נתפס לי הגב !

'נתפס לי הגב', הינה תלונה המעידה על אי-נוחות קיצונית, או, אף על תופעת כאב אשר בדרך-כלל, משמעותה, קיומה של בעיה פיזית, כל שהיא באזור הגב, הצוואר ו/או הכתפיים אשר, כמובן דורשת, בראש ובראשונה אבחון וזיהוי מדויק של מקור הבעיה.

אבחון כאבי גב

כאבי גב וכן כאבים באזור הצוואר והכתפיים, נוצרים לרוב עקב התכווצות חריגה (spasm, cramp) של רקמות השרירים במערכת התנועה של הגוף (שרירי שלד רצוניים המהווים 40% ממשקל הגוף).
יש להזכיר, כי התכווצות שרירים ותופעות כאב נוצרים, גם עקב מתיחת-יתר (strain) של שרירים, גידים, או רצועות (sprain) במערכת התנועה או, כמובן עקב חבלה ברקמות (הרחבה למטה).

האבחון הנערך במרפאה, מבוסס בעיקרו על מבחני תנועה קליניים אשר מתייחסים בעיקר לתפקודים הפונקציונליים, השונים של השרירים.
נבדקים טווחי התנועה של השרירים, דפוס התנועה הכללי של הגוף (מוגבלות תנועה), דפוס היציבה של הגוף, תקינות מבנה עמוד השדרה, תוך התייחסות ישירה לרמת תופעות הכאב.

לעתים קרובות האבחון מסתייע באמצעי הדמיה מתקדמים כגון: צילום ממוחשב מסוג C.T, או M.R.I – הכול, כדי לשלול, או לאשש חשדות אודות אי-תקינות עצבית, לרבות פתולוגיות מסוג: בלט דיסק, פריצת דיסק, סיאטיקה (אישיאס), היצרות מפרקי החוליות בעמוד השדרה, או, פתולוגיות מסוג ספונדילוליזיס, תת-פריקה, שבר מאמץ וכד' בעמוד השדרה.

נתפס לי הגב !

תסמינים אופיניים:
– התכווצויות שרירים, או עוויתות (עווית – התכווצות שרירים פתאומית, בלתי נשלטת)
– תופעות כאב אשר מחמירות בעת תנועה.
– ירידה בתפקודי תנועה, או בטווח התנועה של המפרק (קושי ללכת, להתכופף קדימה,    אחורה, או הצידה, או קושי לעמוד ניצב ישר)

התכווצות השרירים כרונית, או אקוטית, נוצרת במקור עקב מגוון רחב של גורמים אפשריים, כגון:
עייפות שריר, התייבשות פנימית של הרקמות העוטפות את השריר, עומס-יתר, שימוש-יתר (מתיחת-יתר), ביצוע תנועות חוזרניות, חוסר פעילות גופנית, תנוחה מקובעת לאורך זמן, תפקודי עצבוב לא תקינים, לחץ מכני על שלוחות עצבים, מחלה נוירופטית כל שהיא, פציעה פיזית, טראומה, מתח נפשי, וכמובן ולרוב עקב יציבה לא מאוזנת של הגוף.

מתיחת-יתר, פציעה

אזור הגב התחתון, האזור המותני (Lumbar) אשר נושא את רוב משקל הגוף, חשוף באופן קבוע למצבים של עומס-יתר (Overload) ו/או שימוש-יתר (Overuse).
הפציעות מתרחשות בעיקר בעת הרמת משאות, דיווש מאומץ, ביצוע תנועות חוזרניות ללא הפוגה, בצוע תנועת כפיפה קיצונית, או פשיטה קיצונית, תוך כדי תנועה סיבובית של הגוו וכד' ולכן הגיוני וצפוי שפגיעות בגב התחתון, תהיינה שכיחות ונפוצות.

מתיחת-יתר מתבטאת בד"כ בקריעה (חלקית) של סיבי שריר, או בקריעה (חלקית) של רקמות גידים.
סיבי השרירים והגידים אשר נאחזים בעצמות השלד נמתחים תחת העומס, מתעוותים ובסופו של דבר נקרעים.
יש לחזור ולהדגיש !לא בהכרח מתרחשת, תמיד קריעה ממשית של רקמות, או של סיבים, אולם, לרוב מתרחשת התכווצות של רקמות שרירים.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !
אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן