הפגועים, משיג הרפיה של השרירים המכווצים, משכך תופעות כאב, מזרז החלמת שרירים ותומך בשיקום תפקודי התנועה.

עיסוי רפואי שיקומי - הינו עיסוי טיפולי הפועל על רקמות גוף פגועות כגון שרירים (גידים ורצועות) ועל מערך המפרקים של הגוף ונועד במהותו לשיקום תיפקודי התנועה של הגוף ולהפגה של תופעות כאב.

איזון שלד שריר - איזון מנגנון שלד / שריר נועד לטיפול בבעיות שרירים, מפרקים וטיפול במכלול פתולוגיות גוף הנובעות במקורן מסטייה של חוליות עמוד שדרה ומפרקי אגן הירכיים.

שיקום תנועתי אורטופדי -  הינה שיטת טיפול ייחודית המתבססת על אבחון כשלים בתנועה לזיהוי שרירים מכווצים ועושה שימוש יעיל בטכניקות לחיצה על צמתים עצביים הקיימים בשרירים 'טריגר פוינטס' (Trigger points) במטרה לנטרל התכווצות שרירים ותופעות כאב, כאבים.

כל זאת בתהליך הדרגתי וטבעי המותאם לדינאמיקה המוטורית של הגוף ולסף הכאב של כל מטופל או מטופלת.
_________________________________________________


עשה/י עכשיו צעד ראשון ליצירת שינוי במצבך ובוא/י, לבדיקה במרפאתנו
  
הבדיקה כוללת:
 אבחון תופעות הכאב וזיהוי מגבלות תנועה,
בדיקת דפוס יציבהמנח חוליות עמוד שדרה ומנח כפות הרגליים,
  בדיקת היסטוריה רפואית אישית ויעוץ אישי
 
או חייג/י:   054-4684146 
_________________________________________________
 
 


 

 

 
 
 
 
 

 
  
או חייג:
054-4684146054-4684146

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן