פציעות ספורט

 

פציעות ספורט הנפוצות ביותר, הינן פגיעות ברקמות שרירים, גידים, או רצועות, לרבות פגיעה במפרקי הגוף אשר נגרמות בגלל מגוון סיבות, כפי שיפורט להלן.

 

 

פציעות ספורט – מנגנון הפציעה

1. פציעות עקב 'שימוש-יתר' כגון ביצוע תנועות חוזרניות (RSI) ממושכות אשר גורמות לנזק ברקמות, לעיתים עד כדי קריעה של סיבי השרירים – לדוגמה: 'שימוש-יתר' של שרירי השוק בספורט ריצה, או 'שימוש-יתר' של שרירי האמה בספורט טניס.

2. פציעות עקב 'מתיחת-יתר' כתוצאה ממאמץ קיצוני אשר פוגע ברקמה רכה (גיד, רצועה, שריר) – לדוגמה: הרמת משקולות לא מבוקרת, או עקב מאמץ ריצה קיצוני.

3. חסך כרוני במנוחה והרפיה של השרירים לאחר ביצוע מאמץ פיזי ממושך או לאחר מתח נפשי קיצוני.

4. וכמובן, אירוע חבלה פיזית, כגון נפילה, או התנגשות עם שחקן יריב – טראומה (trauma), נזק אקוטי.

 

נזקים במערכת התנועה

יש לחזור ולהדגיש, כי מאחר והגורם הנפוץ ביותר לנזקים במערכת התנועה של גופנו, הינו 'עומס-יתר' ו/או 'שימוש יתר' (overuse / overload), הרי יש להתאים את רמת המאמץ הפיזי וסוג הפעילות הספורטיבית למגבלות הכוח והסיבולת האישית.

פגיעות עקב עומס-יתר נפוצות מאד עד כדי 80% מן המקרים והן מתמקדות, בד"כ ברקמות גידים, שרירים ורצועות ומוגדרות כ- טנדינופתיה Tendinopathy או כ- טנדיניטיס Tendinitis) Tendonitis).

הפגיעות מלוות, לעתים קרובות בהתכווצות שרירים קיצונית Muscle cramp / spasm, כמו כן בתהליך דלקתי מקומי, תופעות כאב, כאבים ולעיתים, אף במוגבלות תנועה בדרך כלל ברקמות הבאות:

שרירי החפת של הכתף rotator cuff

שרירי המרפק elbow epicondyles

גיד הפיקה patellar tendon

גיד אכילס achilles tendon

מחתלת הירך (I.T.B – iliotibial band)

שרירי השוק – Soleus / Gasrocnemius

עצמות שורש כף היד (wrist)

כריות בורסה בסביבת מפרקים – Bursitis.

 

הטיפול בפציעות ספורט

– בראש ובראשונה, ניטרול הגורם אשר יוצר את הנזק לרקמות הגוף, ניטרול הגורם המזיק, הינו הצעד הראשון ההכרחי להחלמה ושיקום.

– ברמה של 'עזרה ראשונה', מומלץ להשתמש בנוהל הטיפולי, הנפוץ, הידוע בשם: RICE דהיינו: Rest, Ice, Compression, Elevation, כלומר: לאחר הפציעה א. לשהות במצב מנוחה, ב. קומפרסים קרים של קרח, ג. חבישה מגוננת של האזור הפגוע, כדי למנוע תנועתיות-יתר וכן מומלץ להגביה את האזור הפגוע מעבר לגובה הלב, כדי למנוע נפיחות-יתר.

– שימוש בטכניקות טיפול במגע מתקדמות כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' ו/או 'עיסוי רקמות עמוק' יעילים מאד לטיפול בפציעות ספורט ולשיקום תנועתי.

– פיזיותרפיה – הפעלה תנועתית פסיבית ואקטיבית באמצעות תרגילים מבוקרים, מותאמים אישית.

– אלקטרותרפיה – שימוש בטכנולוגיות השראת אנרגיה מתקדמות לצורך הפגה של תופעות כאב, האצת תהליכי החלמה וטיפול בדלקות.

– טיפול תרמי – שימוש בקומפרסים קרים (קרח) לאילחוש תופעות כאב, לדיכוי תהליך דלקתי ושיכוך נפיחות כאשר במקביל, או לחילופין שימוש בקומפרסים חמים להרפיה של רקמות מכווצות.

– טיפול תרופתי במידת הצורך, דהיינו שימוש מבוקר בתרופות נוגדות דלקת נטולות סטרואידים מסוג NSAIDs, או שימוש בתרופות משככות לאילחוש תופעות כאב, כאבים.

– טיפול פולשני – במקרים קיצוניים נדרש, לעיתים הליך פולשני, כגון ניתוח כירורגי, או שימוש בתהליך אנדוסקופי, זעיר-פולשני לצורך איבחון וטיפול דחוף בפציעה.

הטיפול הטוב ביותר הוא, כמובן מניעת הפציעה מלכתחילה ולכן יש להתאים מראש את סוג ענף הספורט ואת רמת העומס הפיזי למגבלת הכוח והסיבולת האישית.

 

 

 

גדעון מילק

 

פציעות ספורט נפוצות – אילוסטרציה – youtube

סגירת תפריט
דילוג לתוכן