Sciatica – סיאטיקה פסיכוסומטית

 

תסמונת הכאב המוגדרת Sciatica סיאטיקה, מאובחנת ע"י הרפואה המערבית כתגובה עצבית של הגוף עקב לחץ פיזי, או עקב גירוי אשר פועל על ה'עצב הסיאטי' באזור מוצאו בגב התחתון, או לחילופין עקב גירוי העצב בנקודה כל שהיא לאורך מסלולו.
כידוע, הפרעה מלווה בתופעות כאב, לרבות הקרנת כאב אל האגן והגפים, לרבות הפרעות תחושתיות כגון: תחושת נימלול, עיקצוץ, חוסר תחושה, חולשת שרירים וכו'.

האבחון הנ"ל, אכן תואם את התסמינים התופעה המוגדרת 'סיאטיקה', אולם, לעתים האבחון נמצא חסר מאחר והוא, איננו מזהה בהכרח את הסיבה האמיתית, הנסתרת אשר מחוללת חלק ניכר של מקרי ה'סיאטיקה'.

קונפוציוס, גדול הפילוסופים של סין אמר:
'כדי להכיר תרבות של עם יש להקשיב, תחילה למוזיקה שלו'
כך בהשלכה אל עולם הרפואה והבריאות, יש להאזין, תחילה לשיח הנפש, כדי להבין את המתרחש פנימה במסתורי הגוף.
הגוף והנפש גרים בכפיפה אחת ומנהלים יחסי גומלין הדוקים, גם כאשר אנו, עצמנו איננו מודעים לכך.

Sciatica – סיאטיקה – קשר פיזי / נפשי

כבר בתחילת המאה הקודמת חקר וגילה הפסיכואנליסט האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך, עמיתו המקצועי של ד"ר זיגמונד פרויד כי מתחים, חרדות ורגשות מודחקים מתורגמים בגוף האדם לתגובות פיזיולוגיות ממשיות כגון התכווצות שרירים ותופעות כאב, כאבים אשר נוצרים באופן ספונטני, בלתי-רצוני.

למען האמת, אין דבר מהפכני בגילוי זה, הרי ידוע לכל שהגוף מייצר באופן שוטף תגובות פיזיולוגיות לגירויים רגשיים שונים, לדוגמא: רגש של פחד או בהלה גורם להתרחבות האישונים בעין, להאצת זרימת הדם, לזיעה מוגברת ואי-סדירות של פעולת המעיים, כך, גם ובאופן דומה מחשבות מיניות מעוררות פעילות הורמונאלית מוגברת ועוררות של איברי המין.

ד"ר וילהלם רייך, הפסיכיאטר האוסטרי-אמריקאי, 1897–1957 'Wilhelm Reich the Austrian 'psychiatrist היה הראשון אשר הניח את יסודות התפיסה המערבית, העכשווית עבור טיפול גוף / נפש והראשון מבין מפתחי שיטת הטיפול המודרנית "עיסוי רקמות עמוק".

בעקבות מחקרו פיתח ד"ר רייך שיטת טיפול פורצת דרך, בזמנה אשר מבוססת על עיסוי רקמות ממוקד המשולב עם נשימות יזומות, המעודדות הרפיה של הרקמות המכווצות ומשיגות בעקבות זאת שחרור פיזי ורגשי של הרבדים העצורים.

רשימת הדוגמאות הממחישות את הקשר הפסיכוסומטי הישיר בין גוף לנפש (פסיכו-נפש, סומטי-גופני) הינה ארוכה, מקיפה את כל מערכות הגוף, ומתבטאת, כמובן גם בתופעת הכאב אשר הינה יצירה ספונטנית של מנגנון ההגנה התת-הכרתי. מנגנון זה מגן עלינו מפני רגשות קיצוניים או מחשבות קשות אשר איננו מסוגלים להכיל.
מנגנון ההגנה התת-הכרתי משתמש בכאב כאמצעי הסחה יעיל ביותר להדחקת אותן חוויות רגשיות בלתי נסבלות.

Sciatica – סיאטיקה – מנגנון הגנה

מנגנון ההגנה התת-מודע שלנו ער לכך שהופעת כאב במקום כל-שהוא בגופנו תמשוך מייד את מלוא תשומת ליבנו ולכן כאשר הוא מזהה מצוקה רגשית קיצונית הוא מייצר כאב, פשוט ע"י הפחתת אספקת דם אל אזור מסויים בגופנו Ischemia כדי לייצר שם ריאקציה דלקתית המובילה, מייד לתגובת כאב – ככל שעוצמת החויה הרגשית המודחקת קשה יותר, כך נדרשת הסחה גדולה יותר ולכן גם עוצמת הכאב תהיה גבוהה יותר!

מן הראוי להבהיר, כי תופעת הכאב הפסיכוסומטי איננה פרי דמיון תלוש, אלא חווית כאב פיזית מוחשית המתרחשת בגוף בעוצמות משתנות. ניתן להניח שאין אדם על פני הארץ אשר לא חווה אי-פעם כאב פסיכוסומטי.
הכאב הפסיכוסומטי הינה תופעה אנושית ואוניברסלית אשר נבדלת בין אדם לאדם רק במיקומה, עוצמתה ובמשך הופעתה.

 

הגישה הטיפולית השמרנית הטבעית

למרות ש"סיאטיקה" פסיכוסומטית הינה אחת מהצורות הנפוצות של כאב מוקרן, היא איננה זוכה, כאמור לאבחנה מבדלת אשר מכירה בגורם הנפשי כגורם קריטי ביצירת הבעיה – פשוט, כי המערכת הרפואית הנהוגה כאן בארץ לא ערוכה דייה, כדי לטפל באופן מכוון בבעיות כרוניות הכרוכות באינטראקציה בין גוף ונפש


.
טיפול במגע והפעלה תנועתית יזומה של המטופל /ת באמצעות שיטות טיפול במגע כגון עיסוי רקמות עמוק וכן עיסוי רפואי אורטופדי, עושים נפלאות בתחום זה והשפעת הטיפול מתבטאת, הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים של המפרקים במנגנון שלד / שריר והן בהקלה במישור הרגשי.

בהיבט הפיסיקאלי, המיידי – הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את החוליות מגדילה את חלל המרחב שבין חוליות עמוד השדרה, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים ועל הדיסקים הבין-חוליתיים ובכך תורמת באופן ישיר לשיכוך הכאבים הנלווים ולבלימת התהליך הדלקתי בסביבת שורשי העצבים.

במקביל, הגברת זרימת הדם והגברה של התהליכים הסירקולטיביים הטבעיים בגוף באמצעות עיסוי רקמות עמוק ו/או עיסוי רפואי מאיצה אספקת חומרי בניה וחלבונים נוגדי דלקת אל הרקמות הפגומות אשר חיוניים מאד לזרוז תהליך ההחלמה.

 


 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן