בלט דיסק, פריצת דיסק

 

התכווצות שרירים, מתיחת-יתר של שרירים וכן תופעות 'בלט דיסק' ו'פריצת דיסק' יוצרים לחץ פיזי, ישיר על שורשי העצבים המסתעפים מבין חוליות עמוד השדרה.


הלחץ הפיזי החריג אשר פועל על שורשי העצבים, פוגע במוליכות החשמלית של שלוחות העצבים ויוצר תופעות כאב, כאבים, לרבות הקרנת כאב אל הגפיים הנשלטות ע"י אותם עצבים.


הפרעות תחושה, כגון: תחושת 'נימול', 'צריבה' או תופעת חוסר תחושה, הינן הפרעות נוירולוגיות, אופייניות לבעיות אורטופדיה, כגון: בלט דיסק, פריצת דיסק, או סיאטיקה.

נזקים עצביים

הלחץ החריג על שורשי העצבים ואף על חוט השדרה עצמו, עלול לפגוע בתפקודי התנועה של הגפיים העליונות ו/או התחתונות ובמקרים חמורים, עלול אף לפגוע בתפקוד של איברים פנימיים, כגון: תפקודי לב / ריאה, תפקודי מערכת העיכול, מערך הסוגרים ואף בתפקוד של איברי המין.

אם כך, מה הוא הפתרון ?

הטיפול הראשוני בבעיות עמוד שדרה כגון 'בלט דיסק' ו'פריצת דיסק', הינו, כמובן טיפול שמרני, טבעי אשר מטרתו המידית, היא הפחתת הלחץ הפועל שורשי העצבים ושיכוך תופעת הכאב.

שחרור הלחץ הבין-חולייתי בעמוד השדרה (בלט דיסק) באמצעות הגדלה של המרווח המפריד בין חוליה לחוליה – מפחית באופן ישיר את הלחץ על שורשי העצבים, בולם את התהליך הדלקתי ובכך משכך את תופעת הכאב אשר אופיינית לתופעות 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק', 'סיאטיקה' ועוד.

בלט דיסק ו'שחרור לחץ בין-חולייתי' ?

שחרור 'לחץ בין-חולייתי' (לא ניתוחי) מתבצע בפועל באמצעות הרפיה, הגמשה והארכה של רקמות מכווצות בסביבת עמוד השדרה, כגון שרירים מכווצים, גידים ורצועות, כל זאת לצורך הגדלה טבעית והדרגתית של המרווח הקיים בין חוליה לחוליה.

שחרור ה'לחץ הבין-חולייתי' מיועד, כאמור לשיכוך כאבי גב וצוואר (בלט דיסק, פריצת דיסק) וכן לשיכוך הקרנות עצביות (נוירולוגיות) הפועלות על הגפיים , כגון: תחושת 'נימול', 'צריבה', חוסר תחושה, הקרנת כאב ועוד.

 

עיסוי רפואי אורטופדי

הצלחתן הרבה של שיטות הטיפול במגע, כגון 'עיסוי רפואי אורטופדי', או 'עיסוי רקמות עמוק' לפתרון בעיות כאב ובעיות אורטופדיה, מיוחסת לניצול החכם אשר עושות שיטות אלה בתכונות הריפוי הטבעי של גופנו, קרי היכולת המבורכת ליצור תנאים מתאימים בגוף לצורך האצה של תהליך ההחלמה באופן הבא:

– האצה של אספקת דם וחומרי בניה אל הרקמות הפגועות


– שיחרור והרפיה של התכווצויות שרירים ורקמות נוקשות


– שיחזור ושיקום תפקודי התנועה של השרירים והמפרקים


– בלימת תהליכים דלקתיים ופיזור בצקות ושטפי דם


– חיזוק הכוח והסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות


– שיקום תפקודי תנועה ותיקון דפוס יציבה, ו דפוס תנועה


הטיפול הטבעי משחרר את המטופל/ת משימוש במשככי כאבים וכן מבטל, לעתים קרובות את הצורך בהתערבות פולשנית, מתוכננת כגון ניתוח, או הזרקה בין-חוליתית.

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 


בלט דיסק, פריצת דיסק – הפתולוגיה

הדיסק הבין-חולייתי אשר משמש כמו 'כרית ריפוד' – יוצר מרווח הפרדה חיוני בין חוליה לחוליה, כדי לאפשר תנועה חופשית של מפרקי החוליות וכן משמש כ"בולם זעזועים" לצורך הגנה על שלמות עמוד השדרה מפני עומסים קיצוניים.

 

מנגנון הפגיעה

בלט דיסק – כתוצאה מעומס ולחץ מכאני על כרית הדיסק נוצרת, חריגה בולטת של דפנות הדיסק כלפי חוץ, בד"כ לכיוון אחורי ו/או לצדדים.
פריצת דיסק, בקע דיסק – תחת לחץ קיצוני נפרצת מעטפת הדיסק והנוזל הג'לטיני אשר בתוכו, פורץ מבין סיבי המעטפת אל סביבת חוט השדרה ושורשי העצבים.
פריצת דיסק, בלט דיסק, או בקע דיסק גורמים, בד"כ ללחץ ישיר על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים. לחץ זה יוצר תהליך דלקתי, מקומי אשר פוגע בתפקודי העצבים וכאמור יוצר תופעות כאב והקרנת כאב.

גורמי סיכון

התקצרות, או התכווצות קיצונית של שרירים בסביבת חוליות עמוד השדרה.


צמצום, או קריסה של המרחב הבין-חולייתי ו/או שינויים ניווניים בדיסק הבין-חולייתי.


שינויים מכאניים במבנה עמוד השדרה כגון: סטייה, החלקה, או פריקה של החוליות.


ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון: סיבוב ו/או כפיפה, בו זמנית של הגוו.


חולשת שרירים, משקל-יתר, חבלה וכמובן דפוס יציבה, או דפוס תנועה לא תקין.

 

הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי הנפוץ

לצורך בלימת התהליך הדלקתי משתמשת הרפואה המערבית בתרופות נוגדות דלקת כגון: אטופן, ארקוקסיה, וולטרן וכן בהזרקה  של סטרואידים, ישירות אל סביבת תעלת עמוד השדרה (אפידורל).
לשיכוך תופעות כאב, כאבים, נפוץ שימוש בתרופות כגון: נופאן, טרמדקס, אופטלגין וכן נגזרות שונות של מורפין.

מסתבר, כי הטיפול התרופתי, הינו המענה, הכמעט אוטומטי של מערכת הבריאות המקומית עבור בעיות כאב כרוניות אשר נובעות מפתולוגיות עמוד שדרה, כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק וכו'.

מסתבר, כי תרופות לשיכוך כאבים ו/או דיכוי דלקת, אומנם מספקות הקלה זמנית ואף מסייעות בניהול המחלה אך, לצערנו, הן אינן מספקות מענה אמיתי לפתרון שורש הבעיה וכהוכחה לכך- די אם נפסיק להשתמש בתרופות לפרק זמן קצר – אז, קרוב לוודאי שהכאבים יופיעו שוב.

מעבר לתלות הלא רצויה בתרופות וכימיקלים, דאגתנו נתונה לתופעות לוואי מזיקות אשר מופיעות עקב שימוש ממושך במשככי כאבים.
ד"ר חיים-משה אדהאן, מנהל היחידה לשיקום כאב במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר: "בישראל היום, יותר אנשים מתים מתופעות לוואי של השימוש בתרופות לדיכוי כאב, מאשר בתאונות דרכים או בפעילות טרור". לא יאמן !

 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 


 

 

'שחרור לחץ בין-חולייתי' – הרחבה

כאמור ! הגישה הטיפולית המקובלת לפתרון בעיות כאב אשר מקורם באי-סדירות של עמוד השדרה, הינה, כמובן הגישה הטיפולית הטבעית, הלא פולשנית אשר מחייבת מענה מפורש על שאלה רפואית, עקרונית:
האם הטיפול השמרני, הלא פולשני, אכן מתאים לי ?

 

 

על מי אסור 'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי ?

– אשה במצב הריון
– נוכחות שבר כל שהוא במערך עצמות עמוד השדרה
– נוכחות מוקד ממאיר, חלילה במערך עמוד השדרה
– מפרצת אבי העורקים הבטני (אנוריזמה של האאורטה הבטנית)
– אוסטיאופורוזיס מתקדם (הדלדלות עצם)
– נוכחות מרכיב מתכתי מושתל במערך עמוד השדרה.

למי נועד הליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי' ?

תהליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי' מיועד לפתרון בעיות עמוד שדרה, 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק', 'סיאטיקה', בעיות גב וצוואר, בעיות כאב והקרנת כאב וכן לטיפול בהפרעות נוירולוגיות כגון: תחושת 'נימול', 'שריפה', חוסר תחושה, חולשת שרירי גפיים ועוד.

 

מה זה 'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי ?

'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי בעמוד השדרה, נועד להפיג באופן טבעי, את הלחץ הפיזי, הפנימי אשר פועל על כריות הדיסקים ועל שלוחות העצבים המסתעפים מעמוד השדרה.

הליך שחרור 'לחץ בין-חולייתי' מתבצע בפועל באמצעות הרפיה של הרקמות המכווצות בסביבת עמוד השדרה לצורך הגדלה הדרגתית של המרווח הקיים בין חוליה לחוליה.

'שחרור לחץ בין-חולייתי' בעמוד השדרה, כאמור לעיל, הינו הליך טיפולי, אורטופדי אשר מטרתו, שיכוך תופעות של כאבי גב ו/או תופעות של הקרנת כאב אל הגפיים השונות.

יתרונות 'שחרור לחץ בין-חולייתי'

הגדלת המרווח הבין-חולייתי, יוצרת תנאי רווחה עבור מפרקי עמוד השדרה, מגבירה את האספקה של נוזלי הדם וחומרי בניה לטובת הרקמות הפגועות, מאיצה ומזרזת את תהליך ההחלמה והשיקום ולעיתים, אף מתאפשרת, נסיגה פיזית של 'בלט דיסק' ושל נוזל הדיסק הנובע מ'פריצת דיסק'.

לנוכח המתואר לעיל, ניכר, כי הליך שחרור הלחץ הבין-חולייתי הלא-ניתוחי, מהווה פתרון זמין ובטוח, לפחות במקרים בהם הליך כירורגי, פולשני, אינו בהכרח חיוני !

מכל מקום, יש לחזור ולהזכיר את מכלול הסיכונים הקיימים בהליך הפולשני, הניתוחי:

– התפתחות תהליך זיהומי ברקמות המנותחות
– תגובה אלרגית בלתי צפויה לחומרי ההרדמה
– היווצרות בלתי צפויה של קרישי דם במערכת כלי הדם
– נזק מכאני וצלקות לרקמות העצבים בסביבת הניתוח

פרוטוקול הטיפול הטבעי, השמרני

יש להדגיש, כי דיסק בין-חולייתי 'פרוץ' , או דיסק 'בולט' (בלט דיסק, פריצת דיסק) אינו הגורם לבעיה הקיימת בעמוד השדרה, אלא, הינו התוצאה של תהליך אשר מקורו בתנאים פיזיים, מזיקים הפועלים בסביבת הדיסק הבין-חולייתי.

דהיינו, תנאים פיזיולוגיים ו/או מבניים, בלתי תקינים בסביבת הדיסק, מהווים גורם סיכון אשר יוצר בפועל פתולוגיות מוגדרות, כגון: 'בלט דיסק', או 'פריצת דיסק' ולכן בהתאם לכך, יש לפעול לפתרון הבעיה על-פי פרוטוקול הטיפול הבא:

א. אבחון – Observation
זיהוי הכשל הפיזיולוגי ו/או המבני, כלומר אבחון מדויק של מנגנון הפציעה אשר מחולל בפועל את הנזק בעמוד השדרה, הן ברמת ה'מיקרו' הנקודתי והן ברמת ה'מקרו' ההיקפי של כלל מערכת התנועה ועל-פי גורמי הסיכון הנפוצים הבאים:

– שינויים במבנה עמוד השדרה כגון: סטייה, החלקה, או פריקה של החוליות
– קריסה של המרווח הבין-חולייתי ו/או שינויים ניווניים בדיסק הבין-חולייתי, עצמו
– דפוס יציבה לא מאוזן, או דפוס תנועה לא תקין אשר יוצר שינוי במנח החוליות
– התכווצות שרירים כרונית, או אקוטית בסביבת עמוד השדרה
– ביצוע תנועה חוזרנית, או פיתוליות כגון: סיבוב וכפיפה של הגוו, בו זמנית
– ישיבה ממושכת, משקל-יתר, חולשת שרירים, אירוע חבלה, או טראומה

ב. שחרור הלחץ הבין-חוליתי – Decompression
שחרור של הלחץ הבין-חולייתי אשר פועל על הדיסק ועל שורשי העצבים, לרבות הגדלה של המירווח הבין-חולייתי לצורך שיכוך תופעת כאב והקרנת  כאב במטרה לבלום את התהליך הדלקתי וכן כדי שהדיסק הבולט, או נוזל הדיסק הפרוץ יוכל לסגת בתהליך טבעי אל מקומו המקורי.

ג. רוויה – Circulation
רוויה נוזלית של הדיסקים, שיפור זרימת הדם ונוזלי לימפה בסביבת עמוד השדרה, כך שהגוף יוכל לספק חומרים מזינים לרקמות וגם יוכל לנקז את חומרי הפסולת מן הרקמות הפגועות. דיסקים רוויים כהלכה, שומרים על צורתם המקורית ועל גמישותם.

 

 

פריצת דיסק, בלט דיסק – אנטומיה

מערכת העצבים המרכזית – חוט השדרה אשר הינו המשך ישיר של מערכת העצבים המרכזית המתחילה במוח (גזע המוח) וממשיכה במורד תעלת עמוד השדרה דרך מעברים פנימיים, חלולים הקיימים במרכזם של 19 חוליות עמוד השדרה העליונות.
מערכת העצבים ההיקפית – שורשי העצבים אשר מסתעפים אל מחוץ חוט השדרה, חולפים דרך המרווחים שבין חוליות עמוד השדרה, ממשיכים אל איברי היעד השונים ויוצרים את מערכת העצבים ההיקפית (פריפריאלית) אשר מעצבבת את כל איברי גופנו.

חוליות צוואריות

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות בעמוד השדרה הצווארי, בין חוליות C1-C7 אשר עלולים להקרין כאב ו/או לפגוע בתפקודי איברים באיזור הראש, הפנים, הצוואר ובתפקוד של הכתפים והגפיים העליונות.

חוליות מותניות

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות, גם בין חוליות המותניות L1-L5 / S1 ועלולה ליצור מלבד פגיעה בתפקודי הגפיים התחתונות, גם פגיעה בתפקודי איברים פנימיים כגון פגיעה בתפקודים של מערכת העיכול, שרירי הסוגרים, שלפוחית השתן, איברי המין ועוד.

לתשומת לב, ירידה משמעותית בכוח הגס של שרירי הגפיים התחתונות, צניחת כף רגל, פגיעה בתפקודי הסוגרים או חוסר תחושה קיצוני בגפיים מעידים על פגיעה עצבית חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה לניטרול מיידי של הלחץ הפועל על העצב באמצעות הליך כירורגי למניעת נזק בלתי הפיך.

פריצת דיסק, בלט דיסק – סימפטומים

במצב של 'פריצת דיסק', או 'בקע דיסק' עקב זליגת נוזל הדיסק, משתחררים באזור הפגיעה מרכיבים כימיים המעודדים דלקת מקומית אשר המלווה, בדרך-כלל בבצקת מקומית, תופעות כאב חד, מקומי (Shooting pain) וכן תופעת כאב מוקרן אשר יוצרת כאב לאורך מסלולו של העצב ומשפיעות על תפקוד איברי היעד שלו, כמפורט להלן:

 

L4-L5

פריצות דיסק בין החוליות המותניות L4-L5- שכיחות ביותר ומהוות כ- 45% מהמקרים. הסימפטומים האופייניים הם, בדרך כלל תופעת כאב מוקרן אל המדור הצידי והקדמי של הירך ושל השוק וכן כאב בגב כף הרגל בין הבוהן לבין האצבע השנייה. במבדק תנועתי, המטופל/ת יתקשו לעמוד על העקבים בגלל חולשה של השרירים פושטי כף הרגל. מצב קיצוני בו המטופל אינו מסוגל לפשוט את כף הרגל (אצבעות כף הרגל) כלפי מעלה, מוגדר כ"צניחת כף רגל" (drop foot). בפריצות דיסק אלו לא תהיה פגיעה ברפלקסים.

L5-S1

פריצת דיסק בין החוליה המותנית האחרונה L5 לבין חולית העצה הראשונה S1 הינה שכיחה ביותר ומהווה, גם היא כ- 45% מסך כל המקרים של פריצת דיסק או בקע דיסק והן מלוות, בדרך-כלל בהקרנת כאב אופיינית לאורך הצד האחורי של השוק, בצד החיצוני של כף הרגל (לרוב באצבע החמישית) וכן מתחת למפרק הברך.
במבדקי תנועה יתגלה קושי לבצע עמידה על קצות האצבעות עקב חולשה של שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus), לרבות חולשה של רפלקס גיד אכילס.

L4-L3

שכיחות של פריצת דיסק בין חוליות המותניות L3-L4 הינה כ- 10% מהמקרים ובה השריר העיקרי שתפקודו נפגע הוא השריר הארבע ראשי עקב חולשה או דלדול מצטבר. רפלקס פיקת הברך יהיה חלש והמטופל/ת יסבולו מכאבים בצד החיצוני-צידי של הירך, בקידמת הברך ובצד הפנימי של השוק.

פריצות דיסק בחוליות המותניות העליונות הינן נדירות יותר. פריצת דיסק בין חוליות L2-L3 מאופיינת בכאבים בקידמת הירך, או פריצת דיסק בין חוליות L1-L2 המאופיינת בכאב מוקרן אל המפשעה וכן בהיחלשות של השרירים מכופפי הירך (שריר הכסל והמותניים).

רפואה הקונבנציונלית

להבדיל מן הרפואה השמרנית, האלטרנטיבית – ברפואה הקונבנציונלית, ההליך הכירורגי המקובל מתבצע, בד"כ על-ידי חדירה לסביבת העצב דרך חתך או חריר בגב המטופל לצורך סילוק רקמות הדיסק אשר לוחצות על העצב על-ידי טכניקות של כריתה, שאיבה, צריבה או איוד.
בתהליך הטיפולי הניתוחי, מבוצע, לעיתים קיבוע מכאני של החוליות ליצירת מרווח יציב בין החוליות וכן נהוג להשתמש בטכניקות מתיחה שונות לצורך ריווח בין החוליות להקלת הלחץ על העצב.

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה


 

 

 

כאב, כאבים – ההיבט הנפשי

ד"ר וילהלם רייך – מנגנון ההגנה והתכווצות שרירים

עמיתו של ד"ר זיגמונד פרוייד, החוקר האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך (1897–1957) חקר וגילה, כבר בתחילת מאה הקודמת, כי מתח נפשי, חרדות, רגשות מודחקים, או עקה מתמשכת, מתורגמים בגוף האדם לנוקשות פיזית אשר מתבטאת בהתכווצות פיזית של רקמות השרירים.

מסתבר, כי מנגנון ההגנה התת-הכרתי של הנפש, פשוט מנצל את התכונה הטבעית של הגוף אשר נוטה להקדיש 'תשומת לב' מיידית  לכל תופעת כאב, כאבים אשר מתרחשת בגוף.
מתברר, כי 'תשומת לב' זאת מסיחה את דעתנו מן מכל מטרד נפשי, רגשי אשר קיים ברקע ולכן כאשר אנו שרויים במצוקה רגשית / נפשית, קיצונית, "בלתי נסבלת", מנגנון ההגנה "מייצר" התכווצות שרירים ספונטנית וכן תופעות כאב, כאבים בגוף – הכל כדי להסיח את דעתנו.

בפועל כאשר התכווצות שרירים נמשכת, כרונית לאורך זמן, היא גורמת בתגובת שרשרת, גם להתכווצות של קבוצות שרירים סמוכות וכך בהדרגה, נפגע האיזון השרירי, הטבעי של מערכת התנועה בכללותה.

כאשר רקמות השרירים המקיפות את חוליות עמוד השדרה מתכווצות מסיבה כל שהיא, נוצרת דחיסה של חוליות עמוד בשדרה.
דחיסה זאת גורמת לצמצום המרווח הבין-חולייתי וכך  נוצר לחץ על הדיסקים הבין-חולייתים, לחץ על שורשי העצבים המסתעפים מבין חוליות עמוד השדרה ואף לחץ על עמוד השדרה עצמו.
כך נוצרים תנאים מזיקים אשר מובילים, לעיתים קרובות  לפתולוגיות כגון 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק', או 'סיאטיקה' על כל המשתמע מכך.

עיסוי רפואי וטיפול במגע

חשוב לחזור ולציין, כי הגדלת המרווח הבין-חולייתי באמצעות טכניקות טיפוליות, כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' ו/ או 'עיסוי רקמות עמוק', מגדילה את המרווח הבין-חוליתי, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים ובכך תורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב ולהחלמה מואצת של הפגיעות בעמוד השדרה.

סגולות העיסוי
– פעולת העיסוי משככת כאבים ומרגיעה את מערכת העצבים הכללית.
– ממריצה את זרימת הדם ואת אספקת חומרי הבניה אל הרקמות הפגועות.
– מפזרת הצטברויות של חומצות חלב וחומרי פסולת שברקמות השרירים.
– בולמת התפתחות דלקות ברקמות הפגועות ומפזרת נפיחויות ושטפי דם.
– מחזקת את טונוס השרירים ומגדילה את טווחי תנועתם.
– מחזקת את הכוח ואת הסיבולת של השרירים, הגידים והרצועות.
– מחזקת את המערכת החיסונית ומעודדת את פעולת מערכת הלימפה.
– משמשת כלי לזיהוי ולפתיחת "חסימות" פיזיות ואנרגטיות בגוף.

יש להדגיש כי רמת ההשפעה של פעולת העיסוי משתנה באופן אינדיוידואלי אצל כל מטופל, או מטופלת ומתבטאת בשיפור רב-מערכתי של כלל תפקודי הגוף מעבר לקבוצת הרקמות המטופלת.


 

ל ה י פ ר ד. . . מן הכאב !   אנטי כאב קליניקה

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

גדעון מילק

 

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן