כאבי גב, מנגנון הפגיעה

כאבי גב ! למה ומדוע ?
עצם קיומו של מבנה חוליות עמוד שדרה בגופנו, אכן מצרף אותנו אל המועדון המכובד המוגדר "בעלי חוליות", אך בעבור כך, אנו נאלצים לשלם מחיר כבד בדמות כאבי גב, להלן.

כידוע, עמוד השדרה, הינו מבנה אנכי, זקוף אשר מתרומם ממרכז אגן הירכיים ומתנשא מעלה עד לצוואר ועד לבסיס הגולגולת !
המבנה הזקוף, האנכי והשברירי של עמוד השדרה, מהווה כצפוי מקור לבעיות אורטופדיה וכן לבעיות נוירולוגיה, כגון: בלט דיסק, פריצת דיסק, סיאטיקה ועוד.

 

 

הידעת !
לחץ על שורשי עצבים בסביבת עמוד השדרה, עלול לפגוע, הן בתפקוד התנועתי של שרירי הגפיים (מערכת התנועה) והן בתפקוד התקין של מערכות נוספות אשר נשלטות על-ידי אותם עצבים, כגון: מערכת העיכול, הכליות, הסוגרים ואף איברי המין !

כאבי גב הנפוצים ביותר:

  • כאבי גב וצוואר הנפוצים ביותר, הינם כאבים אשר מקורם בהתכווצות שרירים חריגה, או עקב מתיחת-יתר של שרירים ו/או גידים וכן בגלל שימוש-יתר, עומס-יתר, תנועה קיצונית ולעיתים, אף כתוצאה ממתח נפשי (S.S.S).

  • כאבי גב וצוואר נוצרים, גם עקב לחץ על אחד משורשי העצבים הרבים המסתעפים מבין חוליות עמוד השדרה (בלט דיסק, פריצת דיסק), או עקב לחץ על שלוחות העצבים הנ"ל במסלולם אל איברי היעד (Compression).

  • כאבים נוצרים, גם כתוצאה משינויים מבניים בעמוד השדרה, שינויים במנח אגן הירכיים, או הגפיים וכן, כמובן כתוצאה מדפוס יציבה ו/או דפוס תנועה לקוי.

 

מבנה עמוד השדרה (אילוסטרציה)

 

בלט דיסק, פריצת דיסק – גורמי סיכון

–  התקצרות, או התכווצות קיצונית של השרירים בסביבת חוליות עמוד השדרה.


–  צמצום, או קריסה של המרחב הבין-חולייתי ו/או שינויים ניווניים בדיסק הבין-חולייתי.


–  שינויים מכאניים במבנה עמוד השדרה כגון: סטייה, החלקה, או פריקה של החוליות.


–  ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון: סיבוב ו/או כפיפה, בו זמנית של הגוו.


–  חולשת שרירים, משקל-יתר, חבלה וכמובן דפוס יציבה, או דפוס תנועה לא תקין.

נזק עצבי, נזק מוטורי

לחץ מכאני אשר פועל על שורש עצב המסתעף מחוט השדרה, פוגע במוליכות החשמלית של העצב, מעורר תהליך דלקתי בסביבתו, יוצר תופעות כאב, כאבים, לרבות הקרנות כאב אל אזורים מרוחקים הנשלטים ע"י אותו עצב.
לחץ משמעותי על שורש העצב עלול לפגוע בתפקוד המוטורי של השרירים (מערכת התנועה) ומלווה, כאמור בתופעות כאב וכן בסימפטומים תחושתיים.

  • פגיעה תנועתית (מוטורית) מתבטאת במוגבלות תנועה ברמות שונות ומלווה בדרך-כלל בתופעות כאב, כאבים, או הקרנות כאב.
  • פגיעה תחושתית (סנסורית) מתבטאת בסימפטומים עצביים (נוירולוגיים) כגון: תחושת נימול "נמלים", תחושת "צריבה", או "שריפה", "דקירות", חוסר תחושה, חולשת שריר וכמובן, גם תופעת כאב, כאבים.

כאב אקוטי, כאב כרוני, כאב קורן

יש להבדיל בין כאב המוגדר כאב "אקוטי" אשר, הינו כאב חד וחריף המופיע מיד ובסמוך לאירוע הפגיעה, לבין כאב המוגדר כאב "כרוני" אשר נוכח ומתמשך לאורך זמן, בעוצמות משתנות והופך ל"אורח לא רצוי", אך קבוע.
כמו כן, יש להבדיל בין כאב מקומי אשר ממוקד באזור הפגיעה עצמו לבין כאב המוגדר כאב "קורן" (Radicular pain) אשר מתפשט, גם אל אזורים מרוחקים בדרך-כלל אל אזור הגפיים העליונות, או לחילופין אל אזור הגפיים התחתונות.

אם כך – מה הוא הפתרון ?

עיסוי רפואי / הטיפול הטבעי !

הגישה הטיפולית הטבעית עושה שימוש מבורך בשיטות טיפול במגע בדוקות כגון: עיסוי רפואי אורטופדי, או עיסוי רקמות עמוק, כמובן ללא כל הליך פולשני וללא כל שימוש בכימיקלים, או במשככי כאבים !

הצלחתן הרבה של שיטות הטיפול במגע בפתרון בעיות כאב, כאבים ובעיות אורטופדיה, מיוחסת לניצול החכם אשר עושות שיטות אלה בתכונות הריפוי הטבעי של גופנו, קרי היכולת המופלאה של האורגניזם לתקן את הרקמות הפגועות באמצעות "גיוס" אינטנסיבי של שאר מערכות הגוף לצורך זירוז והאצה של תהליך ההחלמה.

עיסוי רפואי אורטופדי

עיסוי רפואי אורטופדי יעיל לפתרון בעיות עמוד שדרה, כאבי גב וצוואר, פציעות ספורט, שרירים, גידים ורצועות וכן לפתרון תופעות כאב מוקרן כגון 'סיאטיקה', 'אישיאס' ועוד.

חשוב להדגיש, כי מבחינה פיזיולוגית – הגדלת המרווח האנטומי שבין חוליות עמוד השדרה באמצעות הרפיה של השרירים התומכים בעמוד השדרה – מפחיתה באופן ישיר את הלחץ הפועל על שורשי העצבים המסתעפים בין החוליות – כך נוצרת הקלה מיידית של תסמיני הכאב, כאבים, על כל היתרונות הנובעים מכך.

יתרונות הטיפול:

משכך תופעות כאב, כאבים ומשחרר התכווצויות שרירים.


בולם התפתחות תהליך דלקתי ומפזר בצקות ושטפי דם.


מגביר אספקת דם וחומרי בניה אל הרקמות הפגועות.


משקם ומשחזר את תפקודי השרירים והמפרקים.


מחזק את הכוח / הסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות.


 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן