פריקה

 

פריקה (dislocation) של מפרק כלשהוא, הינו למעשה שינוי במיקום של ראש העצם ביחס למקומה המקורי במפרק. אירוע פריקה נוצר בדרך כלל כתוצאה מחבלה, תזוזת-יתר, פציעת ספורט, תנועה קיצונית, או עקב שינוי גרמי מובנה.

בעקבות אירוע פריקה נפגעות בדרך-כלל הרצועות ורקמות אחרות המקיפות את המפרק אשר תפקידן לייצב ולשמר את מבנהו המקורי של המפרק.
להבדיל מפריקה מלאה המונח "תת-פריקה" (Subluxation), מתאר פריקה חלקית בלבד של המפרק ומקרה בו נפגעות רק רצועות המפרק ללא שינוי במנח העצמות מוגדר כנקע.
סימנים אופיניים לתופעת פריקה הם: נפיחות, כאב חריף ומוגבלות תנועה.

אירוע פריקה, או תת-פריקה יכול להתרחש בכל מפרק בגוף, אולם האזורים הפגיעים הנפוצים ביותר בהם מתרחשת התופעה הם: כתפיים, אצבעות, ברכיים, שורש, כף היד, מרפקים.

השבת עצמות המפרק למנח תקין לאחר התרחשות פריקה, או תת-פריקה מתבצעת בדרך-כלל על ידי רופא / אורטופד או מטפל מוסמך אשר מתמרן את העצם החורגת אל מקומה המקורי, לעיתים תחת השפעת אלחוש מקומי או כללי.
לאחר השבת העצם למנח תקין נתמך המפרק על ידי אמצעי קיבוע שונים לפרק זמן מוגבל אשר לאחריו מתקיים תהליך פיזיו-תראפי לשיקום תפקודי התנועה של המפרק לרבות חיזוק השרירים ורצועות המפרק.

בפריקה של מפרקים קטנים ודקים של הגוף כמו אצבעות גפיים, ברכיים ומרפקים מבוצעת חבישה אלסטית של המפרק הפגוע התומכת בפעולת השרירים, הגידים והרצועות.
לעיתים, השבת עצמות המפרק למנח תקין מחייבת עריכת ניתוח לצורך ביצוע שינויים ברקמות הרכות המקיפות את המפרק במטרה לשחזר את התנועות
המקוריות של המפרק.

פריקה מולדת של עצם הירך – Congenital Dislocation Hip
פריקה מולדת או התפתחותית של מפרק הירך אצל תינוקות או אצל ילדים DDH – CDH היא תופעה המתרחשת לרוב בעת הלידה בשכיחות אחת ל-500 לידות.
מדובר בפריקה מלאה או חלקית של מפרק הירך, או בהתפתחות לקויה של ראש מפרק הירך המתרחשת לפני, בזמן, או בתקופה המיידית שלאחר הלידה.
זהו מצב שכיח אצל בנות פי חמש מבנים ובמידה והוא מאובחן בשלב מוקדם, ניתן לרוב לריפוי מלא באמצעות טיפול פשוט יחסית.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן