אנדוסקופיה – Endoscopy

 

 

אנדוסקופיה הינה טכניקה כירורגית מתקדמת לביצוע בדיקות, אבחון, טיפול ואף ניתוח של איברים פנימיים בגוף האדם באמצעות החדרת צינור (אנדוסקופ) המכיל סיב אופטי, מצלמה ומכשירים כירורגיים זעירים דרך פתחים טבעיים בגוף, או דרך חתך מינימלי בעור.

האנדוסקופ (Endoscope) הינו צינור גמיש או קשיח המכיל סיבים אופטיים המאפשרים צילום ותצוגת וידאו, בזמן אמת של איברים וחללים פנימיים על גבי מסך או מוניטור לעיני הרופא המאבחן או לצורך ביצוע תהליכים כירורגיים ע"י מנתח.

באמצעות האנדוסקופ מתאפשרת בדיקה וחדירה אל איברים פנימיים שונים כמו אל תוך חלל המפרקים בברך, במרפק, בקרסול ובכתף דרך חתך בעור הסמוך למפרקים (ארטרוסקופיה).

חדירה אל דרכי דרכי העיכול, ושט, קיבה דרך פתח הפה(גסטרוסקופיה),
אל תוך דרכי הנשימה, קנה הנשימה והסימפונות (ברונכוסקופיה),
אל חלל הגרון דרך הפה (לרינגוסקופיה),
אל המעי הגס דרך פי הטבעת (קולונוסקופיה).
אל שלפוחית השתן ודרכי השתן (ציטוסקופיה),
אל הנרתיק וצוואר הרחם דרך איברי המין (קולפוסקופיה),
אל הלבלב ודרכי המרה (ERCP), אל תוך חלל הבטן, הכבד ואיברי המין הנשיים דרך פתח הטבור (לפרוסקופיה) ועוד.

כמו-כן נעשה שימוש נרחב בטכניקת אנדוסקופיה למטרות אבחון וגילוי מוקדם כמו גילוי של גידולים סרטניים (לקיחת ביופסה), גילוי של עצמים זרים אשר חדרו לדרכי הנשימה ולריאות, גילוי כיבים ופוליפים במערכת העיכול ועוד.

בטכניקה נעשה שימוש לצורך טיפול, בעיקר בתחומים הבאים: אורולוגיה, אורטופדיה, גסטרואנטרולוגיה וגיניקולוגיה לביצוע ניתוחים של מפרקי הברכיים, כריתת פוליפים, קשירת שחלות, כריתת רחם, כריתת כיס מרה, צריבת גידול בשלפוחית השתן או בפרוסטטה, ניתוחי סינוסים ועוד.

כאשר מבוצע הליך ניתוחי אנדוסקופי, ניתן להאיץ את תהליך השיקום באמצעות ביצוע הפעלה תנועתית פיזיוטראפית וכן באמצעות טיפול במגע, כגון עיסוי רפואי, או עיסוי רקמות עמוק.

לטכניקה זו יתרונות רבים על פני החדירה הכירורגית המסורתית ("פתוחה") מאחר שבניתוח באמצעות אנדוסקופ נמנע נזק רחב לרקמות הגוף, תהליך ההחלמה מהיר יותר והצלקות החיצוניות הינן מיזעריות.

הבדיקה ו/או הטיפול נערכים, בד"כ תחת טשטוש, בהרדמה מקומית ולעתים אף תחת הרדמה מלאה.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן