מיגרנה – צדעת

 

 

מיגרנה (צדעת) Migraine הינה תופעת כאב חריף, בד"כ בצד אחד של הראש אשר מלווה, לעיתים בתופעת אאורה, טישטוש ראיה, בחילות או הקאות, רגישות גבוהה לאור ורעש ואף בהפרעת דיבור וחולשת גפיים.

מיגרנה נפוצה בארץ בקרב 23%-21% מאוכלוסית הנשים ו- 12%-10% בקרב אוכלוסיית הגברים בארץ.
עלייה בשכיחות מיגרנה בקרב המין הנשי מתחילה עם גיל הבשלות המינית, סמוך לווסת הראשונה וכן לעיתים גם במחזורים השוטפים במשך תקופת הפריון.

הגורם הפיזיולוגי הישיר לתופעת הכאב בראש מיוחס לתהליכי התכווצות והרפיה לא סדירים של כלי דם באיזור קליפת המוח, אולם אין לטעות, המיגרנה במקורה הינה מחלה בעלת רקע גנטי הנובעת מליקויים במבנה הכרומוזום הרלוונטי.

התקף עלול להופיע בתדירות משתנה החל מידי מספר חודשים ועד מספר פעמים בשבוע, גם זמן ההתקף משתנה החל משעות ספורות ועד לפרק זמן של עד 72 שעות.

הסימפטום המרכזי המאפיין התקף מיגרנה הוא כאב ראש ההולם ופועם בצד אחד של הראש, אם כי כאב עשוי להחליף צד בעת ההתקף עצמו או בהתקף הבא שלאחריו.
לחץ ומתח נפשי, חוסר שינה ועודף שינה, שינויים במזג האוויר, גירויים חריפים של אור, ריחות מסוימים, אלכוהול, יין אדום, שוקולד, גבינה מעובדת, מאכלים מכילי מונוסודיום גלוטמט, עליה מאומצת במדרגות, תנועת כפיפה של הגוו ועוד הינם זרזים נפוצים המעודדים התקפי מיגרנה.

הטיפול התרופתי בהתקף החריף של מיגרנה עבר לאחרונה שידרוג משמעותי עקב כניסת תרופות יעודיות, נוגדות מיגרנה מקבוצת הטריפטנים (Triptans). הטיפול התרופתי יעיל ב- 70% – 80% מן המקרים כאשר לטיפול בהתקפים קלים נעשה שימוש גם בתרופות נוגדות כאב מצויות כגון: אקמול, אופטלגין, אספירין וכו'.

הרפואה המשלימה מציעה מספר שיטות טבעיות ויעילות לטיפול במחוללי התסמונת הנ"ל:
עיסוי רפואי, עיסוי רקמות עמוק, או טיפול באמצעות שחרור עצבי של צמתים מעוררי כאב 'טריגר פוינטס' Trigger points אשר, הינם מוקדים עצביים בגוף השרירים אשר מקרינים כאב אל אזורים שונים בגולגולת:
S.c.m – Sternocleidomastoid, Temporalis, Masseter, Splenius capitis, Upper trapezius, Suboccipitals muscles: OCI-oblique capitis inferior, RCP major – Rectus capitis posterior major

המידע לעיל, הינו חלקי ואין להתייחס אליו כמידע רפואי, יעוץ רפואי או כהמלצה רפואית !

 

v

גדעון מילק

סגירת תפריט
דילוג לתוכן