אנטי כאב קליניקה
טיפול בכאבי גב, צוואר, גפיים ושיקום תנועתי אורטופדי
אנטי כאב קליניקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לתיאום
בדיקה או טיפול 
 
054-4684146
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שיטת דורן Dorn method

 
 
ריפוי באמצעות עמוד השדרה "Healing through the spine"
 
"שיטת דורן" הינה שיטת טיפול ייחודית המיועדת לטיפול בפתולוגיות של גוף הנובעות במקורן מחוסר איזון של אגן הירכיים ומתופעת תת-פריקה (Subluxation) של חוליות עמוד השדרה..

עיקרו של הטיפול על פי "שיטת דורן" מתמצה בהשבה הדרגתית של חוליות עמוד השדרה ו/או מפרקי אגן הירכיים אל מיקומם המקורי והחזרתם לתפקוד נורמטיבי עד לכלל איזון כולי של מערכת שלד שריר.
 
Dieter Dornהיסטורית, עקרונות הטפול הבסיסיים של "שיטת דורן" שאובים מתוך מורשת טיפולית עממית וותיקה הרווחת ברחבי גרמניה.
השיטה נקראת על שמו של דיטר דורן (Dieter Dorn) אשר הניח את היסודות לשיטה במתכונתה המודרנית והחל משנת 1970 להעמיד שורה של תלמידים נלהבים אשר הפיצו את התורה דרך גרמניה, אוסטריה ושוויצריה אל העולם כולו.
 
כיום – במתכונתה העכשוית מזוהה "שיטת דורן" כשיטה בעלת אוריינטציה המקבילה למגוון שיטות טיפול מוכרות כגון: אוסטיאופתיה (Osteopathy), כירופרקטיקה (Chiropractic), תראפיה מנואלית (Manual therapy), רולפינג / אינטגרציה מבנית (Rolfing), עיסוי רפואי (Medical massage therapy),
עיסוי רקמות עמוק (Deep tissue massage therapy) ועוד.
 
העיקרון המנחה של "שיטת דורן" הוא הנחת יסוד הטוענת כי מירב תחלואי הגוף נובעים מסטייה או תת-פריקה (Subluxation) של  מפרקי אגן הירכיים ו/או חוליות עמוד השדרה אשר משפיעה על תפקודי מערכות הגוף כולן.
 
 
מוצא שורשי העצבים ואיברי היעד הנשלטים
 

 

 
 
Daniel D. Palmer תמיכה גורפת להנחת היסוד המקצועית הנ"ל, אנו מוצאים במקביל, גם אצל התפיסה הטיפולית מתחום הכירופרקטיקה, על-פיה: 95% מכל מפגעי הגוף נוצרים עקב תת-פריקה של חוליות עמוד השדרה !
כדברי מייסד תורת הכירופרקטיקה, דניאל פאלמר (1897):
A subluxated... vertebra is the cause of 95% percent of all diseases - Daniel D. Palmer
 
האפקט הדינמו-תראפי של שיטת דורן
 
להבדיל מהטכניקה הנהוגה בתחום הכירופרקטיקה אשר בה מבצע הכירופרקטור מניפולציות על המטופל כאשר גוף המטופל נמצא, בד"כ במצב סטאטי, בו נוטה הגוף לשמר ולקבע נוקשות של מפרקים  ו"קיצורים" של שרירים -
 
"שיטת דורן", משתמשת בהפעלה אקטיבית של מפרקי המטופל (הן במהלך הטיפול והן במהלך שלב השיקום) אשר מעניקה יתרון טיפולי רב השפעה הודות לתנועה המתמדת המייצרת תנאים פיזיים אידיאליים להשתחררות מקיבעונות קיימים והזדמנות פז לרכישה של דפוסי תנועה חדשים ומתוקנים.

לצפייה בסרטון Youtube המדגים את מאפייני "שיטת דורן" לחץ על הקישורית.אסימטריה של הגפיים התחתונות
כדוגמא אופיינית להמחשת הפער בין הגישה הטיפולית של הרפואה המערבית הקלאסית לבין הגישה הטיפולית נושאת הבשורה של שיטת דורן ניתן להמחיש באמצעות תופעה נפוצה הקיימת אצל 99% מכלל האוכלוסייה - אסימטריה של הגפיים התחתונות בגוף, כפי שיובאר להלן.
 
בבדיקה השוואתית המאבחנת הפרשי אורך בין רגל אחת לשנייה (לעיתים, עד כדי מספר סנטימטרים) מציעה, בדרך כלל הרפואה המערבית חוות-דעת מקצועית אשר מתבססות על הנחת יסוד מוטעית המייחסת את ההפרשים באורך הרגליים לליקוי מבני, גרמי בגפיים התחתונות - ליקוי המכונה "קיצור רגל" וממליצה בד"כ על שימוש בתותב מתקן או, אף התערבות פולשנית (ניתוח) - לעומת זאת, שיטת דורן מציעה פרשנות שונה לחלוטין לתופעה זו ומשכילה להבחין ולהפריד בין ליקוי מבני גרמי מולד* לבין ליקוי תיפקודי הנפוץ, כאמור בקרב 99% מן האוכלוסייה ומקורו בסטייה נרכשת, אך הפיכה באגן הירכיים ו/או חוליות עמוד השדרה אשר נוצרת כתוצאה מדפוסי יציבה או דפוסי תנועה לקויים !
_________________________________________________________
* ליקוי גרמי מולד הינה תופעה נדירה יחסית הקיימת אצל אחוז אחד בלבד בקרב האוכלוסייה ומתבטאת בקיצור של עצם השוק, קיצור של עצם הירך או פריקה מולדת של עצם הירך - Congenital Dislocation Hip
 
 
אגן הירכיים – זירת שינויים מרכזית
אגן הירכיים בנוסף לתיפקודו כציר מרכזי לתנועות הגוף משמש גם בסיס הנושא על גביו את עמוד השדרה ואת משקל כל פלג הגוף העליון.
אגן הירכיים פועל כמנגנון משולב המורכב ממספר מפרקים ומהווה בגלל מבנהו הייחודי ובגלל מיקומו האסטרטגי כמרכז הכובד של הגוף - זירת שינויים פיזית המשפיעה על האיזון המבני של כל הגוף.
 
מפרק ירך / כסל – Hip joint
מפרק הירך / כסל הינו מפרק הנוצר ממפגש הראש הכדורי של עצם הירך Femur עם ה"מכתש" הקעור Acetabolum אשר בעצם הכסל - מפרק הירך בהיותו מפרק מסוג "מכתש ועלי" הינו בעל טווחי תנועה רב-כיווניים ולכן הינו חשוף לעומסי מתיחה המובילים לעיתים לתופעת תת-פריקה של המפרק.
 
מפרק עצה / כסל – Sacroiliac joint
מפרק הכסל / עצה הינו מפרק הנוצר ממפגש עצם הכסל עם עצם העצה המהווה, כאמור בסיס עליו נשענות חוליות עמוד השדרה.
 
 
לאור המתואר לעיל - לעיתים קרובות, במצב בו קיימת התרופפות כרונית של שרירים ו/או הרצועות התומכות במפרקים הנ"ל עלולה להיווצר נטייה של אגן הירכיים אשר תיגרום גם לנטייה של חוליות עמוד השדרה המותניות ובעקבות זאת, בתגובת שרשרת תיווצר נטייה נגדית "מתקנת" של חוליות עמוד השדרה העליונות אשר קרוב לוודאי תייצר נטייה נגדית נוספת באזור החוליות הצוואריות !
 
 

 
לסיכום – סטייה של מנח אגן הירכיים תוביל, בד"כ גם לסטייה של חוליות עמוד השדרה (כפי שמתואר בציור שלמעלה).
סטייה זאת יוצרת עומסים בלתי רצויים על הדיסקים הבין-חולייתיים ולחץ על שורשי עצב באיזור מוצאם מעמוד השדרה - על כל ההשפעות המזיקות המשתמעות מכך !
הטיפול באמצעות שיטת דורן מציע דרך טבעית ונוחה לטיפול בבעיות המורכבות המתוארות לעיל.
 
בברכה
ואיחולי שפע בריאות
                                            
גדעון מילק

 

________________________________________________________
 


 עשה/י צעד ראשון ליצירת שינוי ובוא /י לבדיקה במרפאתנו !

הבדיקה כוללת:
 אבחון תופעות הכאב, כאבים, זיהוי מגבלות תנועה,
בדיקת דפוס יציבה, מנח חוליות עמוד שדרה ומנח כפות הרגליים,
  בדיקת היסטוריה רפואית אישית ויעוץ אישי
 
נשמח לתאם עמך מפגש לבדיקה ויעוץ אישי
 
 
או חייג/י: 054-4684146
_________________________________________________
 
 
מאמרים בתחום: 
 
 

 

 
חדשות האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


054-4684146
 
            כל זכויות היוצרים של מסמך זה שמורות © לגדעון מילק - אנטי כאב קליניקה   
 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן