עיסוי ובריאות

 

הקשר בין עיסוי גוף לבין בריאות הגוף, כבר ידוע הרבה לפני העידן הנוכחי!
כבר בשחר הציביליזציה של המין האנושי, בתרבויות עתיקות כגון: סין, יוון, רומא, מצרים ועוד, התקיימה מסורת מפותחת של עיסוי טיפולי הודות לתרומה המבורכת של העיסוי עבור הבריאות והרווחה של האדם.

בעידן הנוכחי אנו נהנים מהכרה גוברת, הן מדעית והן ממסדית בסגולות הריפוי הטבעיות הגלומות בשיטות העיסוי השונות.
בין מורי הדרך אשר גילו מחדש ואף פיתחו את תורת העיסוי ואת שיטות הטיפול במגע של העידן החדש מן הראוי למנות את:

 

הרופא השוודי ד"ר פר הנריק לינג

Per Henrik Ling the Swedish physician, 1776-1838

ד"ר לינג טרח לחקור ולחשוף בפני העולם המערבי את תכונות הריפוי של מסורות העיסוי הנהוגות מזה מאות בשנים במזרח הרחוק (סין ורפואה סינית) ואף הניח את היסודות לגרסה המודרנית של תורת העיסוי אשר מוכרת, כיום בשם: "עיסוי שוודי" Swedish massage.

 

הפסיכיאטר האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך

Wilhelm Reich the Austrian psychiatrist, 1897–1957

ד"ר רייך עמיתו המקצועי של ד"ר זיגמונד פרוייד חקר וגילה, כבר בתחילת המאה שעברה כי טראומות, רגשות מודחקים וחרדות מתורגמים בגוף האדם למתח פיזי המתבטא בנוקשות רקמות הגוף (כמנגנון הגנה) המהווה מעין "שריון" פיזי (Armour).

ד"ר רייך פיתח שיטת טיפול פורצת דרך, בזמנה המבוססת על עיסוי רקמות ממוקד משולבת בנשימות יזומות אשר מעודדת הרפיה של רקמות הגוף הנוקשות ומשיגה בעקבות זאת שחרור פיזי ורגשי של הרבדים העצורים.

קצרה היריעה מלתאר את כל שלל שיטות הטיפול במגע הנפוצות כיום בארץ ובעולם, אך ניתן לציין בהכללה את המובילות שבהן: עיסוי רפואי, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי ספורטאים, אינטגרציה מבנית (רולפינג) ועוד.

מן הראוי, כמובן להזכיר את מקומן המכובד של שיטות הטיפול במגע מן המזרח הרחוק אשר נקלטו במערב כגון: טווינא, שיאצו, אקופונקטורה, עיסוי תאילנדי ועוד.

 

סגולות העיסוי

– פעולת העיסוי משככת כאבים ומרגיעה את מערכת העצבים הכללית.

– ממריצה את זרימת הדם ואת אספקת חומרי הבניה אל הרקמות הפגועות.

– מפזרת הצטברויות של חומצות חלב וחומרי פסולת שברקמות השרירים.

– בולמת התפתחות דלקות ברקמות הפגועות ומפזרת נפיחויות ושטפי דם.

– מחזקת את טונוס השרירים ומגדילה את טווחי תנועתם.

– מחזקת את הכוח ואת הסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות.

– מחזקת את המערכת החיסונית ומעודדת את פעולת מערכת הלימפה.

– משמשת כלי לזיהוי ולפתיחת "חסימות" פיזיות ואנרגטיות בגוף.

יש להדגיש כי רמת ההשפעה של פעולת העיסוי משתנה באופן אינדיוידואלי אצל כל מטופל, או מטופלת ומתבטאת בשיפור רב-מערכתי של כלל תפקודי הגוף מעבר לקבוצת הרקמות המטופלת.

 

עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק הינה שיטת עיסוי החודרת לרבדים העמוקים של הרקמות, פועלת על המוקדים הפגועים, משיגה הרפיה של השרירים והמחתלות המכווצות ומאיצה אספקת דם וחומרי בניה אל האזור הפגוע .
השפעת הטיפול הינה עוצמתית ומתבטאת הן בשיפור התפקודים הפיזיים והמוטוריים של הגוף והן בהקלה במישור הרגשי, כפי שיובאר להלן.

במצבי מצוקה כאשר רקמת החיבור הנקראת מחתלת Fascia (רקמה ייחודית העוטפת את השרירים ואת רוב איברי גופנו) מאבדת את גמישותה עקב אירוע טראומתי, חבלה, מתח או מועקה נוצרת מוגבלות תפקודית של השרירים ושל האיברים המעורסלים בתוכה ונפגעת אספקת הדם ווזרימת האנרגיה אל האיזור הפגוע. שרירים פגועים, גם הם נוטים לפתח מוקדים נוקשים המונעים אספקת דם תקינה אל האזור הפגוע, מחריפים את תופעות הכאב וגורמים למוגבלות תפקוד ו/או תנועה של האיבר כולו.
עיסוי רקמות עמוק מיועד בעיקרו לשיקום רקמות השרירים והמחתלות, שיקום תפקודי התנועה של הגוף ולשיכוך והפגה של תופעות כאבים כרוניים ואקוטיים המאפיינים כאבי גב, כאבי צוואר, כתפיים, גפיים ובעיות עמוד שדרה.

עיסוי רפואי

עיסוי רפואי, הינו הליך טיפולי הפועל על כלל מערכות הגוף במטרה לשפר את פעולת האיברים השונים, לשכך תופעות כאב ולהאיץ החלמה של רקמות פגועות אשר ניזוקו כתוצאה מחבלה, או כתוצאה מדפוסי יציבה, או תנועה לקויים.
עיסוי רפואי , ממריץ את מחזור הדם, מעודד את פעולת בלוטות הגוף ומערכת הלימפה, מחזק את המערכת החיסונית וגורם להטבה גם במישור הנפשי.

עיסוי רפואי אורטופדי

'עיסוי רפואי אורטופדי' מתמקד בשיקום תפקודי המפרקים והשרירים, שיקום תפקודי התנועה של הגוף, טיפול בבעיות שלד / שריר וכן טיפול בבעיות אורתופדיות נפוצות.
'עיסוי רפואי אורטופדי' יעיל לטיפול בכאבים כרוניים ואקוטיים כגון: כאבי גב, כאבי צוואר, כתפיים וגפיים, בעיות גב ועמוד שדרה, פציעות ספורט, מתיחה וקריעה של שרירים ורצועות, נקעים, תופעות כאב מוקרן כגון סיאטיקה (Sciatica).

 


ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

סגירת תפריט
דילוג לתוכן