אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
'טריגר פוינטס'
שחרור נקודות מעוררות כאב - 'טריגר פוינטס'


נטרול נקודות מעוררות כאב Trigger points אשר בפועל קיימות בכל אחד משרירי גופנו, הינו מענה יעיל ומהיר לבעיות במערכת התנועה שלנו וכן מענה לתופעות של כאבים כרוניים.

תופעת כאב, כאבים ומצב של מוגבלות תנועה, הינם צמד תופעות הכרוכות אחד ברעותה - כאשר קיימת תופעת כאב היא יוצרת בסופו של יום מצב של מוגבלות תנועה ולחילופין מצב של מוגבלות תנועה יוצר בדרך-כלל, גם תופעות כאב - מעין "מעגל קסמים" הניתן לעצירה רק ע"י נטרול אחד ממחולליו.

מבחינה ביו-מכאנית התנועה של איברי גופנו מתאפשרת הודות למערך שרירים ומערך מפרקים הפועלים יחדיו כמנגנון "מנופים" משוכלל אשר מורכב משילוב מופלא של רקמות קשות, קרי: עצמות וכן מרקמות רכות קרי: שרירים, גידים, פאסיה ועוד – כאשר השרירים מבצעים עבודת התכווצות, מתקרבת עצם אחת אל שכנתה וכך נוצרת בפועל תנועה.אנטומיה של השרירים ותפקידי הפאסיה

רקמות השרירים מאורגנות בגופנו בתצורה של סיבים מוארכים בעלי תכונה ביו-מכאנית, ייחודית המתבטאת בגמישות פיזית אשר מאפשרת לסיבי השרירים יכולת להתכווץ ולהתקצר ומנגד את היכולת להרפות ולהתארך.

להבדיל משריר הלב ולהבדיל מקבוצת השרירים המוגדרת שרירים "חלקים" אשר מתנהלים מכוח עצמם, באופן בלתי-רצוני באמצעות מערכת העצבים האוטונומית (Autonomic nerves system) -
שרירי השלד של גופנו, השרירים ה"משורטטים" המפעילים את מערכת התנועה הינם שרירים רצוניים אשר מופעלים ע"י מערכת העצבים המרכזית, המוח (Central Nerve System) באמצעות שלוחות עצבים המגיעות אל סיבי השרירים השונים ונעזרות בקצה בתאי עצב (סינפסות) הנקשרות ישירות אל מנגנוני תנועה (Motor units) הממוקמות בסיבי השרירים.

מנגנוני תנועה אלה מכילים צמתים עצביים זעירים (Motor end plate) אשר ממוקמים בסיבים של כל שרירי גופנו (סרקומר > מיוזין / אקטין) והינם אחראיים על כל פעולות הכיווץ וההרפיה של השרירים - ייחודם של צמתים אלו מתבטא בשתי תכונות עיקריות:

א. נטייה של צמתים אלה לאמץ דפוס כיווץ כרוני של סיבי השריר, מעין "קיצור" אשר משבש את התפקוד הנורמטיבי של השריר.
ב. תכונה ייחודית המתבטאת בהקרנה כאב, כאבים גם אל אזורים מרוחקים מעבר לנקודת הכשל המקומי.

חשוב לחזור ולהדגיש, כי שרירי גופנו עטופים במעטפת רקמת חיבור גמישה - מעטפת הפאסיה (Fascia) אשר הינה איבר התמיכה הגדול ביותר בגופנו, היא מערסלת בתוכה את חטיבות השרירים השונות וכן עוטפת את כל איברי גופנו הפנימיים והחיצוניים ולכן יש לה תפקיד בעל חשיבות עליונה בכל הקשור לתפקודי תנועה, יציבה, נשימה ועוד.

הפאסיה מהווה כ-30% מכלל מסת השרירים ומשמשת כרשת תקשורת המעבירה באופן ישיר ורב-כיווני מידע מוטורי, עצבי ורגשי אל ומכל שרירי הגוף ושאר איברי הגוף.

עקב התכווצות הפאסיה- (Fascia) כתוצאה ממגוון פקטורים אפשריים כגון: מחסור בנוזל סיכה, חוסר פעילות ממושכת של השרירים, מצוקה, מחלה, חבלה וכו' מאבדת הפאסיה את תכונת גמישותה ונוטה להתקצר ולהתקפל.
בהעדר סיכה תקינה של הפאסיה (Lubrication) עלולות להיווצר "הידבקיות" (Adhesion) של רקמת הפאסיה אל סיבי השריר אשר ישבשו את הפעילות העצבית של "יחידות התנועה" (Motor unit > Motor end plate) הפרושות לאורך סיבי השרירים.
כאמור, במצב בו הפאסיה מכווצת ודבוקה  תיווצר השפעה מזיקה, ישירה על תפקודי השרירים אותם היא עוטפת אשר תתבטא הן בכשל תנועה של  השרירים בכן בהיווצרות של תופעות כאב - לסיכום, פאסיה דבוקה הינו נקודת טריגר "כלואה / נעולה" (Trigger) אשר משמרת ומקבעת כשל תנועה של השריר ומעוררת תופעות כאב.

השיקום התנועתי אורטופדי

Trigger points therapy - השיקום התנועתי אורטופדי מבוסס על גישה רפואית / טיפולית פורצת דרך אשר נחקרה, פותחה והופצה לראשונה ע"י הרופאים וחוקרים האמריקאיים ז'אנט טרוול ודייויז סימונס אשר תודות למחקרם המעמיק נמצא הסבר לתופעות כאב ייחודית המוגדרות Myofascial pain syndrome MP " תסמונת כאבי השרירים" יוצרת "נקודות מעוררות כאב" Trigger points אשר ייחודן בכך שהינן מקרינות כאב, גם איזורים מרוחקים בגוף בנוסף לכאב המקומי.

"נקודות מעוררות כאב" - Trigger points (נמ"כ) הינה, בפועל רקמה דלקתית ה"כלואה" ברקמת פאשיה "מקוצרת" אשר משבשת את תפקוד הצמתים העצביים (Motor end plate) הפזורים על-פני סיבי השרירים.

תפקידם של הצמתים העצביים (Motor end plate) הינו העברת אותות עצביים אל סיבי השריר לצורך ביצוע פעולות כיווץ והרפיה תקינים של השריר.
הצומת העצבית הינו המקום בו מתקיים קשר פעיל בין שלוחת עצב (Actin) לבין סיב שריר (Myosin) אשר מעורר את השריר לפעולה.
כאשר משתבשת הפעילות העצבית של "יחידות התנועה" (Motor unit > Motor end plate) הפרושות לאורך סיבי השרירים נוצר "קיצור" כרוני ברקמת השריר המלווה, בד"כ גם בתופעת כאב, ירידה בטווחי תנועה, האצה של תהליכי אטרופיה (דלדול) ופגיעה בדפוסי התנועה והיציבה של הגוף.

הנקודה ה"כלואה" מוגדרת כנקודת "טריגר" Trigger points והינה בעלת תכונה ייחודית המתבטאת בהקרנת כאב גם אל אזורים מרחוקים ממקום הכאב הראשוני עובדה זאת המהווה פוטנציאל ליצירת כשלים נוספים בשרירים מרוחקים או לחילופין פוטנציאל טיפולי המאפשר טיפול בפתולוגיה מקומית באמצעות טיפול בנקודה מעוררת כאב מרוחקת - לדוגמא: טיפול בבעיית כאב הקיימת באגודל באמצעות לחיצה על נקודה מעורר כאב הקיימות באזור השכמה.

שימוש-יתר של השרירים, תנועות חוזרניות, חוסר פעילות ממושכת של השרירים, חוסר באספקת דם, תזונה לקויה, הפרעות בחילוף חומרים, מחסור בויטמינים או מינרלים, שימוש בתרופות, לחץ מכאני, הקרנת כאב, חבלה, מחלה, מצוקה נפשית הינם גורמים נפוצים להיווצרות נקודות מעוררות כאב.

Trigger points therapy הינה שיטת טיפול המתבססת על טכניקה מדויקת המתבטאת בלחיצות ממוקדות על הנקודות העצביות בשרירים במטרה לנטרל את נקודות הנמ"כ (נקודות מעוררות כאב) הקיימות בהם כאמצעי לשחרור השריר מכיווצו והחזרתו לאורך וכושר פעולה מלא. 
נטרול הנקודות מפחית משמעותית את הכאבים, משפר באופן ניכר ומיידי את טווחי התנועה וכמובן כתוצאה מכך משפר את המצב הרגשי של המטופל/ת ואת איכות חייו.
 
 
 
054-4684146

 
  
 
 
 


054-4684146 
לבדיקה
ואבחון


או חייג:
054-4684146
 
 

 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
  
 

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן