פיריפורמיס – Piriformis

תסמונת ה'שריר האגסי' אשר מקורה בלחץ חריג של שריר ה- 'Piriformis'  על העצב ה'סיאטי', מלווה בתופעות כאב, הקרנות כאב וכן סימפטומים נוירולוגיים לאורך מסלול העצב ה'סיאטי' אשר דומים ולעיתים, אף חופפים לסימפטומים האופיניים ל'תסמונת העצב הסיאטי', 'סיאטיקה'.

ה'שריר האגסי', Piriformis, הינו שריר קצר באזור העכוז אשר נמתח בין הגבול החיצוני של עצם העצה (Sacrum) לבין הקצה החיצוני של צוואר עצם הירך (Greater trochanter).

ה'שריר האגסי' אשר שוכן עמוק בתוך סבך שרירי העכוז – תפקידו המרכזי, הוא לתמוך ולייצב את ראש עצם הירך (femur) במקום מפגשה עם האגן, בעיקר בעת ביצוע תנועות הליכה או ריצה.

הפעלת השריר האגסי מבצעת תנועה סיבובית של עצם הירך לכיוון חיצוני אשר בולמת תנועת-יתר של הירך לכיוון פנימה. (הפעלת השריר האגסי מייצרת, גם פשיטה של הירך לאחור וגם הרחקה של הירך כאשר היא כפופה).

 

מנגנון הפגיעה

התכווצות כרונית של ה'שריר האגסי', יוצרת לחץ על ה'עצב הסיאטי' אשר נמצא מתחת לשריר זה ואשר, לעיתים, אף עובר דרך סבך סיביו.
לחץ זה פוגע בתפקוד העצבי של ה'עצב הסיאטי', יוצר מוקדי כאב באזור מפרק עצה / כסל (Sacroiliac joint) וכן באזור צוואר עצם הירך וכן יוצר סימפטומים נוירולוגיים, אופיינים, כגון: הקרנת כאב אל הירך והשוק, חוסר תחושה, תחושת 'נימול', 'צריבה', 'עיקצוץ' וכד', לאורך הגפה התחתונה ועד לכף הרגל.

 

גורמי סיכון

א. התכווצות שרירים באזור הגב ו/או אגן הירכיים, או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת-יתר, חוסר פעילות גופנית, או עקב מתח נפשי (stress, strain, spasm).
ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (disc herniation).
ג. אי-סדירות מבנית של עמוד השדרה.
ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis)
ה. אספקת דם לקויה באזור האגן – איסכמיה (ischemia).
ו. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר, אורח חיים יושבני.

 

 

הטיפול הטבעי

'עיסוי רפואי אורטופדי', הינו כלי טיפולי יעיל במיוחד לשחרור ההתכווצות ה'שריר האגסי', לבלימת התהליך הדלקתי, הנקודתי וכן להגברה של זרימת דם וחומרי בניה לצורך האצה של תהליך ההחלמה.

טיפול באמצעות 'עיסוי רפואי אורטופדי' מתאים, הן עבור פגיעות כרוניות, מתמשכות והן עבור פגיעות אקוטיות כגון טיפול לאחר הליך ניתוחי, כירורגי וכן לאחר, חבלה, תאונת דרכים, תאונת עבודה, או עקב פציעת ספורט.
הטיפול כולל שיקום תפקודי התנועה של הגוף, שיקום רקמות שרירים, גידים והרצועות הפגועות, שיפור כוח וסיבולת של השרירים והמפרקים וכן תיקון דפוסי יציבה ותנועה.

 

עשה צעד ראשון לפתרון בעייתך !

לתיאום מועד לבדיקה / טיפול,  לחץ כאן !

או טלפונית:

054-4684146

v

 

גדעון מילק

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן