פלטפוס

 

לא צריך להיות אורטופד מומחה כדי להבחין, כי רבים מאיתנו סובלים מחוסר איזון של מנח כפות הרגלים – תופעה זאת מכונה בשפה עממית – פלטפוס, או 'כף-רגל שטוחה' ! Flatfoot, Pronation, Pes planus

 

שינויים מבניים

מה זה פלטפוס ? שינויים מבניים במפרק הקרסול גורמים לקריסה של הקשת המרכזית, לעיתים עד להשטחה מלאה של כף הרגל.

מצב מתמשך של פלטפוס יוצר נזקים מצטברים בכף הרגל וכן, גם  פגיעה במפרקים נוספים, כגון מפרקי הברכיים, מפרקי אגן הירכיים ואף לפגיעה בחוליות ובדיסקים הבין-חוליתיים של עמוד השדרה – הכיצד ?

 

 

כאשר מנח כף הרגל, אינו מאוזן, נפגע, כמובן האיזון של הגפיים עצמם, אך יתרה מכך, נפגע למעשה שיווי המשקל של הגוף עצמו ועמו נפגעת, כמובן, גם כלל היציבה של הגוף. פגיעה זאת מתבטאת בנטייה הצידה של הגוף אשר גורמת לשינויים מזיקים, מצטברים במפרקים של הגוף וכן לעומס-יתר על עבודת השרירים.

נזק במפרק הברך

כאשר הקצה העליון של עצם השוק נפגש עם הקצה התחתון של עצם הירך במפרק הברך – בזווית לא תקינה עקב יציבה בלתי מאוזנת של הגוף, עלול להיווצר במפרק הברך נזקים, כגון: שחיקת סחוס המפרק, קריעת רצועות ו/או גידים, חבלה בסהרוני המניסקוס, מתיחת-יתר של השרירים בסביבת המפרק וכן, גם דלקת מקומית, אשר מלווה, בדרך-כלל, גם בתופעות כאב, כאבים ומוגבלות תנועה ברמה משתנה.

 

נזק בעמוד השדרה

עקב מנח בלתי מאוזן של כפות הרגליים, נוצרת לעתים סטייה / נטייה של אגן הירכיים ושל חוליות המותניות בעמוד השדרה (גב תחתון). נטייה זאת יוצרת לחץ לא רצוי על כריות הדיסק הבין-חוליתי ומכאן קצרה הדרך ליצירת פתולוגיות נפוצות כגון בלט, בקע או פריצת דיסק אשר לוחצות על שלוחות העצבים ופוגעות בתפקודי איברי היעד שלהן.

 

 

אפשר להפליג ולמנות תרחישי נזקים נוספים אשר מקורם באי-סדירות של מנח כפות הרגליים, אולם עדיף לצורך העניין להתמקד, דווקא בפתרון הבעיה.

 

 

יש לציין את התרומה המבורכת והזמינה של מדרסים אורתופדיים המותאמים אישית לצורך טיפול בבעיות של כף הרגל ובאופן מיוחד טיפול בבעיות באיזון כפות הרגלים.
המדרס האורתופדי מותאם אישית למבנה האנטומי של כף הרגל ומטרתו:

א. איזון מנח כף הרגל במישור האורכי ובמישור הרוחבי של המידרך
ב. תמיכה מבנית בקשתות כף הרגל, האורכית והקדמית
ג. ספיגה ופיזור של העומסים ההפועלים על כף הרגל
ד. שיפור זרימת דם ושיפור המוליכות החשמלית של עצבי כף הרגל

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר D.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

גדעון מילק

סגירת תפריט
דילוג לתוכן