אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
 
 
 
 

בלט דיסק, פריצת דיסק, בקע דיסק

 
 
כידוע, עמוד השדרה שלנו, הינו בעל מבנה אנכי, זקוף המתרומם ממרכז אגן הירכיים ומתנשא כלפי מעלה עד לבסיס הגולגולת.
מבנה יחודי זה הבנוי כמו מגדל של חוליות המונחות אחת על גבי רעותה מהווה מקור לבעיות אורטופדיה ו/או בעיות עצביות (נוירולוגיה) שונות כגון בלט דיסק, בקע או פריצת דיסק.

 
פריצת דיסק
 

 
גורמים לבלט דיסק או לפריצת דיסק

א. התכווצות כרונית, ממושכת או התכווצות קיצונית, ספונטנית של שרירים, או גידים בסביבת חוליות עמוד השדרה
ב. צמצום או קריסה של המרחב הבין-חולייתי בעמוד השדרה עקב שינויים ניווניים בדיסקים ובחוליות של עמוד השדרה, או עקב לחץ מכאני כגון תזוזה, סטייה או פריקה של החוליות.
ג. ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון סיבוב ו/או כפיפה של הגוו, כפיפה של הגוו במנח בו הברכיים ישרות ונעולות, הרמת משא כבד.
ד. חולשת שרירים, משקל-יתר ודפוס יציבה או תנועה לקוי.

דיסק בין-חולייתי
מבנה הדיסק הבין-חולייתי

רוב חוליות עמוד השדרה מרופדות ומופרדות ע"י מבנה דמוי כרית עגולה אשר מפריד בין חוליה לחוליה ונקרא דיסק בין-חוליתי Intervertebral disc.
מבנהו האנטומי של הדיסק הבין-חולייתי עשוי מעטפת סיבים צפופה וחזקה אשר מכילה במרכזה חומר חצי-נוזלי.
- הדיסק מתפקד כמו כרית "הידראולית"  גמישה לבלימת זעזועים ולהגנה על שלמות עמוד השדרה מפני עומסים ולחצים קיצוניים.
- הדיסק יוצר מרווח חיוני המאפשר מעבר חופשי של שורשי העצבים בין מפרקי החוליות וכן תנועה חופשית לחוליות עצמן.
 

פריצת דיסק, בקע דיסק ובלט דיסק
 
בלט דיסקבלט דיסק - כתוצאה מלחץ מכאני על כרית הדיסק מוסטים גרעין הדיסק והנוזל הג'לטיני ממקומם המקורי, נדחקים את דפנות הכרית ויוצרים הבלטה של מעטפת הדיסק כלפי חוץ, בד"כ לכיוון אחורי ו/או לצדדים.

פריצת דיסק, בקע דיסק - תחת לחץ קיצוני נפרצת מעטפת הדיסק והחומר הג'לטיני אשר בתוכו פורץ החוצה מבין סיבי המעטפת.
פריצת דיסק, בקע או בלט דיסק גורמים, בד"כ ללחץ ישיר על חוט השדרה ועל שורשי העצבים המסתעפים מבין החוליות..
 
נזקים

לחץ על שורש העצב פוגע במוליכות החשמלית של העצב, מעורר תהליך דלקתי בסביבתו, יוצר תופעות כאב לרבות הקרנות כאב אל אזורים מרוחקים הנשלטים ע"י אותו שורש עצב.
לחץ משמעותי על שורש העצב עלול לגרום לפגיעה בתפקודים של מערכת התנועה בגוף המלווה בדרך-כלל גם בסימנים נוירולוגיים.
 
פגיעה תנועתית (מוטורית) מתבטאת במוגבלות תנועה המלווה בתופעות כאב מקומי או הקרנות כאב אל אזורים מרוחקים.
פגיעה תחושתית (סנסורית)  מתבטאת בסימפטומים נוירולוגיים כגון: תופעות כאב, חוסר תחושה, תחושת נימול "נמלים", תחושת "צריבה" או "בעירה", "דקירות" וכו'.
 
הטיפול הקונבנציונאלי מול הטיפול הטבעי - השוואה

לבלימת התהליך הדלקתי משתמשת הרפואה המערבית (קונבנציונלית) בתרופות נוגדות דלקת כגון: אטופן, ארקוקסיה, וולטרן ובמידת הצורך גם בהזרקה תחת שיקוף רנטגן של פורמולות סטרואידים ישירות אל סביבת תעלת עמוד השדרה (אפידורל).
לשיכוך תופעות הכאב נעשה, בד"כ שימוש בתרופות כגון: נופאן, טרמדקס, אופטלגין ונגזרות שונות של מורפין.
 
מסתבר, כי מתן גלולות או זריקות הינו המענה הרפואי הכמעט אולטימטיבי של מערכת הבריאות לבעיות של כאב כרוני, או כאב מוקרן הנובע מאי-סדירות בעמוד השדרה כגון פתולוגיות של בלט דיסק או פריצת דיסק (בין 40% לבין 50% מכלל הגלולות הנמכרות בישראל הן מסוג 'אטופן' ו/או 'ארקוקסיה').
 
כמו כן, מתרחב השימוש בזריקות סטרואידים לטיפול בבעיות כאב כרוני, למרות שעל פי מחקרים עדכניים, רק חמישית מכלל ההזרקות , אכן משפרות באופן מהותי את מצבו של החולה אשר מכל מקום, נוטל סיכון לנזקים אופיינים הנלווים לשימוש בפורמולות סטרואידים.

תרופות לשיכוך כאבים ו/או לדיכוי הדלקת, אומנם מספקות הקלה זמנית וכן מסייעות בניהול המחלה אך, לצערנו הן אינן מכוונות לפתרון שורש הבעיה וכהוכחה לכך, די אם נפסיק להשתמש בהן לזמן מה, קרוב לוודאי שניווכח כי הכאב יופיע במהרה, שוב.
 
מעבר לתלות הלא רצויה בכימיקלים, דאגתנו נתונה לתופעות הלוואי המזיקות המופיעות עקב השימוש הגורף במשככי כאבים.
ציטוט מפי ד"ר חיים-משה אדהאן, מנהל היחידה לשיקום כאב במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר: "בישראל של היום, יותר אנשים מתים מתופעות לוואי של השימוש בתרופות לדיכוי כאב, מאשר בתאונות דרכים או בפעילות טרור". פשוט, לא יאומן !

אם כך, אז מה הוא הפתרון הבטוח לבעיות כאב כרוני או כאב מוקרן ?
 
 
הטיפול האורטופדי הטבעי
בלט דיסק, פריצת דיסק
 
מבחינה פיזיולוגית / אנטומית - חשוב לציין כי הגדלת המרווחים המפרידים בין חוליות עמוד השדרה באמצעות הפגת התכווצות השרירים הסמוכים לעמוד השדרה, מפחיתה באופן ישיר את הלחץ על החוליות ואת הלחץ על שורשי העצבים המסתעפים בין החוליות - כך יוצרים תנאים חיוניים לבלימת התהליך הדלקתי, לשיכוך תופעת הכאב וכן לנסיגה אפשרית של בלט הדיסק או נוזל הדיסק, חזרה אל מקומו המקורי.
 
- הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את החוליות מגבירה את זרימת הדם ואספקת חומרי בניה אל הרקמות הפגועות, מאיצה את תהליך ההחלמה שלהם ומסדירה את את המוליכות החשמלית של העצבים הפגועים.
- הנעה מבוקרת, פאסיבית ואקטיבית של מפרקי עמוד השדרה המשולבת בתהליך הטיפולי מאיצה את שיקום התיפקודים התנועתייים עמוד השדרה, אגן הירכיים והגפיים.
 
לסיכום, הגישה הטבעית לטיפול בפריצת דיסק ובלט דיסק זוכה להצלחה כי היא:
א. מונעת ובמקרים רבים, אף מיתרת ביצוע מתוכנן של תהליכים כירורגיים פולשניים כגון ניתוח או הזרקה בין-חולייתית.
ב. חותרת לאבחון לנטרול מקור הבעיה.
ג. משחררת את המטופל/ ת מתלות מתמשכת במשככי כאבים.

הטיפול כולל עבודה במגע באמצעות טכניקות עיסוי ולחיצות שונות כגון: עיסוי רקמות עמוק, עיסוי רפואי וכן הפעלה תנועתית מבוקרת של השרירים והמפרקים הרלוונטיים.
 
כל זאת בתהליך הדרגתי וטבעי המותאם לדינאמיקה המוטורית של הגוף ולסף הכאב של כל מטופל או מטופלת.

________________________________________________

עשה/י  צעד ראשון ליצירת שינוי במצבך ובוא /י, לבדיקה במרפאתנו

נשמח לתאם עמך פגישה  לבדיקה ויעוץ אישי 
 
   
או חייג/י:  054-4684146 
_________________________________________________


תהליך הריפוי הטבעי 
The Natural Orthopedic Decompression

בלט דיסק, פריצת דיסק

התופעה של  בלט דיסק או פריצת דיסק, הינה בהחלט תופעה כואבת, אבל, לרוב לא בלט הדיסק או פריצת הדיסק, עצמם הינם הגורם המקורי להיווצרות הבעיה, אלא התנאים המבניים ואו התנאים הפיזיולוגיים בסביבת הדיסק הפגוע - הם אשר גורמים להיווצרות הבליטה או הפריצה - כפי שיפורט להלן.

אבחון - Diagnosis
 
- יש לזהות את הגורם המבני, או השרירי (התכווצות שרירים, קיצור שרירים וכד') ו/או הגורם התנועתי אשר מוטמע בדפוס היציבה או בדפוס התנועה שלנו אשר, בסופו של יום מחולל את חריגת הדיסק או את התפרצות הדיסק.
במצב תקין, הדיסק לא אמור לבלוט החוצה אל מחוץ למסדר החוליות ולכן, אם קיים בלט דיסק או קיימת פריצת דיסק, קרוב לוודאי שאחת החוליות או יותר לוחצות מכאנית ודוחפות את הדיסק אל מחוץ למקומו.

התיאור הנ"ל נכון לרוב בעיות הדיסק שלנו, להוציא, כמובן מקרי טראומה של בלט דיסק או פריצת דיסק הנגרמים על ידי חבלה או תאונה וכד'.
אי לכך עבור רוב האנשים הגורם הישיר לבעיות גב וצוואר, הינה פשוט הזנחה ממושכת של מנח חוליות עמוד השדרה אשר דוחקים את הדיסקים שלנו עד אשר הדיסקים 'נכנעים' ואז הם מתפרצים או בולטים.

רוויה - Circulation
 
- דבר נוסף שיש לעשות הוא לדאוג לרוויה נוזלית של הדיסקים על ידי שיפור זרימת הדם ונוזלי לימפה בסביבת עמוד השדרה שלנו, כך שהגוף יוכל, גם לספק חומרים מזינים לרקמות הגב וגם יוכל לפנות חומרי פסולת מן הרקמות הפגועות . דיסקים רוויים כהלכה, שומרים על הנפח המקורי שלהם ועל גמישותם הביו-מכאנית.

ריווח - Decompression
 
- דבר שלישי שיש לעשות הוא לבטל את הלחץ הפועל על הדיסק הבולט כדי להכשיר תנאים פיזיים, מתאימים, בם יוכל הדיסק הבולט או נוזל הדיסק הפרוץ להישאב בתהליך טבעי, חזרה אל מקומו המקורי.

כעקרון, יש לדאוג למילוי 3 הדרישות המפורטות לעיל ואז ,פשוט קל יותר לגוף לרפא מצבים של בלט דיסק או פריצת דיסק, לרבות שיכוך תופעות הכאב הנלוות.
 
_________________________________________________

  
הבדיקה כוללת:
 אבחון תופעות הכאב וזיהוי מגבלות תנועה,
בדיקת דפוס יציבה, מנח חוליות עמוד שדרה ומנח כפות הרגליים,
  בדיקת היסטוריה רפואית אישית ויעוץ אישי
  
נשמח לתאם עמך פגישה  לבדיקה ויעוץ אישי 
 
   
או חייג/י:  054-4684146 
_________________________________________________

 
בלט דיסק, פריצת דיסק  - ההיבט הנפשי
 
גורמי הסיכון המובילים לפריצת דיסק או בלט דיסק מזוהים בדרך-כלל כגורמים מכאניים אשר יוצרים לחץ מכאני על שורשי העצבים ופוגעים בתפקוד הסנסורי ו/או המוטורי של מערכת התנועה בגוף, אולם אבחון אופייני זה המשקף את הגישה האורטופדית הקונבנציונאלית (הרפואה המערבית) לוקה, לעיתים קרובות בחסר מאחר והוא מתעלמת ממשקלו הרב של ההיבט הנפשי בתהליך יצירת פריצת דיסק, בלט דיסק, סיאטיקה (אישיאס), תופעות כאב, מוגבלות תנועה ועוד.
 
עמיתו המקצועי של ד"ר זיגמונד פרוייד החוקר האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך (1897–1957) חקר וגילה, כבר במאה הקודמת כי מתח נפשי, חרדות, רגשות מודחקים, טראומה נפשית ועוד מתורגמים בגוף האדם לנוקשות פיזית המתבטאת בהתכווצות שרירים כתגובת מנגנון ההגנה של הגוף.
 
מנגנון ההגנה התת-מודע של הנפש, פשוט מנצל את התכונה הטבעית של הגוף, על-פיה הופעת כאב, כאבים במקום כל כל-שהוא בגופנו תמשוך מייד את מלוא תשומת ליבנו ותסיט אותנו מכל מטרד אחר ולכן כאשר הוא מזהה שאנו שרויים במצוקה רגשית / נפשית קיצונית אשר איננו מסוגלים להכילה הוא מייצר אירוע כאב, כאבים באזור נבחר כל שהוא בגוף כדי להסיח את דעתנו.
 
כאשר התכווצות שרירים נמשכת לאורך זמן ומתקבעת בגוף כדפוס כרוני היא גורמת בתגובת שרשרת גם להתכווצות של קבוצות שרירים סמוכות וכך בהדרגה נפגעת מערכת התנועה ונוצרת מוגבלות תנועה ברמות שונות, הכל בעקבות התכווצות שרירים והווצרות "קיצורים" ברקמות השרירים ובמעטפת הפאסיה (Facsia) העוטפות את השרירים.
העקרון הנ"ל פועל בכל מקום בגופנו והוא נכון גם בהקשר של  של בעיות גב, צוואר, חוליות עמוד השדרה ועוד.

פיזיולוגית, כאשר מתחולל התהליך הנ"ל ברקמות השרירים המקיפות את חוליות עמוד השדרה הצווארי או חוליות עמוד השדרה המותני נוצרים בפועל תנאים המובילים לאירוע בלט דיסק או פריצת דיסק אשר הינו תוצאה ישירה של צמצום המרווח הבין-חולייתי.

בלט דיסק - צימצום הרווח הבין-חולייתי יוצר לחץ על כרית הדיסק הבין-חולייתי אשר עלול לדחוק להסיט הדיסק ממקומו המקורי כלפי חוץ, בד"כ לכיוון אחורי ו/או לצדדים עד לכלל מצב המוגדר בלט דיסק בו הדיסק לוחץ מכאנית על מעטפת חוט השדרה או על שורשי עצבים המסתעפים מתעלת חוט השדרה.
פריצת דיסק - במקרים קיצוניים, הלחץ המכאני על הדיסק עלול לסדוק את מעטפת הדיסק עד לכלל מצב המוגדר כפריצת דיסק בו נפרצת מעטפת הדיסק והחומר הג'לטיני אשר בתוכו פורץ החוצה ולוחץ ישירות על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים המסתעפים מבין החוליות.
 
בלט דיסקכאמור לעיל, לחץ על שורש העצבים או לחץ על מעטפת חוט השדר פוגע במוליכות החשמלית העצבית, מעורר תהליך דלקתי במקום, יוצר תופעות כאב לרבות הקרנות כאב אל אזורים מרוחקים הנשלטים ע"י אותו שורש עצב.
לחץ משמעותי על שורש העצב עלול לגרום לפגיעה בתפקודים של מערכת התנועה בגוף.
 
חשוב לחזור ולציין, כי הגדלת המרווחים הבין-חולייתיים באמצעות טיפול במגע כגון עיסוי רקמות עמוק ועיסוי רפואי שיקומי מגדילה את המרווחים הבין-חוליתיים, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים, בולמת את התהליך הדלקתי וכמובן תורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב.
בנוסף, הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את החוליות מגבירה את זרימת הדם ואספקת חומרי בניה אל הרקמות הפגועות, בולמת את התהליך הדלקתי בסביבת שורשי העצבים ומאיצה את תהליך ההחלמה שלהם.
 
לצפייה בסרטון youtube המציג את המבנה האנטומי של הגב התחתון - לחצ/י על הקישורית למטה:
 
 ________________________________________________
 
אם הנך מעדיף/ה לטפל בכאביך ללא תלות מתמשכת במשככי כאבים -
אנטי כאב קליניקה הינה הכתובת המתאימה עבורך !
 
 
או חייג/י: 054-4684146
_________________________________________________


פריצת דיסק, בלט דיסק בגב תחתון 

פתולוגיות של חוליות עמוד השדרה כגון פריצת דיסק, בקע דיסק ובלט דיסק הן מהנפוצות ביותר בין מכלול הגורמים לתופעת כאבי גב. ידוע, כי 90% פרטים מכלל האוכלוסיה יסבלו במהלך חייהם, לפחות אירוע אחד של כאב גב תחתון.


מוצא שורשי העצבים ואיברי היעד הנשלטים


רוב התופעות של כאבי הגב המוכרות לנו מתרחשות על רקע של התכווצות, או מתיחה של שרירים, גידים או רצועות אשר מצמצמת את החלל שבין החוליות ויוצרת לחץ על כריות הדיסק הבין-חולייתי ועל שלוחות העצבים היוצאים מבין לחוליות. עוצמת הכאב וחומרת הפגיעה (מוגבלות תנועה) משתנה ונקבעת על פי סוג הפגיעה עצב, פגיעה סנסורית או פגיעה מוטורית:

פגיעה סנסורית – מתבטאת בהופעת סימפטומים תחושתיים כגון: חוסר תחושה, תחושת נימול "נמלים", תחושת "צריבה" או "בעירה", תחושת "דקירות", תחושות כאב ועוד.
פגיעה מוטורית – מתבטאת בירידת רמת התפקוד התנועתי של האיבר עצמו, חולשה וירידה בכוח השרירים וcמוגבלות תנועה חלקית או מלאה.

לתשומת לב ! - ירידה קיצונית בתפקוד המוטורי של איבר כל-שהוא (או חוסר תחושה קיצוני) אשר מקורו באי-סדירות פגיעה עצבית (נוירולוגית) - מוגדר כפגיעה חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה למניעת נזק בלתי הפיך.

אנטומיה ועצבים
מערכת העצבים המרכזית - חוט השדרה אשר הינו המשך ישיר של מערכת העצבים המרכזית המתחילה במוח (גזע המוח) וממשיכה במורד תעלת עמוד השדרה דרך מעברים פנימיים, חלולים הקיימים במרכזם של 19 חוליות עמוד השדרה העליונות.
מערכת העצבים ההיקפית - שורשי העצבים אשר מסתעפים אל מחוץ חוט השדרה, חולפים דרך המרווחים שבין חוליות עמוד השדרה, ממשיכים אל איברי היעד השונים ויוצרים את מערכת העצבים ההיקפית (פריפריאלית) אשר מעצבבת את כל איברי גופנו.

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות בעמוד השדרה הצווארי, בין חוליות C1-C7 אשר עלולים להקרין כאב ו/או לפגוע בתפקודי איברים באיזור הראש, הפנים, הצוואר ובתפקוד של הכתפים והגפיים העליונות.
פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות, גם בין חוליות המותניות L1-L5 / S1 ועלולה ליצור מלבד פגיעה בתפקודי הגפיים התחתונות, גם פגיעה בתפקודי איברים פנימיים כגון פגיעה בתפקודים של מערכת העיכול, שרירי הסוגרים, שלפוחית השתן, איברי המין ועוד.
 
לתשומת לב, ירידה משמעותית בכוח הגס של שרירי הגפיים התחתונות, צניחת כף רגל, פגיעה בתפקודי הסוגרים או חוסר תחושה קיצוני בגפיים מעידים על  פגיעה עצבית חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה לניטרול מיידי של הלחץ הפועל על העצב באמצעות הליך כירורגי למניעת נזק בלתי הפיך.

סימפטומים
במצב של פריצת דיסק או בקע דיסק , עקב זליגת נוזל הדיסק, משתחררים באזור הפגיעה מרכיבים כימיים המעודדים דלקת מקומית אשר המלווה, בדרך-כלל בבצקת מקומית, תופעות כאב חד, מקומי (Shooting pain) וכן תופעת כאב מוקרן אשר יוצרת כאב לאורך מסלולו של העצב ומשפיעות על תפקוד איברי היעד שלו, כמפורט להלן:


פריצות דיסק בין החוליות המותניות L4-L5- שכיחות ביותר ומהוות כ- 45% מהמקרים. הסימפטמים האופיניים הם, בדרך כלל תופעת כאב מוקרן אל המדור הצידי והקדמי של הירך ושל השוק וכן כאב בגב כף הרגל בין הבוהן לבין האצבע השנייה. במבדק תנועתי, המטופל/ת יתקשו לעמוד על העקבים בגלל חולשה של השרירים פושטי כף הרגל. מצב קיצוני בו המטופל אינו מסוגל לפשוט את כף הרגל (אצבעות כף הרגל) כלפי מעלה, מוגדר כ"צניחת כף רגל" (drop foot). בפריצות דיסק אלו לא תהיה פגיעה ברפלקסים.

פריצת דיסק בין החוליה המותנית האחרונה L5 לבין חולית העצה הראשונה S1 הינה שכיחה ביותר ומהווה, גם היא כ- 45% מסך כל המקרים של פריצת דיסק או בקע דיסק והן מלוות, בדרך-כלל בהקרנת כאב אופיינית לאורך הצד האחורי של השוק, בצד החיצוני של כף הרגל (לרוב באצבע החמישית) וכן מתחת למפרק הברך.
במבדקי תנועה יתגלה קושי לבצע עמידה על קצות האצבעות עקב חולשה של שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus), לרבות חולשה של רפלקס גיד אכילס.

שכיחות של פריצת דיסק בין חוליות המותניות  L3-L4 הינה כ- 10% מהמקרים ובה השריר העיקרי שתפקודו נפגע הוא השריר הארבע ראשי עקב חולשה או דלדול מצטבר. רפלקס פיקת הברך יהיה חלש והמטופל/ת יסבולו מכאבים בצד החיצוני-צידי של הירך, בקידמת הברך ובצד הפנימי של השוק.

פריצות דיסק בחוליות המותניות העליונות הינן נדירות יותר. פריצת דיסק בין חוליות L2-L3 מאופיינת בכאבים בקידמת הירך, או פריצת דיסק בין חוליות L1-L2 המאופיינת בכאב מוקרן אל המפשעה וכן בהיחלשות של השרירים מכופפי הירך (שריר הכסל והמותניים).

ברפואה הקונבנציונלית - ההליך הכירורגי המקובל מתבצע, בד"כ על-ידי חדירה לסביבת העצב דרך חתך או חריר בגב המטופל לצורך סילוק רקמות הדיסק אשר לוחצות על העצב על-ידי טכניקות של כריתה, שאיבה, צריבה או איוד.
בתהליך הטיפולי מבוצע, לעיתים קיבוע מכאני של החוליות ליצירת מרווח יציב בין החוליות וכן נהוג להשתמש בטכניקות מתיחה שונות לצורך ריווח בין החוליות להקלת הלחץ על העצב.

לצפייה בסרטון youtube המציג מאפיינים של תהליך בלט ופריצת דיסק - לחצ/י על הקישורית למטה:
________________________________________________
 
אם הנך מעדיף/ה לטפל בכאביך ללא תלות מתמשכת במשככי כאבים - 
אנטי כאב קליניקה הינה הכתובת המתאימה עבורך !
 
 
או חייג/י:   054-4684146
_________________________________________________


 


 

 

 
 
 
 
 

 
  
או חייג:
054-4684146054-4684146

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן