שיטת דורן – dorn method

 

שיטת דורן

שיטת דורן – dorn method, הינה שיטת טיפול ייחודית אשר מיועדת לטיפול בבעיות שלד / שריר אשר נובעות במקור מאי-סדירות כל שהיא בחוליות עמוד השדרה, או אי-סדירות באגן הירכיים והגפיים, לרבות תופעות תת-פריקה באזורים הנ"ל (Subluxation).

שיטת דורן – כלי טיפולי

עיקרו של הטיפול על פי "שיטת דורן" מתמצה בהשבה הדרגתית וטבעית של חוליות עמוד השדרה ושל מפרקי אגן הירכיים אל מיקומם המקורי, לרבות שיקום התפקודים הנורמטיביים עד לכלל איזון כולי של מערכת שלד / שריר. "Healing through the spine"

שיטת דורן – היסטוריה והתפתחות

היסטורית ! עקרונות שיטת "שיטת דורן" שאובים מתוך המורשת העממית אשר רווחת במולדת הגרמנית, מזה דורות רבים.
השיטה נקראת על שמו של דיטר דורן (Dieter Dorn) אשר הניח את היסודות לשיטה במתכונתה המודרנית והחל משנת 1970 להעמיד שורה של מתמחים מוכשרים לצורך הפצת שיטת הטיפול המקומית  אל אירופה ואל העולם כולו.

 

כיום – במתכונתה העכשווית מזוהה "שיטת דורן" כשיטה בעלת אוריינטציה המקבילה למגוון שיטות טיפול מוכרות כגון:

עיסוי רפואי אורטופדי (Orthopedic medical massage)
עיסוי רקמות עמוק (Deep tissue massage)
אוסטיאופתיה (Osteopathy)
כירופרקטיקה (Chiropractic)
תראפיה מנואלית (Manual therapy)
רולפינג / אינטגרציה מבנית (Rolfing)

העיקרון המוביל של "שיטת דורן" הוא הנחת יסוד הטוענת כי תחלואי הגוף נובעים מסטייה או תת-פריקה בחוליות עמוד השדרה, או של מפרקי אגן הירכיים אשר משפיעה על תפקודי מערכות הגוף כולן.

 

מוצא שורשי העצבים ואיברי היעד הנשלטים

 

 

האפקט התראפי של שיטת דורן

להבדיל מהנהוג בתחום הכירופרקטיקה בה מתבצעת "מניפולציה" על גוף המטופל כאשר המטופל/ת נמצא במצב סטטי של נוקשות שרירים – "שיטת דורן", מציעה טיפול טבעי אשר משקם את התפקוד הטבעי והדינמי של השרירים ומפרקים.
עיקרון טיפולי זה מעניק יתרון טיפולי רב השפעה, ההפעלה התנועתית יוצרת תנאים פיזיים, אידיאליים להחלמת הרקמות הפגועות והזדמנות פז לרכישה של דפוסי תנועה חדשים ומתוקנים.

 

אגן הירכיים – זירת שינויים מרכזית

אגן הירכיים בנוסף לתפקודו כציר מרכזי לתנועות הגוף משמש גם בסיס הנושא על גביו את עמוד השדרה ואת משקל כל פלג הגוף העליון.
אגן הירכיים פועל כמנגנון משולב המורכב ממספר מפרקים ומהווה בגלל מבנהו הייחודי ובגלל מיקומו האסטרטגי כמרכז הכובד של הגוף – זירת שינויים פיזית המשפיעה על האיזון המבני של כל הגוף.

מפרק ירך / כסל – Hip joint
מפרק הירך / כסל הינו מפרק הנוצר ממפגש הראש הכדורי של עצם הירך Femur עם ה"מכתש" הקעור Acetabolum אשר בעצם הכסל – מפרק הירך בהיותו מפרק מסוג "מכתש ועלי" הינו בעל טווחי תנועה רב-כיווניים ולכן הינו חשוף לעומסי מתיחה המובילים לעיתים לתופעת תת-פריקה של המפרק.

מפרק עצה / כסל – Sacroiliac joint
מפרק הכסל / עצה הינו מפרק הנוצר ממפגש עצם הכסל עם עצם העצה המהווה, כאמור בסיס עליו נשענות חוליות עמוד השדרה.

לאור המתואר לעיל – לעיתים קרובות, במצב בו קיימת התרופפות כרונית של שרירים ו/או הרצועות התומכות במפרקים הנ"ל, או חוסר איזון מסיבה כל שהיא, עלולה להיווצר נטייה של אגן הירכיים.
הנטייה באגן תגרום לנטייה של חוליות עמוד השדרה המותניות ובעקבות זאת, תיווצר, בלית-ברירה נטייה נגדית, "מתקנת" של חוליות עמוד השדרה העליונות אשר קרוב לוודאי תייצר נטייה נגדית, נוספת באזור החוליות הצוואריות !

 

תגובת השרשרת של ה"פיצויים" ה"מתקנים" המתוארת לעיל והמאמץ הפיזי, החריג אשר משקיע הגוף לצורך השגת שיווי משקל ותיקון היציבה, גורם לנזקים מצטברים.
כולל תופעות אופייניות כגון: התכווצות שרירים, "התקצרות" של שרירים, שחיקה של המפרקים והתפתחות פתולוגיות כגון 'בלט דיסק' ו'פריצת דיסק' אשר מלוות, לרוב בתופעות כאב, כאבים ואף במוגבלות תנועה ברמה משתנה.

הטיפול הטבעי באמצעות 'שיטת דורן' מציעה דרך טבעית ונוחה לטיפול בבעיות המורכבות המתוארות לעיל.


 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר D.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן