כאב, כאבים, ההיבט הנפשי

 

מסתבר, כי למנגנון ההגנה שלנו, תפקיד מרכזי ביצירה מכוונת של תופעות כאב, כאבים בגופנו !
מסתבר, כי תופעות כאב, כאבים אשר צצים בגופנו, משמשים, למעשה כאמצעי להסחה דעתנו ממצוקה רגשית אשר, חלילה עלולה לסכן את שלמות נפשנו.

כאבים ומנגנון ההגנה

עמיתו של ד"ר זיגמונד פרוייד, החוקר האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך (1897–1957) חקר וגילה, כבר בתחילת מאה הקודמת, כי מתח נפשי, דיכאון, חרדות, רגשות מודחקים, או תחושת סטרס מתמשכת, מתרגמים בגוף האדם לנוקשות של רקמות הגוף ולהתכווצות פיזית של רקמות השרירים.

בפועל ! כאשר אנו נקלעים למצוקה רגשית, "בלתי נסבלת", אזי מנגנון ההגנה, התת-הכרתי, ההישרדותי שלנו "מייצר" התכווצות שרירים ספונטנית אשר מלווה בתופעות כאב פיזי, הכל במטרה להסיח את דעתנו מן המשבר המתחולל בנפש.

לצערנו ! כאשר התכווצות שרירים נמשכת, כרונית לאורך זמן, היא גורמת בתגובת שרשרת, גם להתכווצות של קבוצות שרירים סמוכות וכך בהדרגה, נפגע האיזון השרירי, הטבעי של מערכת התנועה בכללותה.

נזקים מצטברים במערך שלד / שריר

כאשר רקמות השרירים המקיפות את חוליות עמוד השדרה מתכווצות מהסיבה המתוארת לעיל, או מסיבה כל שהיא אחרת, נוצרת דחיסה של חוליות עמוד בשדרה.
דחיסה זאת גורמת לצמצום המרווח הבין-חולייתי וכך נוצר לחץ על הדיסקים הבין-חוליתיים, לחץ על שורשי העצבים אשר מסתעפים מבין חוליות עמוד השדרה ואף לחץ על חוט השדרה עצמו.
כך נוצרים תנאים מזיקים אשר מובילים, לעיתים קרובות לפתולוגיות כגון 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק', או 'סיאטיקה' אשר מקרינות כאב אל אזור המותנים וכן אל הגפיים התחתונות.

 

עיסוי רפואי וטיפול במגע

חשוב לחזור ולציין, כי הגדלת המרווח הבין-חולייתי באמצעות טכניקות טיפוליות, כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' ו/ או 'עיסוי רקמות עמוק', מגדילה את החלל הקיים בין החוליות, מפחיתה את הלחץ הפועל על שורשי העצבים ועל חוט השדרה ובכך תורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב ולהחלמה מואצת של הפגיעות בעמוד השדרה.

סגולות העיסוי

– עיסוי רפואי משחרר, מגמיש ומגדיל את טווחי התנועה של השרירים.
– פעולת העיסוי משככת כאבים ומרגיעה את מערכת העצבים הכללית.
– ממריצה את זרימת הדם ואת אספקת חומרי הבניה אל הרקמות הפגועות.
– מפזרת הצטברויות של חומצות חלב וחומרי פסולת שברקמות השרירים.
– בולמת התפתחות דלקות ברקמות הפגועות ומפזרת נפיחויות ושטפי דם.
– מחזקת את הכוח ואת הסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות.
– מחזקת את המערכת החיסונית ומעודדת את פעולת מערכת הלימפה.
– משמשת כלי לזיהוי ולפתיחת "חסימות" פיזיות ואנרגטיות בגוף.

יש להדגיש כי רמת ההשפעה של פעולת העיסוי משתנה באופן אינדיבידואלי אצל כל מטופל, או מטופלת ומתבטאת בשיפור רב-מערכתי של כלל תפקודי הגוף מעבר לקבוצת הרקמות המטופלת.

 


 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר D.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן