אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
 
 

נקע

Sprain
 
 
נקע הינו פגיעה ברצועה או ברצועות התומכות במפרק כל שהוא המתבטאת במתיחה קיצונית המלווה בקרע חלקי או מלא של רקמת הרצועה.
הפגיעה מלווה, בד"כ בתופעת כאב המחריפה בעת הנעת המפרק הפגוע, שטף דם פנימי עקב פגיעה בכלי דם קפילאריים, נפיחות, אודם ומוגבלות תנועה.

נקעפגיעת נקע נגרמת עקב מתיחת-יתר של הרצועה, שמוש-יתר, חבלה או בגלל כשל תפקודי של הרקמות הרכות התומכות  את המפרק כגון רצועות, גידים ושרירים.
 
נהוג לדרג את חומרת הנקע על-פי שלוש דרגות: נקע קל (דרגה ראשונה) מתבטא בקרע מינורי של סיבי הרצועה לעומת נקע חמור (דרגה שלישית) המתבטא בקרע מלא של הרצועה.
רוב מפרקי הגוף חשופים לפגיעת נקע אולם המפרקים הפגיעים ביותר הינם מפרקי הקרסול, הברך והאצבעות.
נקע במפרק הקרסול הינו הנפוץ ביותר מאחר ומפרק זה נושא את רוב משקל הגוף והינו עומד תחת עומסים גדולים בעיקר במצבי תנועה כגון הליכה, ריצה או נחיתה לא מאוזנת על כף הרגל.
 
הטיפול הראשוני בפגיעת נקע כולל בדרך-כלל: מנוחה והמנעות זמנית מתנועה של המפרק הפגוע, שימוש בקומפרסים של קרח לבלימת התפתחות תהליך דלקתי ולעצירת שטפי דם פנימיים, חבישה תומכת לייצוב המפרק ולמניעת נפיחות וכן מומלץ, בד"כ להגביה את המפרק הפגוע ביחס לשאר איברי הגוף למניעת התפתחות בצקת ברקמות הפגועות.

לאחר השלב האקוטי של הפגיעה רצוי להסתייע, מוקדם ככל האפשר בתרגילי פיזיותרפיה, עיסוי רפואי או עיסוי רקמות עמוק הכוללים הנעות פאסיביות ואקטיביות של המפרק הפגוע לשיחזור תפקודי התנועה הנורמטיביים של המפרק, לזירוז החלמתו ולרכישת דפוסי תנועה ויציבה נכונים.
לאחר החלמה של המפרק, כאשר המפרק מסוגל לבצע את מלוא תנועותיו ללא כאב - רצוי לעבור תהליך שיקום הכולל חיזוק השרירים, הגידים והרצועות התומכות במפרק למניעת פגיעה חוזרת .
 
רוב פגיעות נקע מסתיימות בהחלמה מהירה ומלאה אולם במקרים קיצוניים, בעיקר כאשר רצועת המפרק נקרעת במלואה נדרשת התערבות כירורגית לאיחוי הרצועה הקרועה.
 
 
המידע לעיל הינו חלקי ואין להתייחס אליו כמידע רפואי, יעוץ רפואי או כהמלצה רפואית !
 
_________________________________________________
 
 


 

 

 
 
 
 
 

 
  
או חייג:
054-4684146054-4684146

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן