בלט דיסק, פריצת דיסק

 

הטיפול הראשוני ב 'בלט דיסק' או פריצת דיסק הינו, כמובן טיפול שמרנילא ניתוחי !
כלומר שחרור ה'לחץ בין-חולייתי' באזור עמוד השדרה, ללא כל התערבות פולשנית !
אשר מחייב תשובה על שאלה עקרונית: האם הטיפול השמרני, בכלל מותר לי ?

על מי אסור 'שחרור לחץ בין-חולייתי' ?

–  נוכחות שבר כל שהוא במערך עצמות עמוד השדרה
–  נוכחות מרכיב מתכתי מושתל במערך עמוד השדרה
–  אוסטיאופורוזיס מתקדם (הידלדלות עצם)
–  אשה אשר נמצאת במהלך הריון
–  נוכחות מוקד ממאיר, חלילה במערך עמוד השדרה
–  מפרצת אבי העורקים הבטני (אנוריזמה/האאורטה)

 

למי נועד הליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי' לא ניתוחי ?

תהליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא פולשני, מיועד לשיכוך כאבי גב וצוואר, לפתרון בעיות עמוד שדרה, כגון: 'בלט דיסק', 'פריצת דיסק' וכן לשיכוך הפרעות תחושה, כגון: 'נימול', 'שריפה', חוסר תחושה, חולשת שרירים ועוד (הרחבה בהמשך !)

הידעת ?
שחרור ה'לחץ הבין-חולייתי' באמצעות הגדלה טבעית ומבוקרת של המרווח המפריד בין חוליה לחוליה – תורם באופן ישיר לשיכוך תופעת הכאב וכן לדיכוי הדלקת המקומית אשר אופיינית לתופעות 'בלט דיסק' ו'פריצת דיסק' ו'סיאטיקה'.

בלט דיסק, פריצת דיסק – הפתולוגיה

הדיסק הבין-חולייתי אשר משמש כמו 'כרית ריפוד' – יוצר מרווח הפרדה חיוני בין חוליה לחוליה, כדי לאפשר תנועה חופשית של מפרקי החוליות וכן משמש כ"בולם זעזועים" לצורך הגנה על שלמות עמוד השדרה מפני עומסים קיצוניים.

 

מנגנון הפגיעה

בלט דיסק – כתוצאה מעומס ולחץ מכאני על כרית הדיסק נוצרת, חריגה בולטת של דפנות הדיסק כלפי חוץ, בד"כ לכיוון אחורי ו/או לצדדים.
פריצת דיסק, בקע דיסק – תחת לחץ קיצוני נפרצת מעטפת הדיסק והנוזל הג'לטיני אשר בתוכו, פורץ מבין סיבי המעטפת אל סביבת חוט השדרה ושורשי העצבים.
פריצת דיסק, בלט דיסק, או בקע דיסק גורמים, בד"כ ללחץ ישיר על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים. לחץ זה יוצר תהליך דלקתי, מקומי אשר פוגע בתפקודי העצבים וכאמור יוצר תופעות כאב והקרנת כאב.

גורמי סיכון

התקצרות, או התכווצות קיצונית של שרירים בסביבת חוליות עמוד השדרה.


צמצום, או קריסה של המרחב הבין-חולייתי ו/או שינויים ניווניים בדיסק הבין-חולייתי.


שינויים מכאניים במבנה עמוד השדרה כגון: סטייה, החלקה, או פריקה של החוליות.


ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון: סיבוב ו/או כפיפה, בו זמנית של הגוו.


חולשת שרירים, משקל-יתר, חבלה וכמובן דפוס יציבה, או דפוס תנועה לא תקין.

נזקים

לחץ על שורש העצב פוגע במוליכות החשמלית של העצב, מעורר תהליך דלקתי בסביבתו, יוצר תופעות כאב כולל הקרנת כאב אל אזורים מרוחקים הנשלטים ע"י אותו עצב.
לחץ משמעותי על שורש העצב עלול לגרום לפגיעה בתפקודים המוטוריים וגם להפרעות תחושתיות.

פגיעה תנועתית (מוטורית) מתבטאת במוגבלות תנועה המלווה בתופעות כאב מקומי או הקרנות כאב אל אזורים מרוחקים.
פגיעה תחושתית (סנסורית) מתבטאת בסימפטומים נוירולוגיים כגון: תופעות כאב, חוסר תחושה, תחושת נימול "נמלים", תחושת "שריפה", "דקירות" וכו'.

הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי הנפוץ

לצורך בלימת התהליך הדלקתי משתמשת הרפואה המערבית בתרופות נוגדות דלקת כגון: אטופן, ארקוקסיה, וולטרן וכן בהזרקה  של סטרואידים, ישירות אל סביבת תעלת עמוד השדרה (אפידורל).
לשיכוך תופעות כאב, כאבים, נפוץ שימוש בתרופות כגון: נופאן, טרמדקס, אופטלגין וכן נגזרות שונות של מורפין.

מסתבר, כי הטיפול התרופתי, הינו המענה, הכמעט אוטומטי של מערכת הבריאות המקומית עבור בעיות כאב כרוניות אשר נובעות מפתולוגיות עמוד שדרה, כגון: בלט דיסק, או פריצת דיסק וכו'.

מסתבר, כי תרופות לשיכוך כאבים ו/או דיכוי דלקת, אומנם מספקות הקלה זמנית ואף מסייעות בניהול המחלה אך, לצערנו, הן אינן מספקות מענה אמיתי לפתרון שורש הבעיה וכהוכחה לכך- די אם נפסיק להשתמש בתרופות לפרק זמן קצר – אז, קרוב לוודאי שהכאבים יופיעו שוב.


 

מעבר לתלות הלא רצויה בתרופות וכימיקלים, דאגתנו נתונה לתופעות לוואי מזיקות אשר מופיעות עקב שימוש ממושך במשככי כאבים.
ציטוט מפי ד"ר חיים-משה אדהאן, מנהל היחידה לשיקום כאב במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר:"בישראל היום, יותר אנשים מתים מתופעות לוואי של השימוש בתרופות לדיכוי כאב, מאשר בתאונות דרכים או בפעילות טרור". לא יאמן !

אם כך, אז מה הוא הפתרון ?

עיסוי רפואי / הטיפול הטבעי !

עושה שימוש מבורך בטכניקות טיפול טבעיות לשיכוך בעיות כאב, כאבים באמצעות טכניקות טיפול בדוקות כגון 'עיסוי רפואי אורטופדי', או 'עיסוי רקמות עמוק' – ללא כל שימוש בכימיקלים, או משככי כאבים !

 

עיסוי רפואי אורטופדי

הצלחתן הרבה של שיטות הטיפול במגע בפתרון בעיות כאב ובעיות אורטופדיה, מיוחסת לניצול החכם אשר עושות שיטות אלה בתכונות הריפוי הטבעי של גופנו, קרי היכולת המופלאה של האורגניזם לתקן את הרקמות הפגועות באמצעות "גיוס" אינטנסיבי של שאר מערכות הגוף לצורך זירוז והאצה של תהליך ההחלמה.

'עיסוי רפואי אורטופדי' יעיל לפתרון בעיות עמוד שדרה, כאבי גב וצוואר, פציעות ספורט, שרירים, גידים ורצועות וכן לפתרון תופעות כאב מוקרן כגון סיאטיקה, אישיאס ועוד.

חשוב לחזור ולהזכיר, כי מבחינה פיזיולוגית !
הגדלה של המרווח האנטומי הקיים בין חוליה לחוליה באמצעות הרפיה של השרירים בסביבת עמוד השדרה – מפחיתה  את הלחץ הפועל על שורשי העצבים ובכך גורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב – בנוסף ליתרונות הבאים:

– יצירת תנאים מתאימים לבלימת התהליך הדלקתי ולזירוז תהליך ההחלמה.
– תנאים מתאימים לנסיגה של 'בלט דיסק' ולנסיגה של נוזל הדיסק הנובע מ'פריצת דיסק'.
– הגברה של זרימת הדם ואספקת חומרי בניה לצורך שיקום הרקמות הפגועות.

  • הטיפול הטבעי משחרר את המטופל/ת משימוש, או תלות במשככי כאבים וכן מייתר, לעיתים קרובות התערבות פולשנית, מתוכננת כגון ניתוח, או הזרקה בין-חולייתית.

כל זאת בתהליך הדרגתי וטבעי אשר מותאם, אישית לסף הכאב של כל מטופל/ת.


 

אם את /ה מעוניין לפתור את בעיתך, ללא כל שימוש במשככי כאבים,
'אנטי כאב קליניקה', הינה הכתובת הנכונה עבורך !

 


 

'שחרור לחץ בין-חולייתי'

הגישה הטיפולית המקובלת לפתרון בעיות כאב אשר מקורם באי-סדירות בעמוד השדרה, הינה, כמובן הגישה הטיפולית הלא פולשנית, תחילה ! אשר כאמור לעיל, מחייבת מענה מפורש על שאלה רפואית, עקרונית:
האם הטיפול השמרני, הלא פולשני, אכן מתאים לי ?

 

 

על מי אסור 'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי ?

– אשה במצב הריון
– נוכחות שבר כל שהוא במערך עצמות עמוד השדרה
– נוכחות מוקד ממאיר, חלילה במערך עמוד השדרה
– מפרצת אבי העורקים הבטני (אנוריזמה של האאורטה הבטנית)
– אוסטיאופורוזיס מתקדם (הדלדלות עצם)
– נוכחות מרכיב מתכתי מושתל במערך עמוד השדרה.

למי נועד הליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי' ?

תהליך 'שחרור לחץ בין-חולייתי' מיועד לפתרון בעיות בעמוד השדרה, בעיות גב וצוואר, בעיות כאב והקרנת כאב, יסיאטיקה' וכן עבור הפרעות נוירולוגיות כגון: תחושת 'נימול', 'שריפה', חוסר תחושה, חולשת שרירי גפיים ועוד.

 

מה זה 'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי ?

'שחרור לחץ בין-חולייתי', לא-ניתוחי בעמוד השדרה, נועד להפיג באופן טבעי, את הלחץ הפיזי, הפנימי אשר פועל על כריות הדיסקים ועל שלוחות העצבים המסתעפים מעמוד השדרה.

הליך שחרור 'לחץ בין-חולייתי' מתבצע בפועל באמצעות הרפיה של הרקמות המכווצות בסביבת עמוד השדרה לצורך הגדלה הדרגתית של המרווח הקיים בין חוליה לחוליה.

'שחרור לחץ בין-חולייתי' בעמוד השדרה, הינו, כאמור הליך טיפולי אשר מטרתו, שיכוך תופעות של כאבי גב ו/או תופעות של הקרנת כאב אל אגן הירכיים והגפיים, לרבות שיקום תפקודי התנועה של מערכת התנועה.

יתרונות 'שחרור לחץ בין-חולייתי'

הגדלת הרווח הבין-חולייתי, יוצרת תנאי רווחה עבור מפרקי עמוד השדרה, מגבירה את האספקה של נוזלי הדם וחומרי בניה לטובת הרקמות הפגועות, מאיצה ומזרזת את תהליך ההחלמה והשיקום ולעיתים, אף מתאפשרת, נסיגה פיזית של 'בלט דיסק' ושל נוזל הדיסק הנובע מ'פריצת דיסק'.

לנוכח המתואר לעיל, ניכר, כי הליך שחרור הלחץ הבין-חולייתי הלא-ניתוחי, מהווה פתרון זמין ובטוח, לפחות באותם מקרים בהם הליך כירורגי, פולשני, אינו בהכרח חיוני !

מכל מקום, יש לחזור ולהזכיר את מכלול הסיכונים הקיימים בעקבות הליך פולשני, ניתוחי / כירורגי:

– התפתחות תהליך זיהומי ברקמות המנותחות
– תגובה אלרגית בלתי צפויה לחומרי ההרדמה
– היווצרות בלתי צפויה של קרישי דם במערכת כלי הדם
– נזק מכאני וצלקות לרקמות העצבים בסביבת הניתוח


 

בלט דיסק, פריצת דיסק – הפתולוגיה

סטטיסטיקה:
90% מן האוכלוסיה התנסו בעבר, או יתנסו במהלך חייהם באירוע גב אחד לפחות! נתון מאלף זה, מחייב היכרות בסיסית עם עמוד השדרה שלנו בהקשר ישיר לפתולוגיות 'פריצת דיסק ו'בלט דיסק'.

כידוע, צמצום המרחב האנטומי הקיים בין חוליה לחוליה, יוצר לחץ על כרית הדיסק הבין-חולייתי ומכאן לחץ על שורש העצב המסתעף מתוך תעלת חוט השדרה.
לחץ זה משבש יוצר דלקת מקומית, משבש את התפקוד העצבי ומעורר תופעות כאב.
חומרת הפגיעה נבחנת ונקבעת על פי סוג הפגיעה: פגיעה תחושתית, סנסורית ו/או פגיעה תנועתית, מוטורית:

  • פגיעה סנסורית – מתבטאת בהופעת סימפטומים תחושתיים כגון: חוסר תחושה, תחושת נימול "נמלים", תחושת "צריבה", "בעירה", "דקירות", כאב, כאבים ועוד.
  • פגיעה מוטורית – מתבטאת בירידת רמת התפקוד התנועתי של האיבר עצמו, חולשה וירידה בכוח השרירים וcמוגבלות תנועה חלקית או מלאה.

לתשומת לב ! – ירידה קיצונית בתפקוד המוטורי של איבר כל-שהוא, או חוסר שליטה, או חוסר תחושה קיצוני – מוגדר כפגיעה חמורה אשר מחייבת התערבות רפואית דחופה למניעת נזק בלתי הפיך.

 

פריצת דיסק, בלט דיסק – אנטומיה

מערכת העצבים המרכזית – חוט השדרה אשר הינו המשך ישיר של מערכת העצבים המרכזית המתחילה במוח (גזע המוח) וממשיכה במורד תעלת עמוד השדרה דרך מעברים פנימיים, חלולים הקיימים במרכזם של 19 חוליות עמוד השדרה העליונות.
מערכת העצבים ההיקפית – שורשי העצבים אשר מסתעפים אל מחוץ חוט השדרה, חולפים דרך המרווחים שבין חוליות עמוד השדרה, ממשיכים אל איברי היעד השונים ויוצרים את מערכת העצבים ההיקפית (פריפריאלית) אשר מעצבבת את כל איברי גופנו.

פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות בעמוד השדרה הצווארי, בין חוליות C1-C7 אשר עלולים להקרין כאב ו/או לפגוע בתפקודי איברים באיזור הראש, הפנים, הצוואר ובתפקוד של הכתפים והגפיים העליונות.
פריצת דיסק או בלט דיסק שכיחות, גם בין חוליות המותניות L1-L5 / S1 ועלולה ליצור מלבד פגיעה בתפקודי הגפיים התחתונות, גם פגיעה בתפקודי איברים פנימיים כגון פגיעה בתפקודים של מערכת העיכול, שרירי הסוגרים, שלפוחית השתן, איברי המין ועוד.

לתשומת לב, ירידה משמעותית בכוח הגס של שרירי הגפיים התחתונות, צניחת כף רגל, פגיעה בתפקודי הסוגרים או חוסר תחושה קיצוני בגפיים מעידים על פגיעה עצבית חמורה המחייבת התערבות רפואית דחופה לניטרול מיידי של הלחץ הפועל על העצב באמצעות הליך כירורגי למניעת נזק בלתי הפיך.

פריצת דיסק, בלט דיסק – סימפטומים

במצב של 'פריצת דיסק', או 'בקע דיסק' עקב זליגת נוזל הדיסק, משתחררים באזור הפגיעה מרכיבים כימיים המעודדים דלקת מקומית אשר המלווה, בדרך-כלל בבצקת מקומית, תופעות כאב חד, מקומי (Shooting pain) וכן תופעת כאב מוקרן אשר יוצרת כאב לאורך מסלולו של העצב ומשפיעות על תפקוד איברי היעד שלו, כמפורט להלן:

 

 

פריצות דיסק בין החוליות המותניות L4-L5- שכיחות ביותר ומהוות כ- 45% מהמקרים. הסימפטמים האופיניים הם, בדרך כלל תופעת כאב מוקרן אל המדור הצידי והקדמי של הירך ושל השוק וכן כאב בגב כף הרגל בין הבוהן לבין האצבע השנייה. במבדק תנועתי, המטופל/ת יתקשו לעמוד על העקבים בגלל חולשה של השרירים פושטי כף הרגל. מצב קיצוני בו המטופל אינו מסוגל לפשוט את כף הרגל (אצבעות כף הרגל) כלפי מעלה, מוגדר כ"צניחת כף רגל" (drop foot). בפריצות דיסק אלו לא תהיה פגיעה ברפלקסים.

פריצת דיסק בין החוליה המותנית האחרונה L5 לבין חולית העצה הראשונה S1 הינה שכיחה ביותר ומהווה, גם היא כ- 45% מסך כל המקרים של פריצת דיסק או בקע דיסק והן מלוות, בדרך-כלל בהקרנת כאב אופיינית לאורך הצד האחורי של השוק, בצד החיצוני של כף הרגל (לרוב באצבע החמישית) וכן מתחת למפרק הברך.
במבדקי תנועה יתגלה קושי לבצע עמידה על קצות האצבעות עקב חולשה של שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus), לרבות חולשה של רפלקס גיד אכילס.

שכיחות של פריצת דיסק בין חוליות המותניות L3-L4 הינה כ- 10% מהמקרים ובה השריר העיקרי שתפקודו נפגע הוא השריר הארבע ראשי עקב חולשה או דלדול מצטבר. רפלקס פיקת הברך יהיה חלש והמטופל/ת יסבולו מכאבים בצד החיצוני-צידי של הירך, בקידמת הברך ובצד הפנימי של השוק.

פריצות דיסק בחוליות המותניות העליונות הינן נדירות יותר. פריצת דיסק בין חוליות L2-L3 מאופיינת בכאבים בקידמת הירך, או פריצת דיסק בין חוליות L1-L2 המאופיינת בכאב מוקרן אל המפשעה וכן בהיחלשות של השרירים מכופפי הירך (שריר הכסל והמותניים).

ברפואה הקונבנציונלית – ההליך הכירורגי המקובל מתבצע, בד"כ על-ידי חדירה לסביבת העצב דרך חתך או חריר בגב המטופל לצורך סילוק רקמות הדיסק אשר לוחצות על העצב על-ידי טכניקות של כריתה, שאיבה, צריבה או איוד.
בתהליך הטיפולי מבוצע, לעיתים קיבוע מכאני של החוליות ליצירת מרווח יציב בין החוליות וכן נהוג להשתמש בטכניקות מתיחה שונות לצורך ריווח בין החוליות להקלת הלחץ על העצב.


 

אם את /ה מעוניין לעשות צעד ראשון לפתרון בעייתך,
'אנטי כאב קליניקה', הינה הכתובת הנכונה עבורך !

 

 

חוליות L4  L5

חוליות L4 / L5 הן שתי החוליות האחרונות בגב התחתון – במדור המותני של עמוד השדרה (Lumbar spine).

החוליות המותניות L1 / 2 / 3 / 4 / 5 נושאות בתפקיד מאומץ ומורכב במיוחד !

א. הן נושאות בעומס ובלחץ קבוע של משקל כלל פלג הגוף העליון.
ב. הן חשופות לשחיקה מוגברת ואף לפציעות חוזרות  כתוצאה מהלחץ המכני הרב אשר נוצר בעת ביצוע תנועה סיבובית, רב-כיוונית של הגוו, לרבות ביצוע תנועות כפיפה ופשיטה (קדימה, אחורה) וכן תנועות הטיה לצדדים (ימינה, שמאלה).

 

נזקים – חוליות L4 / L5

העומס הפיזי הרב הפועל על החוליות המותניות, תנועתיות היתר שלהן והמבנה האנטומי, הפגיע החוליות המותניות חושפים את האזור המותני לנזקים מצטברים ואף לפציעות ספונטניות, מזדמנות.
המבנה הפגיע מהווה מקור צפוי לשינויים ניווניים, מואצים ומקור לבעיות אורטופדיה שונות, כגון: בלט דיסק, ו/או פריצת דיסק.

גורמים לפגיעה בעמוד השדרה המותני:

  • התכווצות כרונית, ממושכת או התכווצות קיצונית, ספונטנית של שרירים במערך שלד / שריר, או לחילופין מתיחת-יתר של השרירים.

  • צמצום או קריסה של המרחב הבין-חולייתי בעמוד השדרה, שינויים ניווניים במבנה הדיסקים ובמבנה החוליות של עמוד השדרה, לחץ מכאני מצטבר, עומס-יתר, שחיקה של הדיסקים ו/או החוליות, תזוזה, החלקה, סטייה, או תת-פריקה של החוליות.

  • ביצוע תנועה קיצונית תחת עומס כגון סיבוב קיצוני ו/או כפיפה, בו-זמנית של הגוו, כפיפה של הגוו במצב בו הברכיים ישרות ונעולות, הרמת משא כבד וכו'.

  • מנח בלתי מאוזן של כפות הרגלים אשר יוצר נטייה של עמוד השדרה.

  • ביצוע תנועות חוזרניות אשר גורמות למתיחת-יתר ו/או שמוש-יתר של השרירים התומכים במבנה עמוד השדרה.

  • רטט רכב בעת נהיגה במנח ישיבה לאורך זמן, יוצר לחץ מזיק, מצטבר על החוליות ועל הדיסקים של עמוד השדרה המותני.

  • חולשת שרירים, אורח חיים יושבני, משקל-יתר, דפוס יציבה/תנועה לקוי.

 

 


 

כאבים – ההיבט הנפשי

ד"ר וילהלם רייך – מנגנון ההגנה והתכווצות שרירים

עמיתו של ד"ר זיגמונד פרוייד, החוקר האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך (1897–1957) חקר וגילה, כבר בתחילת מאה הקודמת, כי מתח נפשי, חרדות, רגשות מודחקים, או עקה מתמשכת, מתורגמים בגוף האדם לנוקשות פיזית אשר מתבטאת בהתכווצות פיזית של רקמות השרירים.

מסתבר, כי מנגנון ההגנה התת-הכרתי של הנפש, פשוט מנצל את התכונה הטבעית של הגוף  להקדיש תשומת לב מיידית  לכל תופעת כאב, כאבים, אשר מתרחשת בגופנו.
תשומת לב זאת מסיחה את דעתנו מן מכל מטרד נפשי, רגשי אשר קיים ברקע ולכן כאשר מנגנון ההגנה מזהה שאנו שרויים במצוקה רגשית / נפשית, קיצונית, "בלתי נסבלת", הוא "מייצר" התכווצות שרירים ספונטנית ותופעות כאב, כאבים בגוף – הכל כדי להסיח את דעתנו.

בפועל כאשר התכווצות שרירים נמשכת, כרונית לאורך זמן, היא גורמת בתגובת שרשרת, גם להתכווצות של קבוצות שרירים סמוכות וכך בהדרגה, נפגע האיזון השרירי, הטבעי של מערכת התנועה בכללותה.

כאשר רקמות השרירים המקיפות את חוליות עמוד השדרה מתכווצות מסיבה כל שהיא, נוצרת דחיסה של החוליות, הגורמת לצמצום המרווח הבין-חולייתי וכך נוצרים תנאים מזיקים אשר מובילים, לעיתים לאירועי 'בלט דיסק', או 'פריצת דיסק' על כל המשתמע מכך.

לסיכום !
חשוב לחזור ולציין, כי הגדלת המרווח הבין-חולייתי באמצעות טכניקות טיפוליות, כגון: 'עיסוי רפואי אורטופדי' ו/ או 'עיסוי רקמות עמוק', מגדילה את המרווחים הבין-חוליתיים, מפחיתה את הלחץ על שורשי העצבים ובכך תורמת באופן ישיר לשיכוך תופעות הכאב ולהחלמה מואצת של פתולוגיות בעמוד השדרה.


 

אם את /ה מעוניין לעשות צעד ראשון לפתרון בעייתך,
'אנטי כאב קליניקה', הינה הכתובת הנכונה עבורך !

 

 

גדעון מילק / מטפל בכיר O.d.c / בוגר:
מכון וינגייט – מכללת רידמן – .Dorn / גרמניה – עיסוי רפואי אורטופדי / ד"ר יעקבי

גדעון מילק

 

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן