אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
 
 
 

צליפת שוט

Whiplash
 

המטבע הלשוני צליפת שוט whiplash הופיע לראשונה בשנת 1928 ומאז משמש הביטוי צליפת שוט בד"כ לתיאור חבלה / טראומה ברקמות הצוואר והגב העליון כתוצאה מטילטול פיזי, קיצוני של הגוף בעקבות האצה קיצונית ו/או בלימה פתאומית של רכב בדרך-כלל בעת התנגשות / תאונת דרכים.

כיום מכילה ההגדרה צליפת שוט, גם נזקים בצוואר עקב נפילה לקרקע כגון: נפילה מאופניים, נפילה, סולם וכדומה ו/או פציעות ספורט כגון: ספורט אקסטרים, גלישה, סקי וכדומה (לרבות אירועי אלימות / התעללות פיזית באוכלוסיית ילדים).
 
בעת התנגשות כלי-רכב פועלים על גוף הנוסעים כוחות היוצרים מתיחה אלימה של רקמות הצוואר, הרצועות, הגידים, השרירים ושל עמוד השדרה בדרגות חומרה שונות החל ממתיחה קלה וכלה בנזק משמעותי לחוליות ו/או לעצבים.
 
סימפטומים אופייניים לאירוע צליפת שוט מתבטאים במוגבלות תנועה, נוקשות רקמות, כאבים בצוואר המוקרנים גם לכתפיים, לשכמות, לגפיים עליונות ולאזורי גב שונים. תופעות נוירולוגיות שונות כגון: נימול, עקצוץ, כאב או חוסר תחושה, כאבי ראש וסחרחורת, הפרעות בראייה, צלצולים באוזניים (טיניטוס), כאבים בלסת, חוסר שיווי משקל, ורטיגו ועוד.
 
צליפת שוטלאבחון מדויק של צליפת שוט – סוג הפגיעה וחומרתה יש לבצע בדיקות אבחנתיות כגון:
- טסטים נוירולוגיים לזיהוי חסכים מוטוריים (כוח) או חסכים סנסוריים (תחושה) וטסט החזר בשתי הידיים ובשתי הרגליים.
- יש לשלול נזקים גרמיים בחוליות עמוד השדרה, שברים או פריקות באמצעות שיקוף רנטגן.
- יש לשלול פגיעה עצבית או לחץ שורשי, במידת הצורך, גם באמצעות צילומי הדמייה כגון CT או MRI או EMG
 
בתהליך הטיפול  בצליפת שוט – על-פי גישת הרפואה המערבית נעשה, לרוב שימוש בתרופות נוגדות דלקת, במשככי כאבים ובהנחיה למנוחה לרבות שימוש בצווארון תמיכה רפואי להגבלת תנועת הצוואר.
 
 
 
צליפת שוט - הגישה הטיפולית הטבעית
 
טראומה מסוג צליפת שוט או כל סכנה המאיימת על שלמות עמוד השדרה ושלוחות עצביו מעוררת בשרירים התומכים בצוואר ובגולגולת תגובה הגנתית, בלתי-רצונית המתבטאת בהתכווצות עוויתית (Spasm) של השרירים כחלק ממנגנון ההישרדות הטבעי של הגוף (Reactive cervical strain).
 
התכווצותם של ארבעת השרירים הדומיננטיים התומכים בצוואר ובגולגולת: שריר המעלות, מפנה הראש, מרים השכמה ובעיקר שריר הטרפז העליון גורמת לקיצורם של  סיבי השרירים, הגידים ורקמות המעטפת (Facsia) - התכווצות עוויתית זאת מגבילה את טווחי התנועה של הצוואר והראש ומחוללת תגובת שרשרת עצבית המקרינה כאבים גם אל אזורים מרוחקים מעבר לאזור הפגוע.
 
נהוג כיום בשיקום האורטופדי וברפואת הספורט להחזיר את המטופל /ת לפעילות ותנועה שוטפת, מוקדם ככל האפשר באמצעות ביצוע הדרגתי של הנעות יזומות והפעלה מבוקרת פאסיבית ו/או אקטיבית של הצוואר והגולגולת תוך סיוע בטכניקות עיסוי וטפולי מגע כפי שיפורט להלן.
 
שיטות הטיפול במגע כגון עיסוי רקמות עמוק ו- עיסוי רפואי המתמחות בטיפול בבעיות כאב ותנועה כגון צליפת שוט עושות שימוש מבורך בסגולותיו הטבעיות של הגוף לשקם את עצמו וזאת באמצעות יצירה מכוונת של תנאים פיזיים המאיצים את החלמתם של הרקמות הפגועות באופנים הבאים:
 
1. שיכוך כאבים והרגעת מערכת העצבים הכללית על-ידי הרפיית התכווצויות שרירים, פתיחת הידבקויות מעטפת ואיזון כללי של המנגנון העצבי התוך-שרירי.

2. הפעלה מבוקרת של מערכת התנועה אצל המטופל /ת באמצעות הנעות יזומות של המפרקים והשרירים לצורך לשחזור תפקודי תנועה מתוקנים.

3. המרצת פעילות מחזור הדם והלימפה באמצעות טכניקות עיסוי רקמות שונות ולחיצות ממוקדות ליצירת תנאים תומכי החלמה.

4. שימוש בטכניקות תראפיה תרמית כגון חבישות חום / קור ושמנים ארומתיים לבלימת התפתחות תהליכים דלקתיים ולזירוז בניית תאים חדשים.

5.  איזון כללי של מערכת שלד / שריר ותיקון דפוסי יציבה ותנועה באמצעות חיזוק מערך השרירים  והגדלת טווחי תנועה של השרירים והמפרקים.
 
כל זאת בתהליך הדרגתי וטבעי המותאם לדינאמיקה המוטורית של הגוף ולסף הכאב של כל מטופל או מטופלת וללא כל שימוש בכימיקלים משככי כאב.
 
חשוב להזכיר כי במסגרת השיקום מפגיעת "צליפת שוט" יש לטפל בצמתים העצביים  (Motor end plate) הקיימים בשרירי גופנו אשר אחראיים על
פעולת הכיווץ וההרפיה של סיבי השריר - ייחודם של צמתים אלו מתבטא בשתי תכונות עיקריות:
א. נטייה של צמתים אלה לאמץ דפוס התכווצות כרוני המתבטא בהתכווצות סיבי השרירים ("קיצורים") וכן נטייה להתכווצות של מעטפת הפאסיה אשר התכווצותה משבשת, גם היא את התפקוד הנורמטיבי של מערכת התנועה.
ב. תכונה ייחודית המתבטאת בהקרנה עצבית של כאב, כאבים, גם אל אזורים מרוחקים בגופנו מעבר למוקד הפגיעה הנקודתי.

חשוב לחזור ולפרט, כי שרירי גופנו עטופים במעטפת רקמת חיבור דקה וגמישה - מעטפת הפאסיה (Fascia) אשר הינה איבר התמיכה הגדול ביותר בגופנו המערסל בתוכו את חטיבות השרירים השונות ואת כל איברי גופנו ולה תפקיד בעל חשיבות עליונה בכל הקשור לתפקודי תנועה, יציבה, נשימה ועוד.
עקב התכווצות הפאסיה- Fascia כתוצאה ממגוון פקטורים אפשריים כגון: מחסור בנוזל סינוביאלי, חוסר פעילות ממושכת של השרירים, שימוש יתר של השרירים, התכווצות שרירים, מצוקה רגשית, מחלה, חבלה וכו' מאבדת הפאסיה את תכונת גמישותה ונוטה להתקצר ולהתייבש.

במצב בו הפאסיה מקוצרת, דבוקה או מיובשת תיווצר השפעה מזיקה על תפקודי השרירים המעורסלים באותה פאסיה אשר תתבטא במוגבלות תנועה של השרירים ושל המפרקים הרלוונטיים, לרבות תופעות כאב, כאבים נלוות.
פאסיה דבוקה יוצרת תחתה נקודת טריגר "נעולה" (Trigger) אשר משבשת את התפקוד הכימי והחשמלי של הצמתים העצביים וכאשר משתבשת הפעילות העצבית של "יחידות התנועה" (Motor unit) הפרושות לאורך סיבי השרירים, מתקבעת התכווצות כרונית בשריר ("קיצור") אשר גורמת, כאמור לירידה בטווחי תנועה, תופעת כאב, כאבים, האצה של תהליכי אטרופיה (דלדול) ופגיעה בדפוסי התנועה והיציבה של הגוף.
 
הנקודה ה"כלואה" מוגדרת כנקודת "טריגר" Trigger point והינה, כאמור בעלת תכונה ייחודית המתבטאת בהקרנת כאב, גם אל אזורים מרחוקים
ממקור הכאב הראשוני. תכונה זאת מהווה פקטור ליצירת כשלים מוטוריים ונקודות "טריגר" נוספות בשרירים מרוחקים בגוף.
 
שימוש-יתר של השרירים, תנועות חוזרניות, חוסר פעילות ממושכת של השרירים, חוסר באספקת דם, תזונה לקויה, הפרעות בחילוף חומרים, חוסר בויטמינים או מינרלים, שימוש מאסיבי בתרופות, לחץ מכאני, הקרנת כאב, כאבים, חבלה, מחלה, מצוקה נפשית הינם גורמים נפוצים להיווצרות נקודות "טריגר".
נטרול נקודות ה"טריגר" מפחית משמעותית תופעת כאבים, משפר באופן ניכר ומיידי את טווחי התנועה וכן משפר את המצב הרגשי של המטופל.
 
לסיכום, תודות לניסיון המעשי המצטבר יש, כיום בידי שיטות הטפול במגע טכניקות בדוקות ויעילות לשיכוך כאבים כרוניים ואקוטיים וטכניקות לשיקום אורטופדי המבוססות על ידע עדכני מתחום רפואת הספורט, פיזיותראפיה, קינסיולוגיה, אורטופדיה, נוירולוגיה, מדעי הנפש ועוד.

_________________________________________________
 
עשה /י צעד ראשון לפתרון בעייתך ובוא /י, לבדיקה במרפאתנו.

הבדיקה כוללת:
בדיקת דפוס יציבה, בדיקת מנח חוליות עמוד שדרה ומנח כפות הרגליים,
  אבחון תופעות כאב, ניתוח היסטוריה רפואית אישית, יעוץ אישי

או חייג/י: 054-4684146
_________________________________________________
 


מה קורה לצוואר שלך ?

ד"ר בנט אסרג', מנתח עמוד שדרה מנוסה מסביר מדוע האופן בו אנו משתמשים בטלפון הסלולרי האישי שלנו פוגע בשלמות חוליות הצוואר וגורם נזק מצטבר אשר מתבטא, לעיתים קרובות בתופעות כאב, כאבים, במגבלות תנועה של הצוואר והגולגולת ולעיתים אף לתופעת בלט דיסק ופריצת דיסק.

על פי מחקר חדש אשר פורסם במגזין הרפואי, הבינלאומי לטכנולוגיות כירורגיה מתקדמות Surgical Technology International מתברר, כי כאשר אנו מכופפים את הצוואר לכיוון מטה בעת צפייה ממושכת בצג של הטלפון הסלולרי שלנו, אנו מכבידים משקל / לחץ עד למעלה מ- 27 קילו (60 פאונד) על חוליות עמוד השדרה הצווארי (בהתאם לזווית ההטייה של הגולגולת כלפי מטה- ראה ציור מצורף).

מתברר, כי אנשים רבים מבלים לעיתים קרובות בין  שעתיים עד ארבע שעות בממוצע במהלך יום רגיל בתנוחת גוף מקובעת, בה הראש כפוף כלפי מטה לצורך ביצוע פעולות במכשיר הסלולרי האישי כגון: הקלדה של טקסטים ומיסרונים, קריאת טקסטים, צפייה בתמונות ו/או צפייה בסרטונים אשר זמינים לרוב ברשת.

על-פי המחקר מתברר, כי במהלך תקופה של שנה שלמה, מוסיפים תלמידי בית-ספר תיכון וסטודנטים בין 700 ל -1,400 שעות של מתח ועומס-יתרעל עמוד השדרה הצווארי - נזק מצטבר אשר יוצר שחיקה ובלאי  של רקמות וחוליות הצוואר.

"כמעט בלתי אפשרי לעצור את הקידמה הטכנולוגית אשר יוצרת בעיות אלה" טוען ד"ר בנט אסרג' במאמרו, אך מוסיף, כי אנשים יכולים לנקוט בצעדי מניעה, פשוט ע"י שמירה על יציבת גוף תקינה בעת שימוש בטלפון הסלולרי האישי, כפי שיובאר להלן.

א. יש להציג את המכשיר הסלולרי קרוב ככל האפשר לגובה העיניים.
ב. יש להימנע ככל האפשר מכפיפה מוגברת של הצוואר.
ג. רצוי לייצב את הצוואר כהמשך טבעי וישר של הגוו כאשר הגב, הכתף והאוזן נמצאים על-גבי אותו קו ישר.


 


 

 

 
 
 
 
 

 
  
או חייג:
054-4684146054-4684146

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן