אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


עיסוי רפואי אורטופדי

Orthopedic medical massage

מהו עיסוי רפואי אורטופדי ?
עיסוי רפואי, הינה שיטת הטיפול המרכזית בתחום הרפואה המשלימה אשר מבוססת על טכניקות טיפול בדוקות מתחום השיקום התנועתי וכן על ידע מעשי מתחום רפואת הספורט, אורטופדיה, ביומכניקה ונוירולוגיה.

- עיסוי רפואי אורטופדי פועל על רקמות פגועות, שרירים, גידים ורצועות, על מערך חוליות עמוד השדרה וכן על מכלול המפרקים של הגוף.

- עיסוי רפואי אורטופדי נועד לטפל בבעיות כאב, כאבים, בעיות גב וצוואר, בלט דיסק ופריצת דיסק, סיאטיקה, בעיות אורטופדיה, איזון יציבה ועוד.
בתהליך הטיפולי מתבצעת הפעלה תנועתית, מבוקרת של השרירים והמפרקים (Mobilization) לצורך שיחזור תיפקודי התנועה של הגוף ולזירוז ההחלמה של השרירים והמפרקים הפגועים.

חוליות עמוד שדרה        עיסוי רפואייתרונות - עיסוי רפואי אורטופדי

- משכך כאבים, משחרר התכווצויות שרירים ומרגיע את מערכת העצבים.

- משקם ומשחזר את תפקודי השרירים והמפרקים.

- בולם התפתחות תהליכים דלקתיים / משכך בצקות ושטפי דם.

- מגביר אספקת דם וחומרי בניה אל הרקמות הפגועות (circulation).

- מחזק את הכוח ואת הסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות.

עיסוי רפואי אורטופדי יעיל בעיקר לפתרון בעיות עמוד שדרה, כאבי גב, כאבי צוואר, פציעות ספורט, פגיעות שרירים, גידים ורצועות וכן לפתרון תופעות כאב מוקרן כגון סיאטיקה, אישיאס (sciatica), טריגר פוינטס ועוד. (אורתופדי, אורתופדיה)עיסוי רפואי - עקרונות

למרות מעלותיה הרבות של הרפואה המערבית (כירורגיה מתקדמת, רפואה דחופה, בדיקות הדמיה ועוד), מתברר, לצערנו, כי ידה של מערכת הרפואה המערבית, הינה קצרה מלתת מענה יעיל ובר קיימא למצוקת הכאב הכרוני ההולכת ומתעצמת בקרב הציבור.

הרפואה המערבית הקונבנציונלית הנהוגה במחוזותינו, מסתפקת, כמעט באופן בלעדי במתן מענה תרופתי בלבד !
מענה חסר זה מתייחס לסימפטומים של המחלה בלבד ! - מבלי להתמודד עם עם הצורך המתבקש ועם החובה המקצועית הבסיסית לאבחן ולטפל במקור הגורם אשר מחולל את הבעיה.
לעומת זאת, הגישה הטיפולית האלטרנטיבית, קרי הרפואה המשלימה אשר מבוססת על גישה טיפולית הוליסטית, טבעית משתמשת בטכניקות טיפול כגון: "עיסוי רפואי" ו"עיסוי רקמות עמוק" אשר חותרות, בראש ובראשונה לזהות את גורם, מחולל הבעיה / המחלה ובעקבות כך, גם להגיש טיפול ממוקד מטרה אשר מתייחס לשורש הבעיה ולא רק לתוצאות האופייניות שלה.
גישה זאת זוכה להעדפה גוברת בקרב קהל המטופלים אשר נהנים מיתרונות שיטה זאת ולאחרונה, אף זוכה גישה טיפולית זאת להכרה גוברת, גם בקרב רופאים מן האסכולה המערבית הקונבנציונלית, עצמה, כגון אצל אורטופדים מומחים מתחום רפואת הספורט, רופאים כירורגים, כירופרקטים, פיזיוטרפיסטים ועוד.
תודות לניסיון המקצועי המצטבר ותודות לידע הרפואי המובנה בשיטות טיפול במגע כגון: "עיסוי רפואי" ו"עיסוי רקמות עמוק" - מהוות כיום שיטות אלה אמצעי בדוק וזמין לטיפול בבעיות כאב ותנועה כגון כאבי גב, צוואר, כתפיים, גפיים ועוד.

יש לציין כי רמת ההשפעה של העיסוי משתנה באופן אינדיוידואלי אצל כל מטופל או מטופלת ומתבטאת בשיפור רב-מערכתי של כלל תפקודי הגוף מעבר להשפעה המקומית על קבוצת הרקמות המטופלת.

הטיפול הינו כולי באופיו, מותאם לרמת סף הכאב האישי של כל מטופל ומטופלת והשפעתו יעילה לאורך זמן.


_________________________________________________

עשה/י צעד ראשון
ליצירת שינוי במצבך ובוא /י, לבדיקה במרפאתנו

או חייג/י: 054-4684146

_________________________________________________סיאטיקה / אישיאס

תסמונת העצב הסיאטי


העצב הסיאטי אשר מורכב במקורו משורשי העצבים המסתעפים מבין החוליות המותניות (L4 - L5 - S1), עובר בתחילת מסלולו דרך חלל האגן ודרך שרירי העכוז אל המדור האחורי של הירך ומשם בהמשך מסלולו מטה, נפרש לאורך כל הצד האחורי של הגפה התחתונה עד לכף הרגל.
 
מנגנון המחלה

לחץ ממוקד או גירוי חריף הפועל על שורשי העצבים
(L4 - L5 - S1) הנ"ל במקום מוצאם מבין חוליות עמוד השדרה, או לחילופין לחץ על העצב הסיאטי בנקודה כל-שהיא לאורך מסלולו של העצב בדרכו אל איברי היעד - יוצר דלקת נקודתית באזור הנלחץ.

דלקת זאת פוגעת במוליכות החשמלית של העצב הסיאטי ובעקבות כך, יופיעו בדרך-כלל סימפטומים נוירולוגיים, תחושתיים, כגון: חוסר תחושה, תחושת נימול, דקירה, צריבה וכדומה ובמקרה של החרפה של הלחץ ושל הדלקת יתכנו תופעות של כאב חד וחריף, הקרנות כאב, חולשת שרירים, חוסר שליטה על השרירים (עקב פגיעה בכוח הגס) עד כדי מוגבלות תנועה.
 
יש לציין, כי במקרים של לחץ קיצוני על שורשי העצבים בחלק התחתון של עמוד השדרה, תיתכן, חלילה, גם פגיעה בתפקוד של איברים חיוניים אחרים כגון: אי-שליטה על פעולת הסוגר בקצה המעי הגס, פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן ופגיעה בתפקוד איברי המין.
 

גורמי סיכון


הלחץ על שורש העצב הסיאטי והתהליך הדלקתי הנלווה נוצרים, בד"כ כתוצאה ממספר גורמים אפשריים כגון:
 
א. התכווצות שרירים באזור הגב התחתון, אגן הירכיים או באזור העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת שרירים קיצונית, ישיבה ממושכת, אי-פעילות, או עקב מתח נפשי, (strain, spasm).

ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (disc herniation).

ג. שינויים ניווניים במבנה החוליות, היצרות תעלת עמוד השדרה (Stenosis), או היצרות של המעברים המפרקיים בין החוליות

ד. תת-פריקה של החוליות (subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (spondylolisthesis).

ה. אספקת דם לקויה לעמוד השדרה - איסכמיה (ischemia).

ו. חבלה פיזית בעמוד השדרה, טראומה.

ז. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר.
תסמונת השריר האגסי - Piriformis


יש להדגיש, כי רוב רובם של של הסימפטומים המיוחסים ל- 'סיאטיקה', נוצרים עקב התכווצות שרירים ספונטנית, או התכווצות שרירים כרונית אשר יוצרת לחץ על העצב הסיאטי בנקודה כל שהיא לאורך מסלולו.

אחד הגורמים השכיחים אשר מייצר תופעת 'סיאטיקה' אופיינית, הינה תסמונת השריר האגסי  (Piriformis syndrome).

השריר האגסי, הינו שריר קטן, יחסית אשר נמתח בין הגבול החיצוני של עצם העצה אשר בצד האחורי של האגן (Sacrum) לבין הבליטה הגרמית אשר בחלק העליון של עצם הירך (Greater trochanter).

השריר האגסי ממוקם עמוק בתוך סבך שרירי העכוז ותפקידו המרכזי הוא לתמוך ולייצב את עצם הירך (femur) במפגשה עם האגן , בעיקר בעת ביצוע תנועות הליכה או ריצה. הפעלת השריר האגסי מייצרת תנועה סיבובית של עצם הירך לכיוון חיצוני אשר בולם תנועת-יתר של הירך לכיוון פנימה. (הפעלת השריר האגסי מייצרת, גם פשיטה של הירך לאחור וגם הרחקה של הירך כאשר היא כפופה).

התכווצות כרונית של השריר האגסי יוצרת לחץ על העצב הסיאטי אשר נמצא מתחת לשריר זה ואשר, לעיתים, אף חולף בתוכו.

לחץ זה יוצר כאב ממוקד במפרק עצה / כסל (Sacroiliac joint) ובמפרק הירך וכן סימפטומים אופיינים לתופעת 'סיאטיקה' כגון הקרנת כאב, כאבים, חוסר תחושה, תחושת נימול, צריבה ועוד לאורך הגפה התחתונה ועד לכף הרגל.


יחד עם זאת, יש לציין, כי אותם מנגנונים עצביים אשר מפעילים את שאר שרירי פלג הגוף התחתון ואשר מוגדרים בעת כשל תפקודי כ'נקודות מעוררות כאב' או בלועזית 'טריגר פוינטס' - יוצרים, גם הם תופעות כאב, כאבים אשר מקרינים כאב אל אזור האגן, אל העכוז ואל כלל הגפה התחתונה. תופעות כאב אלה דומות באופיין לכאבים הנוצרים מתסמונת ה'סיאטיקה' ויש להבדיל ביניהם.


כאמור, עיסוי רפואי אורטופדי הינו כלי טיפולי ראשון במעלה לזירוז תהליך ההחלמה של רקמות פגועות וכן להאצה של תהליך השיקום.

עיסוי רפואי אורטופדי מתאים, הן עבור פגיעות כרוניות, נישנות והן עבור טיפול בפגיעות אקוטיות כגון שיקום לאחר תהליך ניתוחי, כירורגי, לאחר תאונת דרכים, תאונת עבודה, או עקב פציעת ספורט.
הטיפול כולל שיקום תפקודי התנועה של הגוף, שיקום רקמות שרירים, גידים ורצועות פגועות, שיפור כוח וסיבולת של השרירים והמפרקים המאוששים וכן תיקון דפוסי יציבה ותנועה.


_______________________________________________

עשה/י צעד ראשון לשינוי במצבך ובוא /י, לבדיקה במרפאתנואו חייג/י:   054-4684146
_______________________________________________נזקים נפוצים במערכת התנועה

גורמים אופיינים לנזקים במערכת התנועה:

1. עומס-יתר (overuse / overload) - נזק כרוני, מצטבר.
2. טראומה (trauma) - נזק אקוטי, חבלה.

או, כמובן מעורבות של שני הגורמים הנ"ל, גם יחד, לדוגמא: שרירים ומפרקים של רגלי שחקן כדורגל ותיק אשר נשחקים באופן מצטבר בגלל פעילות גופנית מאומצת לאורך זמן (עומס-יתר, כרוני) כאשר, לרוע מזלו, הוא, גם נפגע ישירות בברך עקב בעיטה אקראית של שחקן יריב (טראומה, אקוטי).

עומס-יתר (overuse)

פגיעות עקב עומס-יתר נפוצות עד כדי 80% מן המקרים והן מתמקדות, בדרך-כלל ברקמות גידים ושרירים ומוגדרות בספרות הרפואית כ- טנדינופתיה tendinopathy או כ- טנדיניטיס tendinitis.

פוגע לרוב ברקמות הבאות:
- שרירי החפת של הכתף rotator cuff,
- שרירי המרפק elbow epicondyles,
- גיד הפיקה patellar tendon,
- גיד אכילס achilles tendon,
- מחתלת הירך (i.t.b - iliotibial band),
- שרירי שורש כף היד (wrist) ועוד.


נזקים הנוצרים עקב עומס-יתר על הרקמות מקורם במנגנוני פציעה שונים אשר יש להבדיל ביניהם כדי לזהות את סוג הטיפול המתאים עבורם:

א. פגיעה עקב תנועות חוזרניות - repetitive strain injury r.s.i
פציעה זאת נובעת ממתיחה חוזרת ונישנת של שרירים, גידים או רצועות.

לדוגמא: עבודת הקלדה ממושכת אשר יוצרת פציעה מצטברת בשורש כף היד (תסמונת התעלה הקרפלית), או לדוגמא: פעילות ספורט בה טניסאי מבצע תנועה מאומצת, חוזרת ונישנת של השרירים והמפרקים של הזרוע והאמה עד כדי יצירת נזק ממוקד ברקמות המרפק (מרפק טניס).

ב. פגיעה עקב אי-סדירות תבניתית - pattern / alignment abnormality - כלומר פגיעה אשר מקורה במנח לא תקין של רקמות מערכת התנועה, כגון חוסר איזון שרירי, בנית יציבה לקויה, או דפוס תנועה לקוי.

ג. פגיעה עקב אי-סדירות מבנית (גרמית) - structural abnormality – לדוגמא: גבנון kyphosis או עקמת scoliosis המתבטאים בעקומה מבנית מוגברת של עמוד השדרה, או לדוגמא אסימטריה בגפיים התחתונות, כלומר רגל אחת קצרה בהשוואה לרגל השניה._________________________________________________
או חייג/י: 054-4684146

_________________________________________________נקע קרסול / פציעות ספורט
:
קרע חלקי ברצועה atfl – anterior talofibular ligament

הפצוע האופייני, הינו בדרך-כלל ספורטאי, או לחילופין אדם צעיר אשר מגיע לקליניקה כשבוע לאחר התרחשות אירוע נקע בקרסול אשר מלווה באבחנה המזהה על-פי צילום הדמיה או בדיקת אולרסאונד - קרע חלקי ברצועת ה- atfl.
בבדיקה בקליניקה נמצא כי אזור הקרסול נפוח וכאוב, הן במגע מישוש והן בעת הפעלה של המפרק. בעת ניסיון לבצע הליכה ניכר דפוס צליעה חריף.

תיאור מנגנון פציעה

atfl - anterior talo-fibullar ligament - הינה אחת מרצועות מפרק הקרסול אשר מייצבת ותומכת בתנועה של עצמות ה- fibula וה-
talus אשר נפגשות בצומת המפרק.
- קרע חלקי של סיבי הרצועה מוגדר כ- "נקע" או בלועזית “sprain” , אשר נוצר, בד"כ עקב מתיחה קיצונית של סיבי הרצועה עקב מעידה, או עקב
נחיתה בלתי מאוזנת על הקרקע, או לחילופין עקב שימוש-יתר / תנועה חוזרנית (repetitive strain injury), או, כמובן עקב עומס-יתר (over
load) על הרצועה.

מטרות הטיפול

בטיפול הראשון אשר מתקיים במקרה זה, כאמור כשבוע לאחר אירוע הפגיעה יבוצע:

א. עיסוי כללי, שטחי של האזור הפגוע וסביבתו (עיסוי לימפתי) כדי להפיג, לפחות חלקית את נפיחות הבצקת המקומית.

ב. במצב בו המטופל יושב, או שוכב יש לבצע, הנעה (mobilization) ראשונית, פאסיבית ו/או אקטיבית, הדרגתית ומבוקרת של מפרק הקרסול, הכול בכפוף לכך שההנעה במפרק אינה מעוררת כאב (away from pain) מאחר ועלינו להימנע מכל מתיחה נוספת של רקמות הרצועה הפגועה כדי לא להחמיר, חלילה את הנזק שכבר קיים.
ג. בטיפולים הבאים עם התקדמות בציר הזמן ומעבר לשלב ההחלמה והצמיחה מחדש – regeneration – יש להתמיד ולבצע טיפול מבוסס הנעות מכוונות sstm – specific soft tissue mobilization תוך כדי הפעלה ממוקדת ומבוקרת של של מפרק ה - talocalcaneal joint באמצעות בידוד ו"קיבוע" (ידני, זמני) של עצם העקב כדי למנוע מעורבות תנועתית של מפרק התחתון subtalar - talocalcaneal joint vfuk כדי להשפיע בצורה מדויקת על העבודה של רצועת ה- atfl אשר מושבה, כאמור במפגש העצמות ה- fibula וה- talus.
עקרונית - ההנעות צריכות להתמקד בתנועות הבאות: drsiflexion / plantarflexion וכן בתנועות inversion / eversion כאמור במפרק העליון ולא בתחתון.


שלבי הפגיעה אופיינים לפגיעה ברצועה

א. השלב הראשון -
השלב הדלקתי - inflammatory - אמור להמשך בין 48 שעות ועד ל- 72 שעות (3 יממות) מרגע התרחשות הפגיעה והוא מוגדר כשלב דלקתי מאחר ובשלב זה הגוף מגיב באופן ספונטני ויוצר באזור הפגיעה דלקת מקומית כתגובה טבעית לצורך הגנה על הרקמה הפגועה.

ב. השלב השני -
צמיחה מחדש 1 - .regeneration 1 - בו מתרחשת באזור הפגוע התארגנות פיזיולוגית, ביולוגית לקראת בנייה של רקמות חדשות (fibroblasts / myofibrils).

ג. השלב השלישי -
צמיחה מחדש 2 - .regeneration 2 שלב בו מתרחשת צמיחה מואצת של רקמות חיבור לכלל יצירה של מטריצה חדשה של רקמות סיבים.
תהליך זה נמשך עד כ- 6 שבועות. בשלב זה חשוב להשפיע על כיוון התפתחות סיבי הרצועה באמצעות הפעלה תנועתית מכוונת (specific soft tissue mobilization) כדי להבטיח צמיחה פיזיולוגית תקינה של רקמת הצלקות באזור הפגוע (regular) ובמטרה למנוע היווצרות צלקת בעלת מרקם אקראי, בלתי תקין (irregular)אשר עלול לחבל בתפקוד המוטורי ועצבי של הרקמות החדשות.

ד. השלב הרביעי -
שלב העיצוב מחדש - remodeling – אשר עשוי להימשך עד כשנה ובו מתעצבות רקמות חיבור לכלל מארג רב-שכבתי של רקמות סיבים וכמובן, גם בשלב זה רצוי להמשיך לטפל ברקמות ובמפרק על-ידי ההפעלה תנועתית מכוונת, לרבות עבודה לשיפור הכוח והסיבולת של הרצועה.


----------------------------------------------------------------------------------- 
 
 
054-4684146

 
  
 
 
 


054-4684146 
לבדיקה
ואבחון


או חייג:
054-4684146
 
 

 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
  
 

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן