אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לתיאום
בדיקה או טיפול 
 
054-4684146
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

רפואה משלימה והכאב הכרוני

מאת: ד"ר ניר עמיר
 
 
מבוא
רבים פונים לטיפולים ברפואה המשלימה בשל כאבים שונים. הכאבים יכולים לפקוד אזורי גוף מגוונים כמו כאבי ראש, בעיות גינקולוגיות, כאבי גב ומפרקים או כאבים השכיחים בילדים, כגון כאבי אוזניים או בטן.
הרפואה המשלימה עומדת לשירות המטופל ומשפחתו במספר תחומי טיפול: דיקור סיני המתאים לכאבים כרוניים, תזונה וצמחי מרפא המתאימים לכאבים על רקע דלקתי וטיפולי מגע כמו שיאצו / טווינה ועיסוי המתאימים למגוון רחב של בעיות.
כמו כן, הרפואה המשלימה כוללת כלים להרפיה, נשימה נכונה ודמיון מודרך אשר מסוגלים להקל על כאבים ולאפשר לאדם לתפקד, למרות הסבל, ביום יום.
 
הגישה המזרחית ובכללה הרפואה הסינית רואות בכאב מעין חסימה אנרגטית. חסימה זו יכולה להתבטא הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי. הסרת החסימה היא האסטרטגיה המועדפת על פי שיטות טיפול אילו אך לא תמיד היא אפשרית או מספקת: לא תמיד ניתן להכחיד כל סוג של כאב. מכאן שמטרת הטיפול היא לא רק לטפל בשורש הבעיה (הגורם הראשוני לכאב) אלא גם לתת כלים למטופל ולמשפחתו כיצד להתמודד עם בעיה כרונית זו ובמקביל לקיים שגרת חיים טובה ויצירתית.
במקרים רבים, שילוב תחומי טיפול שונים מביאים לתוצאה הטובה ביותר.
לימודי רפואה משלימה ברמה מקיפה כוללים הכשרת מטפלים המסוגלים להתמודד עם ההשלכות הפיזיות (מגבלות) ונפשיות (דיכאון) של כאב כרוני. טיפולים אילו כוללים, לצד שיטות הטיפול הקונוונציונליות גם שילוב של פורמולות צמחים, דיקור והנחיה התנהגותית. מטרת הטיפול לשפר את הטיפולים הניתנים על ידי המסגרת הממסדית ובמידת האפשר לייתר את הצורך בטיפול תרופתי. באופן זה ניתן להשיג איזון אנרגטי תוך צמצום נזקים אפשריים הנובעים על רקע שימוש כרוני בתרופות.
 
תהליך בירור הכאב ברפואה המשלימה
בשלב הראשון המטפל מברר עם המטופל את סיבת הפניה. במקביל הוא מבצע תשאול מפורט שמאפשר הערכת מקור הבעיה ולא רק התבטאותה הסימפטומטית. הערכה זו יכולה להמשך כשעה ובמהלכה נשאל המטופל שאלות רבות הנוגעות לרקע בריאותי, מחלות עבר, אורח חיים, הרגלי שינה ואכילה ועוד.
הגדרת הכאב חשובה משום שכך ניתן להראות לאדם הסובל ממנו התקדמות בהליך הטיפולי.
כאב הוא סימפטום אישי ולא בהכרח מדיד. שיטות המדידה הקונוונציונלית נעזרות בהערכת סף כאב באמצעות דקירה עדינה, חימום העור או כל גירוי אחר. ככל שנדרש גירוי חלש יותר כך הרגישות לכאב מוערכת כחזקה יותר. אך למרות האמור לעיל, מדידות אילו אינן נחשבות למדד מעבדתי מהימן ומה שקובע זו תחושת החולה והתנהגותו.
אחת הדרכים להעריך כאב היא לא לפי דיווח על עוצמתו אלא לפי האופן שבו הכאב מגביל את חיי המתלונן (ולעתים גם את סביבתו הקרובה). האם הוא ממשיך לקיים פעילות רגילה (לימודים, עבודה, משפחה, פעילות פנאי) או שהוא נמנע מהם?  דוגמא לכך היא שאלון MIDAS הממפה כאב ראש אך יכול לסייע לכל מטפל בהערכת המגבלות גם בסוגי כאב אחרים.
 
שאלון MIDAS להערכת הילד
Migraine Disability Assessment score

1. כמה ימי עבודה או לימודים הפסדת במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי (ראש) ?
2. כמה ימי עבודה או לימודים נפגעו בלפחות 50% מהתפוקה במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי (ראש) ?
3. כמה ימי פעילות בבית (עבודות בית, שיעורים, פעילות פנאי ביתית) הפסדת במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי (ראש) ?
4. כמה ימי פעילות בבית נפגעו בלפחות 50% מהתפוקה במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי (ראש) ?
5. כמה ימי פגישות עם המשפחה, או פעילות חברתית במהלך שלושת החודשים האחרונים הפסדת על רקע כאבי (ראש) ?
סה"כ ימים

א. בכמה ימים במהלך שלושת החודשים האחרונים היו לך כאבי (ראש) ?
ב. דירוג של 1-10, בממוצע, מהי רמת הכאב (הראש) שלך? (0=ללא כאב, 10=כאב בלתי נסבל)

 
לאחר הבירור המקיף יש לנתח את התשאול ולהגיע לאבחנה המתאימה. לימודי רפואה משלימה מכשירים את המטפל , לא רק להגיע לאבחון המגדיר את הבעיה ברמה האנרגטית (ולא רק הפיזית) אלא גם להגדיר את מטרות הטיפול והאסטרטגיה שיש לנקוט כדי להשיג אותן.
 
הצבת מטרות לטיפול
הגדרת ציפיות היא חלק חשוב מההליך הטיפולי. אם נציב יעדים גבוהים מידי תתכן אכזבה של המטופל. לכן חשוב לבחור יעדים אפשריים ולהגדיר להם לוחות זמנים.
למשל, ניתן להגדיר שמטרת שני הביקורים הראשונים ליצור קשר, להקנות טכניקות נשימה והרפיה ולכן לשפר את סיכויי המשך הטיפול.
ניתן להגדיר שמטרת הטיפול בטווח של חודשיים הוא חזרה לתפקוד תקין גם אם הכאב לא חלף באופן משמעותי. יש לזכור שרבים נופלים ב"מלכודת הכאב" משום שהם הופכים אותו למרכז עולמם ונמנעים מדברים שאמורים למלא אותם בשמחה. הם עלולים להימנע ממפגשים חברתיים, התקדמות בקריירה או קשרים משפחתיים יציבים ולהפוך את כאבם לדבר המשמעותי ביותר שסובב אותם.
אסטרטגיית הטיפול כוללת שימוש בגישות טיפול שונות, למשל:

טיפולי מגע - שיאצו / טווינא ועיסוי
שיטות אילו נמצאו כתורמות לשיכוך כאבים, הרגעת חרדה, שיפור השינה וסוג של תקשורת לא מילולית אלטרנטיבית במקום שהסברים וטיפול פסיכולוגי לא משיגים את יעדם.
 
דיקור סיני
אקופונקטורה נחשבת לשיטת טיפול עתיקה ויעילה לשליטה על כאבים. אמנם לא כל המנגנונים הפיזיולוגיים ברורים אך קיימת הנחה שהדיקור מאיץ את הפרשת האנדורפינים (סוג של הורמוניים הפועל בדומה למורפיום). בראיה סינית הדיקור יכול לפתוח חסימות אנרגטיות. לפעמים הדיקור אפקטיבי גם בכאבים אקוטיים. מקובל לשלב אותו עם שיטות המגע לעיל.
 
דמיון מודרך
קיימים מחקרים רבים המעידים שדמיון מודרך משפר לא רק את היכולת להפיג כאב אלא משנה את הרקמה הפגועה בפועל. ייתכן שתרגולי ההדמיה משפיעים על ארגון תפקודי מחודש באמצעות גירוי מרכזים שונים במוח. התרגול זול, בטוח וקל ללמידה. בנוסף הוא מעסיק את המטופל בתקופה שבין הטיפולים ונותן לו תחושת שליטה על כאביו.
 
חשיבה חיובית
אנשים פסימיים נותנים יותר משקל לכאבים שלהם. אדם אופטימי יתמודד טוב יותר עם כאבים, יציית יותר להמלצות המטפל ולכן, סיכויי הצלחת הטיפול ישתפרו אצלו. קשה להפוך אדם פסימי לאופטימי, בעיקר אם הוא סובל מכאבים. לימודי רפואה משלימה מקנים כלים להתערבות התנהגותית המתבצעת כחלק מטיפולים משלימים שונים כמו שיאצו, טווינא, תזונה, דיקור או צמחים.
 
צמחי מרפא
הגישה המשלימה (הכוללת את הרפואה הסינית) מניחה שצמחי מרפא משפיעים הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי. כיוון שהרפואה המשלימה לא מפרידה בין גוף לנפש מתקיימת כאן עבודה טיפולית משולבת. שילוב צמחי מרפא בטיפול מאפשר צמצום מינוני תרופות משכחות כאבים, משפר תחומים אותם הטיפול התרופתי לא מספק ומתמודד עם בעיות המוכרות כשורש הבעיה בראיה קונוונציונלית, כמו במקרים של דלקות, הפרעה הורמונאלית, דיכאון או פגיעה עצבית. עם זאת, טיפול הרבולוגי דורש מיומנות גבוהה של המטפל ושיתוף פעולה עם הרופא המטפל (כדי לעקוב אחר בדיקות מעבדה ולמנוע אינטראקציה אפשרית עם תרופות).

לסיכום, אנו רואים כי הרפואה המשלימה מציעה גישות טיפוליות רבות ומגוונות. לכל מטופל יש להתאים את הגישה או שילוב הגישות המתאימות לו ביותר, על פי אמונתו, הרגליו, היענותו לטיפול, זמינותו ויכולתו הכלכלית.
 
מאמרים:
 

 

 

 

 
חדשות האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


054-4684146
 
            כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה   
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן