טריגר פוינטס – השיקום

 

טריגר פוינטס Trigger points – השרירים אשר בגופנו מאורגנים כחטיבות סיבים בעלי תכונה ייחודית המתבטאת ביכולת להתכווץ ומנגד ביכולת  להרפות ולהתארך (כפיפה / פשיטה), הכל באמצעות מנגנון עצבי אשר ממוקם בתוך השריר עצמו.

טריגר פוינטס

כאשר רקמת החיבור אשר עוטפת את השרירים, קרי מחתלת ה'פאשיה' (Fascia) סובלת ממצוקה פיזית, כגון: עייפות כרונית, שימוש-יתר, או מחסור בנוזל סיכה ברקמות החיבור, אזי מחתלת ה'פאשיה' נוטה להתכווץ ו'לכלוא' בתוכה את השרירים, לרבות התהוות של נקודות מעוררות כאב, קרי טריגר פוינס, כפי שיוסבר להלן.

'פאשיה' מכווצת משבשת את התפקוד העצבי של השרירים, גורמת להתכווצות של השרירים, ל'התקצרות' של סיבי השרירים, וכפועל יוצא, גורמת, כאמור ליצירה של 'טריגר פוינטס' אשר הינן נקודות מעוררות כאב.

'התכווצות שרירים' כרונית ותופעה של כאב / כאבים, הינם צמד תופעות אשר כרוכות אחד ברעותה – דהיינו: 'התכווצות שרירים' מחוללת תופעת כאב ומנגד תופעת הכאב יוצרת 'התכווצות שרירים' – מעין "מעגל קסמים" אשר ניתן לשליטה, רק ע"י ביטול של אחד ממחולליו, בדרך-כלל באמצעות עיסוי רפואי, או עיסוי רקמות עמוק

טריגר פוינטס – השיקום התנועתי העצבי

ה'שיקום התנועתי העצבי' מבוסס על גישה רפואית פורצת דרך אשר פותחה לראשונה ע"י הרופאים, החוקרים, האמריקאיים, ז'אנט טרוול ודייויז סימונס. תודות למחקרם המעמיק, נחשף הגורם הנסתר לתופעת כאב ייחודית המוגדרות Myofascial pain syndrome MP, "תסמונת כאבי השרירים" אשר יוצרת "מוקדים מעוררי כאב" Trigger points המקרינים כאב, גם אל אזורים מרוחקים בגוף, מעבר לכאב הנקודתי המקומי.

 

"מוקדים מעוררי כאב " Trigger points הינו, למעשה רקמות דלקתיות אשר "כלואות" בתוך רקמת 'פאשיה' המכווצת אשר משבשות את תפקוד הצמתים העצביים (Motor end plate) הפזורים על-פני ולאורך סיבי השרירים.

תפקידה הפיזיולוגי החשוב של הצומת העצבית בשריר (Motor end plate), הינה העברת אותות עצביים אל סיבי השריר לצורך ביצוע משימות כיווץ והרפיה תקינים של השריר.

 

הצומת העצבית – פיזילוגיה

הצומת העצבית, הינו המוקד, בו מתקיים הקשר הפעיל בין שלוחת עצב (Actin) לבין סיב שריר (Myosin) אשר מעורר את השריר לפעולה.
כאשר משתבשת הפעילות העצבית של "יחידות התנועה" (Motor unit > Motor end plate) הפרושות לאורך סיבי השרירים נוצר "קיצור" כרוני, קבוע ברקמת השריר אשר מלווה, בד"כ, גם בתופעות כאב, ירידה בטווחי תנועה, האצה של תהליכי אטרופיה (דלדול) ומכך, פגיעה בדפוסי התנועה והיציבה של הגוף.

הנקודה ה"כלואה" מוגדרת כנקודת "טריגר" Trigger points והינה בעלת תכונה ייחודית המתבטאת בהקרנת כאב, גם אל אזורים מרוחקים ממקור הכאב הראשוני.

עובדה זאת אשר מהווה במקורה פוטנציאל ליצירת כשלים נוספים בשרירים מרוחקים, מהווה בפועל, גם פוטנציאל טיפולי, חיובי אשר מאפשר טיפול בתופעת כאב מקומית באמצעות טיפול בנקודת המקור אשר מחוללת את הכאב מראשיתו – לדוגמא: טיפול בבעיית כאב הקיימת באגודל, או בשורש כף היד באמצעות לחיצה על 'נקודה מעוררת כאב' אשר קיימת, מלכתחילה באזור השכמה (ראה ציור).

 

גורמי סיכון

שימוש-יתר של השרירים, תנועות חוזרניות, חוסר פעילות ממושכת של השרירים, חוסר באספקת דם, תזונה לקויה, הפרעות בחילוף חומרים, מחסור בויטמינים או מינרלים, שימוש ממושך בתרופות, לחץ מכאני, חבלה, מחלה, מצוקה נפשית, הינם גורמים נפוצים להיווצרות תופעות כאב וליצירה של 'נקודות מעוררות כאב' Trigger points.

לסיכום !
Trigger points therapy
הינה שיטת טיפול המבוססת על טכניקה מדויקת הפועלת באמצעות לחיצות ממוקדות על הצמתים העצביים, המשובשים אשר קיימים בתווך השרירי, במטרה לנטרל את 'מוקדים מעוררי הכאב', כאמצעי לשחרור השריר ממצב כיווץ, כרוני מתמשך והחזרתו לטווח תנועה מלא ולכושר פעולה מלא.

כאמור, נטרול המוקדים מעוררי הכאב, מפחית משמעותית, או לחלוטין את תופעות הכאב, משפר באופן ניכר ומיידי את טווחי התנועה וכמובן כתוצאה מכך, חל שיפור, הן במצב הפיזי והן במצב הרגשי של המטופל/ת.

 

ל ה י פ ר ד. . . מהכאב ! אנטי כאב קליניקה

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן