פלטפוס

 

לא צריך להיות אורטופד מומחה ! כדי להבחין, כי רבים מן ה'הולכים על שתיים' סובלים מחוסר איזון של מנח כפות הרגלים – תופעה אשר מכונה בשפה עממית – "פלטפוס", או 'כף-רגל שטוחה' ! Flatfoot, Pronation, Pes planus

 

 

'פלטפוס', הינו הגורם הנפוץ ביותר (מלבד דלקות מפרקים) לפגיעה במפרקים השונים של הגוף ואף לפגיעה בחוליות וב'דיסקים' של עמוד השדרה – הכיצד ?

 

 

כאשר מנח כף הרגל, אינו מאוזן, נפגע, כמובן האיזון של הגפיים עצמם, אך יתרה מכך, נפגע למעשה שיווי המשקל של הגוף ועמו נפגעת, כמובן, גם כלל היציבה של הגוף. פגיעה זאת מתבטאת בנטייה הצידה של הגוף אשר גורמת לשינויים מזיקים, מצטברים במפרקים של הגוף וכן לעומס-יתר על עבודת השרירים.

דוגמא: נזק במפרק הברך

כאשר הקצה העליון של עצם השוק נפגש עם הקצה התחתון של עצם הירך במפרק הברך – בזווית לא תקינה עקב יציבה בלתי מאוזנת של הגוף, עלול להיווצר במפרק הברך נזקים, כגון: שחיקת סחוס המפרק, קריעת רצועות ו/או גידים, חבלה בסהרוני המניסקוס, מתיחת-יתר של השרירים בסביבת המפרק וכן, גם דלקת מקומית, אשר מלווה, בדרך-כלל, גם בתופעות כאב, כאבים ומוגבלות תנועה ברמה משתנה.

 

דוגמא: נזק בעמוד השדרה

עקב מנח בלתי מאוזן של כפות הרגליים, נוצרת לעתים סטייה / נטייה של אגן הירכיים ושל חוליות המותניות בעמוד השדרה (גב תחתון). נטייה זאת יוצרת לחץ לא רצוי על כריות הדיסק הבין-חוליתי ומכאן קצרה הדרך ליצירת פתולוגיות נפוצות כגון בלט, בקע או פריצת דיסק אשר לוחצות על שלוחות העצבים ופוגעות בתפקודי איברי היעד שלהן.

 

 

אפשר להפליג ולמנות תרחישי נזקים נוספים אשר מקורם באי-סדירות של מנח כפות הרגליים, אולם עדיף לצורך העניין להתמקד, דווקא בפתרון הבעיה.

 

 

יש לציין את התרומה המבורכת והזמינה של מדרסים אורתופדיים המותאמים אישית לצורך טיפול בבעיות של כף הרגל ובאופן מיוחד טיפול בבעיות באיזון כפות הרגלים.
המדרס האורתופדי מותאם אישית למבנה האנטומי של כף הרגל ומטרתו:

א. איזון מנח כף הרגל במישור האורכי ובמישור הרוחבי של המידרך
ב. תמיכה מבנית בקשתות כף הרגל, האורכית והקדמית
ג. ספיגה ופיזור של העומסים ההפועלים על כף הרגל
ד. שיפור זרימת דם ושיפור המוליכות החשמלית של עצבי כף הרגל

v

גדעון מילק

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן