אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, עמוד שדרה, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
054-4684146
 
 
 
 
 
 

סיאטיקה / אישיאס

Sciatica
 
 
העצב הסיאטי
המונח הרפואי הנפוץ "סיאטיקה", או "אישיאס" מתייחס בעיקר לתופעת כאב, כאבים אשר נוצרים בעקבות גירוי או לחץ על  שורשי עצבים אשר מתאגדים במוצאם מעמוד השדרה (L4-L5-S1) ויוצרים את העצב הארוך ביותר בגוף, העצב הסיאטי - לרבות לחץ הפועל על שלוחת העצב הסיאטי, לאורך מסלולו המפותל במורד האגן, במעמקי העכוז, לאורך הירך ועד לקצה אצבעות הגפה התחתונה.
 
העצב הארוך ביותר בגוף
מבחינה אנטומית, כאמור שורשי העצבים היוצאים מבין החוליות המותניות L4 - L5 ומחוליות העצה S1 - S3  מתאחדים לאחר מוצאם מעמוד השדרה ויוצרים כחטיבה אחת את העצב הארוך ביותר בגוף, הוא העצב הסיאטי (Sciatic nerve).
 
לחץ מכאני, או גירוי הפועל על שורשי עצבים הנ"ל, במקור מוצאם מבין חוליות עמוד השדרה, או בסמוך למקור מוצאם או לאורך מסלול העצב הסיאטי, מייצר תהליך דלקתי במוקד הלחץ. לחץ זה פוגע בתפקודי העצב הסיאטי ובעקבות כך, מלבד תופעות של הקרנת כאב ו/או חולשת שרירים, עלולים להופיע גם סימפטומים נוירולוגיים אופיינים כגון: חוסר תחושה, תחושות נימול, דקירה, צריבה וכדומה.
 
במקרים משמעותיים של "סיאטיקה" תיתכן, אף פגיעה בתפקודים המוטוריים של האיברים המעוצבבים על-ידי העצב הסיאטי כגון:
א. פגיעה בהפעלה של הגפיים התחתונות עקב ירידה בכוח המוטורי, הגס אשר מתבטא בחוסר שליטה על שרירי הגפיים התחתונות  ו/או במוגבלות תנועה של הגפיים, בד"כ בצד אחד של הגוף.
ב. במקרים קיצוניים תיתכן, גם תופעה של אי-שליטה על פעולת הסוגרים בקצה מערכת העיכול, פגיעה בתפקודי שלפוחית השתן ועוד.
 
גורמי סיכון
 הלחץ על שורש העצב הסיאטי והתהליך הדלקתי הנלווה נוצרים, בד"כ כתוצאה ממספר גורמי סיכון אפשריים כגון:
 
העצב הסיאטי
א. התכווצות שרירים באזור הגב התחתון, אגן הירכיים או העכוז עקב שימוש-יתר, מתיחת שרירים או עקב מתחים נפשיים, (Strain, Muscle spasm).
ב. פריצה או בלט בדיסק בין-חולייתי (Disc herniation).
ג. שינויים ניווניים במבנה החוליות (Osteoarthritis) לרבות היצרות תעלת עמוד השדרה או היצרות של המעברים הפנימיים בחוליות עמוד השדרה (Stenosis).
ד. תת-פריקה של החוליות (Subluxation) או תזוזת החלקה של אחת החוליות (Spondylolisthesis).
ה. אספקת דם לקויה לעמוד השדרה - איסכמיה (Ischemia).
ו. חבלה פיזית בעמוד השדרה.
ז. חוסר איזון שרירי, יציבה לקויה, משקל-יתר.
 
יש לציין, כי רק 6% מכלל מקרי הסיאטיקה נובעים במקור מאי-סדירות עצבית הקשורה לחוליות עמוד השדרה כגון בלט דיסק או פריצת דיסק.
רוב רובם של של הסימפטומים המיוחסים לתופעת ה'סיאטיקה' נוצרות עקב התכווצות שרירים ספונטנית או כרונית לאורך מסלול העצב.
נקודות מעוררות כאב הקיימות בשרירים: Qudratus lumborum, Psoas, Gluteus medius, Gluteus minimus, Adductor magnus, Tibialis anterior, Soleus מקרינות כאב לאורך כל הגפה וכן מגבילות את תנועתו.
 
 פריצת דיסק  Disc herniation
חוליות עמוד השדרה מרופדות באמצעות כרית סחוסית גמישה המפרידה בין החוליות והנקראת דיסק בין-חוליתי Intervertebral disc.
במקרים קיצוניים כאשר נפרצת מעטפת הדיסק הבין-חולייתי והנוזל הפנימי שלה חורג החוצה מבין סיבי המעטפת עלול להיווצר לחץ ישיר
על שורש עצב המסתעף מבין לחוליות - לחץ זה מלווה בדרך-כלל בהתהוות תהליך דלקתי הגורם לתופעות כאב הקורן אל הגפיים התחתונות ובמקרים חמורים, אף גורם לפגיעה בתפקודי הגפיים (Radiculopathy).
 


היצרות עמוד השדרה Spinal stenosis
סימפטומים של "סיאטיקה" עלולים להופיע בעקבות לחץ הנוצר כתוצאה מהיצרות החלל הפנימי של תעלת עמוד השדרה או מהיצרות של המעברים הפנימיים הקיימים בין מפרקי החוליות אשר משמשים תעלות מעבר לשורשי העצבים במוצאם מתעלת עמוד השדרה - נוצר, בד"כ בגלל שינויים ניווניים מצטברים במבנה החוליות.

ספונדילוליטזיס - Spondylolisthesis
שינוי במנח החוליות המותניות המתבטא בתזוזה או החלקה לכיוון קדימה של חוליה ביחס לחוליה אחרת אשר תחתה, בד"כ נפוץ בין חוליה L4 לחוליה L5 ובין עצם העצה - חוליה S1. שינוי זה גורם ללחץ ישיר על שורש העצב וליצירת תהליך דלקתי.

התכווצות שרירים והילכדות עצבים
התכווצות מקומית של שרירים באזור הגב התחתון עלולה לגרום לדחיסה ולדחיקה את הדיסקים הבין-חוליתיים ובעקבות כך ללחץ על שורשי עצבים(Muscle spasm).
התכווצות מקומית של שרירים באזור הגב התחתון, האגן והעכוז עלולה לגרום ללחץ מכאני על שלוחות העצבים החולפים באזור, לדוגמא התכווצות של השריר האגסי Piriformis הממוקם בחלק האחורי של האגן, מתחת לשריר העכוז הגדול אשר מצטלב עם תוואי
מסלולו של העצב הסיאטי העובר תחתיו עלול לגרום ללחץ על העצב הסיאטי ולכידתו בין סיבי השריר המלווה בתופעת כאב מקומי ובכאב קורן (Entrapment).

 
הטיפול ב"סיאטיקה" - הגישה הטבעית

התרת התכווצויות בשרירים בגב התחתון, האגן והעכוז ע"י טכניקות עיסוי שונות כגון עיסוי רקמות עמוק ועיסוי רפואי תורמים באופן ישיר לשיכוך כאבי ה"סיאטיקה" ולבלימת התהליך הדלקתי בסביבת שורשי העצבים באופנים הבאים:
 
א. הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את החוליות מגדילה את המרווח שבין חוליות עמוד השדרה ומפחיתה את הלחץ על הדיסקים הבין-חוליתיים ועל שורשי העצבים.
ב. הרפיית השרירים באזור האגן והעכוז מפחית את הלחץ הרב שיוצר, בד"כ השריר האגסי Piriformis הממוקם עמוק מתחת לשרירי העכוז ובכך פוחת הלחץ על העצב הסיאטי.
ג.. שיכוך כאבים באזור הגב התחתון, האגן והעכוז והרגעת מערכת העצבים הכללית מפחיתה באופן ישיר את התכווצות השרירים וכך פוחת הלחץ על העצב הסיאטי.
ד. הגברת זרימת דם וחומרי בניה אל הרקמות הפגומות להאצת תהליך ההחלמה
ה. הנעות יזומות של המפרקים לצורך פתיחת חסימות סירקולטיביות ומוטוריות וכן לצורך שיחזור תפקודי התנועה של הגפיים.
.
המידע לעיל הינו חלקי ואין להתייחס אליו כמידע רפואי, יעוץ רפואי או כהמלצה רפואית !
_________________________________________________
 
אם הנך מעדיף /ה לטפל בכאביך ללא תלות מתמשכת במשככי כאבים !
עשה /י צעד ראשון לפתרון בעייתך ובוא/י, לבדיקה במרפאתנו
 

 
הבדיקה כוללת:
מבדקים תנועתיים של מפרקי הגוף, זיהוי מגבלות תנועה, בדיקת דפוס יציבה, בדיקת מנח חוליות עמוד שדרה ומנח כפות הרגליים,
  אבחון תופעות כאב, סימפטומים ופתולוגיות, ניתוח היסטוריה רפואית אישית, ניתוח צילומי הדמייה, יעוץ אישי והמלצות לתוכנית טיפולית
 
או חייג/י: 054-4684146
_________________________________________________


סיאטיקה פסיכוסומטית

כבר בתחילת המאה הקודמת חקר וגילה הפסיכואנליסט האוסטרי / אמריקאי ד"ר וילהלם רייך, עמיתו המקצועי של ד"ר זיגמונד פרויד כי מתחים, חרדות ורגשות מודחקים, מתורגמים בגוף האדם לתגובות פיזיולוגיות ממשיות כגון כיווץ שרירים וכיווץ רקמות אחרות.

רשימת הדוגמאות הממחישות את הקשר הפסיכוסומטי הישיר בין גוף לנפש (פסיכו-נפש, סומטי-גופני) הינה ארוכה, מקיפה את כל מערכות הגוף, ומתבטאות בגוף כתופעת כאב, כאבים אשר הינם, כאמור יצירה ספונטנית של מנגנון ההגנה התת-הכרתי המגן עלינו מפני רגשות קיצוניים או מחשבות קשות אשר איננו מסוגלים להכיל.
מנגנון ההגנה התת-הכרתי משתמש בתחושת הכאב כאמצעי הסחה יעיל ביותר להדחקת אותן חוויות רגשיות בלתי נסבלות.

מנגנון ההגנה התת-מודע שלנו ער לכך שהופעת כאב במקום כל כל-שהוא בגופנו תמשוך מייד את מלוא תשומת ליבנו ולכן כאשר הוא מזהה מצוקה רגשית קיצונית הוא, כאמור מייצר כאבים, פשוט ע"י פעולת כיווץ רקמות שרירים באזור נבחר בגוף אשר גורמת להפחתה של אספקת דם אל אותו אזור מסויים בגופנו Ischemia על-מנת לייצר באותו מקום ריאקציה דלקתית המלווה בכאב, כאבים.
ככל שעוצמת החויה הרגשית המודחקת קשה יותר, כך נדרשת הסחה גדולה יותר ולכן גם עוצמת הכאב תהיה גבוהה יותר!

מן הראוי להבהיר, כי תופעת הכאב הפסיכוסומטי איננה פרי דמיון לא מציאותי אלא חווית כאב פיזית מוחשית המתרחשת בגוף בעוצמות משתנות. ניתן להניח שאין אדם על פני הארץ אשר לא חווה אי-פעם כאב פסיכוסומטי. הכאב הפסיכוסומטי הינה תופעה אנושית ואוניברסלית אשר נבדלת בין אדם לאדם רק במיקומה, עוצמתה ובמשך הופעתה.

למרות ש"סיאטיקה" פסיכוסומטית הינה אחת מהצורות הנפוצות של כאב מוקרן, היא איננה זוכה, כאמור לאבחנה מבדלת המכילה את הגורם הנפשי - המערכת הרפואית הקונבנציונלית, פשוט לא ערוכה דייה כדי לטפל באופן ממוקד בבעיות הכרוכות באינטראקציה בין גוף ונפש.

טיפול במגע והפעלה תנועתית יזומה של המטופל /ת באמצעות שיטות טיפול במגע כגון עיסוי רקמות עמוק ועיסוי רפואי עושים נפלאות בתחום זה והשפעת הטיפול מתבטאת הן בשיפור התפקודים הפיזיים / מוטוריים של המפרקים במנגנון שלד / שריר והן בהקלה במישור הרגשי.
 
בהיבט הפיסיקאלי המיידי - הרפיית השרירים והגמשת הרצועות המקיפות את החוליות מגדילה את חלל המרחב שבין חוליות עמוד השדרה, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים ועל הדיסקים הבין-חוליתיים ובכך תורמת באופן ישיר לשיכוך הכאבים הנלווים ולבלימת התהליך הדלקתי בסביבת שורשי העצבים.
 
במקביל, הגברת זרימת הדם והאצת התהליכים הסירקולטיביים הטבעיים של הגוף באמצעות עיסוי רקמות עמוק ו/או עיסוי רפואי מחישה חומרי בניה וחלבונים נוגדי דלקת אל הרקמות הפגומות אשר חיוניים מאד לזרוז תהליך ההחלמה.
 
אשר על כן מובנת ההמלצה הגורפת להשתמש בשירותי טיפול במגע לפתרון בעיות כאב אשר מקורם גם במתחים נפשיים.

לצפייה בסרטון Youtube המתאר מאפיינים הגורמים סיאטיקה - לחץ/י למטה: 
 


 

 

 
 
 
 
 

 
  
או חייג:
054-4684146054-4684146

        כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה 
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן